Výhody tabletu

Prečo by mal tablet patriť do vašej základnej multimediálnej výbavy?

  • S tabletom môžete kdekoľvek pohodlne surfovať na internete,
  • vďaka moderným technológiám šetriacim oči môžete na ňom čítať knihy
  • ľahko sa na ňom prezerajú fotografie,
  • využijete ho na sledovanie filmov a videí na optimálne veľkej obrazovke,
  • môžete na ňom hrať hry a používať najrôznejšie aplikácie,
  • umožňuje písanie poznámok a pohodlné vybavovanie elektronickej pošty.

Vďaka tabletu nie ste odkázaní na sedenie pri počítači alebo prenášanie ťažkého notebooku. Jeho kompaktné rozmery a nízka hmotnosť umožňujú nosiť ho aj v kabelke alebo menšom batohu. Obsluha tabletu je veľmi jednoduchá a pod kožu sa rýchlo dostane aj nováčikom. 

Tablet Huawei MediaPad T5 10,1" Kirin, 2GB RAM, 16 GB, LTE

Pozerajte filmy a aj hrajte hry

Tablet je najlepším spoločníkom na cesty. Okrem toho, že ponúka plnohodnotné sledovanie filmov a seriálov, ho ocenia aj deti. Vybrať im môžete detský tablet alebo klasický tablet, na ktorý môžete stiahnuť niekoľko stoviek dostupných hier. Vďaka vysokému výkonu procesorov vyzerajú hry pre iPady aj pre vyššie modely Androidov skutočne veľkolepo. Tablety na hry sú väčšinou opatrené gyroskopom. Vďaka nemu hru ovládate pohybom celého zariadenia. Na tabletoch sa najlepšie hrajú karty, strategické hry a hry, v ktorých využijete pohyby prstom.

Vďaka možnosti prepojenia s ďalšími počítačovými perifériami vám môže tablet plnohodnotne nahradiť stolný počítač.

Tablet Lenovo Yoga 10,1" Qualcomm , 2GB RAM, 16 GB, WiFi

Ako teda vybrať tablet?

Pri výbere tabletu sa orientujte predovšetkým na nasledujúce parametre.

Operačný systém

Android

OS Android je vhodný na sledovanie filmov alebo hranie hier. Na Google Play totiž môžete zadarmo stiahnuť nespočetné množstvo hier a aplikácií, ktoré vám vyplnia voľný čas. Tablety pre zábavu sú väčšinou lacnejšie ako napríklad grafický tablet na tvorbu grafiky, ktorá je náročná na pamäť, dotykovosť, procesor a podobne.

Windows

Tablet s OS Windows sa ľahko ovláda, pretože ponúka rovnaké rozhranie, ktoré má väčšina užívateľov na svojom PC. Jeho výhodou je, že budete používať rovnaké aplikácie ako na vašom počítači. Navyše tablet s týmto OS ponúka možnosť pripojenia klávesnice, myši a prípadne aj monitoru. Môže vám teda úplne nahradiť stolný počítač. Windows odporúčame všetkým, ktorí si chcú kúpiť plnohodnotný pracovný nástroj, ktorý tiež môže slúžiť na zábavu.

iOS

Tablety s iOS od Applu sú výrazne drahšie, ale ponúkajú úplne optimalizované prostredie a moderný kovový dizajn. Ich hlavnou prednosťou je veľká výdrž a kvalitný displej. Zo sledovania filmov tak budete mať skutočný divácky zážitok. Pre tento operačný systém sa rozhodnite v prípade, ak už vlastníte aj ďalšie zariadenia od Applu. Budú tak medzi sebou zosynchronizované. Tablet využijete aj na kancelársku prácu alebo hry.

Veľkosť a hmotnosť

Veľkosť uhlopriečky nie je to isté, čo veľkosť celého zariadenia. Preto si pri výbere tabletu dajte na tieto dva parametre pozor. Veľkosť uhlopriečky sa pohybuje medzi 7 až 10 palcami (18-25 cm).

  • 7“ – ide o najmenšie tablety, ktoré sú najlacnejšie a tiež najmenej výkonné. Dobre sa držia v ruke a veľkostne sú porovnateľné s elektronickými čítačkami kníh.
  • 8“ – dobre sa držia v ruke, ale sú o niečo ťažšie, ako ich menší kolegovia. V ponuke nájdete aj kvalitnejšie zariadenia.
  • 9-10“ – jedná sa o klasickú veľkosť tabletov, ktorá sa nehodí na dlhodobé držanie v jednej ruke. Ponuka zahŕňa ako lacné, tak aj naozaj prémiové modely.

