Čo znamenajú symboly na práčke?

Niektoré symboly sú pre všetky práčky rovnaké, ale oplatí sa venovať pár minút navyše a naštudovať si konkrétne nastavenia vašej práčky, poprípade na čo presne každý prací program slúži.

Programy na práčke
 

Programy na práčke

Na kontrolnom paneli každej práčky, bez ohľadu na značku, je niekoľko guľatých tlačidiel. Tým najväčším sa nastavuje typ prania. Na výber máte napríklad bavlnu, farebné oblečenie, syntetickú bielizeň, športové oblečenie, vlnu, záclony a ďalšie. Ďalším tlačidlom sa nastavuje teplota vody, väčšinou v rozmedzí od 30 do 90 °C. Teplota závisí od typu oblečenia a od kvality pracieho prostriedku. Pri praní na nižšej teplote budete potrebovať lepší prací prostriedok, inak sa bielizeň poriadne nevyperie. Ak máte na ovládacom paneli aj tretie tlačidlo, väčšinou sa ním nastavuje počet otáčok pri žmýkaní alebo čas, ako dlho má práčka bielizeň žmýkať. Môžete nastaviť, že chcete bielizeň vyžmýkať takmer dosucha, pripravenú na žehlenie, teda ešte trochu vlhkú alebo nevyžmýkanú. Žmýkanie je proces, pri ktorom oblečenie úplne stratí tvar alebo sa vyťahá, preto dávajte pozor, aby otáčky práčky zodpovedali typu oblečenia, ktoré v práčke práve periete.

 

Symboly na práčke

 

Jednoduché ovládanie

Symboly okolo guľatých ovládačov zvyčajne odpovedajú možnostiam na ovládacom paneli, ktoré bývajú očíslované. Stačí si vybrať typ prania, ktorý odpovedá tomu, čo chcete prať, otočiť ovládačom, čím nastavíte jeho číslo alebo symbol a stlačiť štart. Väčšina práčok ukazuje čas prania, takže viete za ako dlho bude treba bielizeň vyvešať alebo dať vysušiť do sušičky bielizne. Na vašej práčke budú pravdepodobne aj ďalšie tlačidlá pre špecifické nastavenie, napríklad eco, odložený štart, program pre alergikov a iné.

Práčka symboly

Odmerka na prací prostriedok

Keď máte bielizeň v práčke a už ste vybrali program prania, žmýkanie a teplotu, ktoré mu bude najlepšie vyhovovať, nastáva čas pridať to, čo vaša bielizeň potrebuje, aby bola čistá - prací prostriedok a aviváž. Na zásuvke pre aviváž a prací prostriedok nájdete tri odmerky. Prvá označená číslom 1 alebo jednou paličkou, znamená predpierku. Druhá označená číslom 2 alebo dvoma paličkami, znamená hlavné pranie. Tretia označená symbolom kvetiny znamená aviváž. Jednoducho menšia odmerka v zásuvke je na zmäkčovač bielizne, väčšia na prací prostriedok alebo gél.

Na trhu existuje veľa výrobcov práčok a každý používa svoje symboly na popísanie funkcií práčky, preto je najlepšie naštudovať si manuál presne k vašej práčke, čím dokážete dostať zo svojej práčky maximum.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články