Zapojenie autorádia svojpomocne - poradíme vám ako!

Zapojenie autorádia

Moderné autorádiá dnes hrajú dôležitú úlohu v rámci zábavných multimediálnych centier, ktoré šoférom aj spolucestujúcim uľahčujú a spríjemňujú každú cestu autom. Autorádio s navigáciou či Bluetooth, parkovacia kamera, prehrávanie audia aj videa, YouTube, kontrola e-mailov, sociálne siete - autorádiá dnes toho dokážu oveľa viac ako len prehrávať hudbu. Viac funkcií ale zároveň znamená aj komplikovanejšie zapojenie. Nesprávnym zapojením autorádia môžu vzniknúť aj väčšie problémy, ako len nefunkčnosť autorádia, hrozí vybíjanie autobatérie, nefunkčná anténa, zničenie samotného autorádia alebo dokonca požiar auta kvôli nesprávnej elektroinštalácii.

Autoradio
Autorádio Blaupunkt

Pozor na konektory autorádia

Skôr ako sa pustíme do zapájania autorádia je potrebné si zistiť, či nebudete potrebovať nejaké redukcie k uchyteniu autorádia, ďalej aké má súčasné autorádio pripojenie. To zistíme po vybratí pôvodného autorádia. Tu je potrebné však postupovať opatrne, aby boli šetrne odpojené všetky konektory. Následne môžeme prekontrolovať všetky konektory a tiež zistiť, či nám veľkosť nového autorádia bude pasovať.

Autá do roku 2004 majú väčšinou ISO konektory alebo OEM konektory, na ktoré je možné kúpiť redukcie. Takisto by sme si mali zistiť aké anténové pripojenie má pôvodné autorádio, keďže sa môžeme stretnúť s DIN pripojením a ISO pripojením, v súčasnej dobe sa používa OEM konektor, takže bude nutná redukcia. K novému autorádiu by ste mali dostať aj manuál na zapojenie, kde sa uvádza nákres s číslovaním konektorov na ISO výstupe.

Zapojenie autorádia schéma

Čím začať pri montáži autorádia?

V prvom rade zapájame napájanie autorádia, kde je nutné ho zapojiť správne, preto postupujeme podľa manuálu autorádia.

Následne zapájame reproduktory, v tomto bode sa musíme zamerať na zapojenie správnych konektorov k správnym reproduktorom.

Ďalej nasleduje zapojenie ostatných konektorov, ako je anténa, prepojenie s palubným počítačom, parkovacím asistentom či parkovacou kamerou, gps navigácia, ovládanie na volante a ďalšie.

Skôr ako rádio finálne nasadíme, je nutné skontrolovať jeho funkčnosť a funkčnosť všetkých jeho komponentov. Je preto lepšie ho skontrolovať teraz, ako ho potom pracne opäť rozoberať. V tejto fáze môžeme vyhľadať chybné zapojenia, ak niektoré funkcie autorádia nefungujú tak, ako majú.

Zapojenie autorádia

Je to jednoduché

Následne autorádio finálne usadíme, v prípade potreby si môžeme pomôcť plastovými redukciami, ak by nám rozmerovo nesedelo.

Zapojenie autorádia nie je nič zložité. Ak sa budete držať priloženého manuálu, poprípade si vyhľadáte pomoc na internete, určite to zvládnete. Ak však máte strach a nie ste technický typ, bude pre vás vhodné nechať zapojiť autorádio profesionálom.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

ROADSTAR RU-375BT

29,90 

bez DPH 24,92 

Sony DSX-A410BT

94,90 

bez DPH 79,08 

Roadstar RU-695D+BT

68,90 

bez DPH 57,41 

Pioneer MVH-S120UB

49,90 

bez DPH 41,58 

Autorádio Denver CAU-450BT

38,90 

bez DPH 32,42 

AKAI CA014A-6246U

24,90 

bez DPH 20,75 

Autorádio SONY DS-XA210UI

60,90 

bez DPH 50,75 

Pioneer MVH-S120UBG

49,90 

bez DPH 41,58