Najbežnejšia technológia panelu je v súčasnosti IPS a OLED. IPS sú klasické LCD pýšiace sa dobrými pozorovacími uhlami a verným zobrazením farieb. OLED sú doménou drahších tabletov najmä z dielne Samsungu. OLED disponuje absolútnou čiernou a nižšou spotrebou než IPS. Rozlíšenie obrazovky by malo byť vo Full HD, jemnosť okolo 300 ppi.

Hmotnosť sa zvyčajne pohybuje medzi 300 až 700 gramami, pričom platí, že čím menší tablet, tým nižšia hmotnosť. Hmotnosť je dôležitá preto, že ovplyvňuje to, ako komfortné bude držanie tabletu v ruke. Niektoré modely, akým je napríklad tablet Yoga od spoločnosti Lenovo disponuje stojanom, vďaka ktorému môžete prístroj oprieť aj zavesiť.

Procesor

Väčšina tabletov dnes disponuje 4-jadrovými procesory s taktom 1 GHz. Ponúkajú teda dostatočný výkon na bežné používanie vrátane menej náročných hier.

Pamäť

U RAM platí, že čím viac, tým lepšie. Čím väčšia kapacita RAM bude, tým rýchlejšia bude odozva. Android má minimálnu hranicu 1 GB, lepšie je však siahnuť po 2 GB. Windows má minimálnu hranicu 2 GB, ale odporúča sa skôr 4 GB. U Applu tento problém riešiť nemusíte. Najrýchlejšie tablety s malou spotrebou disponujú pamäťou DDR3 alebo DDR4 SDRAM.

Vnútorná pamäť

Tablety disponujú rôznymi kapacitami internej pamäte, pričom pri niektorých je možné kapacitu navýšiť vďaka pamäťovej karte. Niektoré modely však používanie pamäťoviek nepodporujú. Obmedzení ste tiež kapacitou pamäťovej karty, ktorú tablet povoľuje. Pred výberom si teda rozmyslite, či ho budete používať na kapacitne náročnejšie činnosti. V tom prípade, bude totiž prítomnosť slotu na SD karty nutnosťou.

Konektivita

Výrobky väčšinou disponujú konektorom na nabíjanie, micro USB portom a štandardným jackom 3,5 mm na pripojenie slúchadiel. Z bezdrôtových technológií podporujú GPS, Wi-Fi a Bluetooth. Lepšie výrobky ponúkajú aj pripojenie HDMI kábla (pre pripojenie na televízor) alebo klasický USB port.

Fotoaparáty a videokamera

Väčšina tabletov ponúka prednú webkameru s nižším rozlíšením využiteľnú predovšetkým na videohovory a fotoaparát s vyšším rozlíšením, ktorý sa nachádza na zadnej strane zariadenia. Kvalita tohto vybavenia sa líši podľa produktu. Predná optika by mala mať rozlíšenie aspoň 2 Mpx, takže budete môcť nahrávať alebo prenášať videá vo Full HD. Uvedomte si však, že fotenie nie je s tabletom príliš pohodlné. Využijete ho skôr namiesto skenera alebo kopírky.

Kapacita batérie

Aj u tohto parametra hľadajte najvyššie možné číslo. Ak budete tablet brať so sebou von, mal by vydržať fungovať celý deň (približne 10 a viac hodín). Vyhnite sa tabletom s výdržou batérie 3-4 hodiny. Tie totiž využijete len doma. Batériu môžete šetriť znížením jasu displeja, vypnutím Wi-Fi alebo mobilného internetu.

Pri výbere tabletu odporúčame vybrať si niektorý z dielne Lenova, Samsungu alebo Huawei. Nie je nič lepšie, ako si vyskúšať na vlastnej koži, ako sa tablet drží v ruke. Zistíte tak, či vám bude vyhovovať veľkosť aj ovládanie. Navštívte niektorú z našich predajní a vyskúšajte si, ako vám vybraný model padne do ruky. Naša ponuka navyše zahŕňa aj doplnkový tovar, kam patria obaly na tablety alebo držiaky tabletu do auta. Sledujte náš e-shop pravidelne a kúpte si niektorý z kvalitných tabletov v akcii. Nič nepoteší viac ako kvalitný výrobok za priaznivú cenu.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články