Zamerajte sa na týchto 5 vecí pri výbere pohovky na spanie

Pohovka na spanie je kus nábytku, ktorý sa vyskytuje v domácnostiach čoraz častejšie. Dôvody sú rôzne. Niekto sa usiluje šetriť priestorom, inému sa takýto dizajnový kúsok hodí do interiéru alebo jednoducho máva veľa návštev, resp. nocľažníkov. Poďme sa preto spoločne pozrieť, na ktoré atribúty sa pri kúpe zamerať.

Účel a funkcia

Vari najzákladnejším parametrom, ktorý treba vziať do úvahy je, či sa bude pohovka rozkladať dennodenne alebo má slúžiť iba na občasné rozkladanie. Plánujete ju umiestniť do obývačky alebo detskej izby? Práve v izbe pre deti a teenagerov si posledné roky nachádza patričné zastúpenie a teší sa veľkej obľube. Jedným z dôvodov je praktickosť – cez deň môže slúžiť na relax a hry a v noci sa premení na spacie lôžko. Pohovky na každodenné spanie si zvyčajne vyberajú zákazníci, ktorí potrebujú vyriešiť problém s priestorom. Veľmi padne vhod do garsónky i menšieho bytu vďaka zvyčajne neveľkým rozmerom. Najčastejšie sa predávajú ako dvojsedačky a trojsedačky. Pri voľbe pohovky na spanie viete ušetriť nielen miesto, ale predovšetkým aj peniaze. Pokiaľ ide o miery, tak výška sedáka od zeme by mala byť min. 40 cm a hĺbka min. 42 cm. Výška opierky pre chrbát min. 45 cm. Šírka sedacej plochy pre jedného človeka okolo 50 cm.

Pohovka na každodenné spanie v interiéri

Pri výbere pohovky na spanie sa zamerajte na to, či má slúžiť na pravidelné alebo občasné spanie

Kvalita spánku

Nie je ničím príjemným zobúdzať sa s bolesťou chrbtice alebo akejkoľvek inej časti tela. Zdravý spánok je absolútny základ pre normálne fungovanie počas dňa. Preto je viac než vhodné investovať do kvalitného gauča na spanie. O to viac, ak má slúžiť na každodenné používanie a nielen občasné prespanie. Matrac by mal mať skutočne kvalitné prevedenie.

Materiál a údržba

Materiál čalúnenia a spôsob jeho údržby je ďalšia vec, ktorú treba zohľadniť. Každý ocení jednoduchú údržbu, a tým pádom aj dlhšiu životnosť. Ideálne je, keď čalúnenie nie je ani príliš mäkké a naopak. Textilné poťahy majú široké spektrum vzorov a farieb, avšak nie sú najvhodnejšie pre alergikov, pretože ľahko zachytávajú prach. Na druhej strane tento nedostatok viete odstrániť pravidelným vysávaním. Mnohé modely majú snímateľný látkový poťah, ktorý môžete pohodlne vyprať v práčke až na 40 °C. Výplň sedacej časti je najčastejšie z rôznych druhov peny s mikrovláknom alebo pružiny. Dôležité je, aby mala optimálnu tvrdosť a schopnosť zachovať tvar. PUR pena je stredne tvrdá. Ak však preferujete vyššiu tuhosť a zároveň aj dlhšiu životnosť, to spĺňa pružina.

Rozkladací gauč na každodenné spanie

Jednoduchosť údržby čalúnenia je tiež dôležitým faktorom výberu

Praktickosť – systém rozkladania

Samotná konštrukcia rozkladacej pohovky by mala byť značne stabilná, pevná a trvácna. Vo väčšine ide o kombináciu kovu a dreva. Menej kvalitné a lacnejšie sú konštrukcie z drevotriesky. Dôležité je všímať si systém rozkladania a jeho nároky sú pomerne jasné: jednoduché a technicky nenáročné rozkladanie. Na niektoré stačí doslova jeden rýchly šikovný pohyb a môžete oddychovať. Podstatné je nezabúdať na detaily, ako je otváranie resp. dostupnosť úložného priestoru. Ten je vhodný na uskladnenie posteľnej bielizne i sezónneho oblečenia.

Rozkladací gauč na denné spanie v červenej farbe s úložným priestorom

Rozkladací gauč by mal mať aj ľahko prístupný úložný priestor

Dizajn a štýl

Je viac ako žiadané, aby gauč zapadol esteticky do miestnosti. Niekomu sa viac hodí klasický, elegantný štýl, iný siahne po výraznejšom, extravagantnom nábytku. Závisí to od zariadenia v miestnosti a osobných preferencií.

Pohovka na spanie slúži v mnohých prípadoch ako plnohodnotné zastúpenie postele. Na trhu sa nachádza v celom rade materiálových, veľkostných, vzorovaných, farebných prevedeniach. Stačí si vybrať len tú pravú pre vás.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články