6 tipov ako zariadiť spálňu

Pri zariaďovaní spálne je dôležité pamätať na správne umiestnenie nábytku tak, aby sa maximalizoval priestor a funkčnosť miestnosti bez obetovania štýlu a dizajnu. Nasledujúcich 6 tipov je určených pre zariadenie modernej spálne. Inšpirácií s dôrazom na jej praktické využitie je mnoho, napriek tomu je dobré zamerať sa na niekoľko hlavných bodov.  

Vytvorte si zoznam vecí, ktoré v miestnosti požadujete

Ešte pred samotným zariadením spálne si skompletizujte všetky veci, ktoré v miestnosti potrebujete a chcete mať. Od toho sa bude odvíjať ich rozloženie. Manželská posteľ, šatníková skriňa alebo lampa sú samozrejmosťou. Premyslite si však aj ostatné veci, ako napríklad televízor, nočný stolík, komoda či počítač. Po zvážení všetkých alternatív si skúste naplánovať a zmerať, kam by sa jednotlivý kus nábytku či elektroniky hodil. 

Aké sú najvhodnejšie farby do spálne?

Prvá vec, ktorú mnohí riešia, je samotná farba miestnosti. Či už ide o steny, obliečky, alebo bytové doplnky, farba je niečo, čo ovplyvňuje celé vnímanie miestnosti. Odtiene farieb si vyberajte skôr upokojujúce, monochromatické. Do spálne sa odporúčajú jemné odtiene levanduľovej, zelenej, sivej či modrej farby. Všetky tieto farby podporujú upokojujúce pocity a relaxáciu. Drevený nábytok do spálne je skvelým doplnením farieb, uzemňuje a zútulňuje celú miestnosť.  

Sivá farba je neutrálna a upokojujúca, preto je ideálna do spálne

Vyberte si vhodné miesto pre posteľ

Posteľ je zvyčajne najväčším kusom nábytku v spálni. Pri rozvrhovaní je potrebné začať práve jej umiestnením. Najvhodnejšie tak, aby boli chodidlá bližšie k dverám než čelo postele. Vo veľkých izbách umiestnite posteľ do rohu na dosiahnutie dramatického a zároveň príjemného vzhľadu. V strednej až malej izbe ju umiestnite k stene oproti dverám. Uistite sa, že máte k posteli ľahký prístup.

Nočný stolík položte po oboch stranách postele. Ide o celkom bežné proporčné rozvrhnutie, a to z niekoľkých dôvodov. Nočné stolíky po oboch stranách postele sú nielen funkčné, ale tiež rozširujú vzhľad postele a vypĺňajú priestor pri okolitých stenách.

Nočné stolíky po bokoch opticky posteľ rozširujú a ponúkajú aj praktický úložný priestor na veci, ktoré chcete mať hneď poruke

Svietidlá do spálne

V spálni je vhodné rozložiť osvetlenie po celej miestnosti. Kým stropné lampy osvetľujú celú miestnosť, malé lampy na nočných stolíkoch dokážu zaostriť svetlo napríklad na čítanie. Nočné lampy sú ideálne s pohyblivým ramenom, umožňujúcim nastaviť si svetlo presne podľa predstáv. 

Pri osvetlení spálne myslite na umiestnenie svietidiel, tak aby nepôsobili rušivo

Efektívne využívajte úložný priestor

Priestor v spálni sa snažte čo najefektívnejšie využívať. Oblečenie majte vždy usporiadané v šatníkovej skrini. Priestor pod posteľou je zase ideálny na uloženie posteľnej bielizne a iných vecí, ktoré každodenne nepotrebujete. Niektoré postele sú vybavené vstavaným úložným priestorom, pri niektorých typoch si úložný priestor viete dokúpiť.

Šatníková skriňa predstavuje základný úložný priestor v spálni

Maximalizujte priestor na stene 

Nezabúdajte aj na voľný priestor na stenách. Police na stenu sú ideálne na ukladanie milovaných knižiek, fotografií a iných položiek, ku ktorým nepotrebujete stály prístup. Moderným spôsobom sú nielen samostatné police, ale aj nástenné regály rôznych tvarov, kde si predmety môžete umiestniť. Tieto dekorácie výborne dotvárajú vzhľad modernej spálne.

Inšpirácií do spálne je neuveriteľné množstvo. Stačí len zapojiť fantáziu a zariadiť si spálňu tak, aby vyhovovala práve vašim predstavám. 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články