Bluetooth

Technológia Bluetoothslúži na uľahčenie bezdrôtovej komunikácie. Jej prostredníctvom možno prepojiť dve a viac elektronických zariadení - mobilné telefóny, počítače, tablety, PDA, Playstation, Nintento Wii, ale takisto headsety k mobilným telefónom alebo PC myši, reproduktory či klávesnice k počítaču. Bluetooth protokoly uľahčujú rozpoznanie a nastavenie služieb medzi jednotlivými zariadeniami.

Bluetooth

Všetka komunikácia prebieha vzduchom. Bluetooth pracuje v pásme 2,4 GHz, ktoré je rovnaké ako pri Wi-Fi. Na prenos využíva metódy FHSS, keď je v priebehu jednej sekundy vykonaných 1600 preladení medzi 79 frekvenciami s rozostupom 1 MHz. Tento mechanizmus m zvýšiť odolnosť spojenia voči rušeniu na rovnakej frekvencii. Je definované niekoľko výkonových úrovní (1 mW, 10 mW, 100 mW), s ktorými je umožnená komunikácia do vzdialenosti 1 - 100 metrov. Pokiaľ sú však medzi komunikujúcimi zariadeniami prekážky (typicky napríklad steny či telo užívateľa), dosah rýchlo klesá.

Veľkou výhodou oproti predchodcovi - spojenie cez infra port - je, že nie je nutné, aby na seba jednotlivé zariadenia "videli". Z počítača sa tak môžete pripojiť na mobilný telefón, ktorý máte vo vrecku alebo napríklad v batohu. Staršie počítače, ktoré nemajú vstavaný Bluetooth, môžu použiť Bluetooth adaptér.

Výhody pripojenia

  • Veľmi malé rozmerypotrebných elektronických súčiastok
  • Nízka cena
  • Malá spotrebaelektrickej energie. Bluetooth je tiež vhodný do mobilných zariadení, nie sú nutné základňové stanice, vysielač je v každom čipe
  • Zariadenie nemusí byť v priamej viditeľnosti

Bluetooth reproduktory >>