Vyberáme prehrávač hudby: MP3 alebo MP4?

Aký je rozdiel medzi MP3 a MP4?

Oba tieto formáty sa používajú na stlačenie údajov, takže zaberajú menej úložného priestoru. Kým formát MP3 sa používa na kompresiu zvukových súborov, na ich ukladanie alebo prenos na internete, formát MP4 sa používa na multimédiá.

MP4 prehrávač

Prehrávače MP4, podobne ako prehrávače MP3, majú k dispozícii celý rad modelov, ktoré sa líšia hlavne v dizajne, veľkosti, tvare, použití a samozrejme kapacite. Ak hľadáte MP4 prehrávač, ktorý si môžete vziať so sebou počas cesty, vyberte si taký, ktorý má LCD obrazovku. Aspoň vás po pristátí neprekvapí rozbitá obrazovka v batožine. MP4 prehrávač s dotykovou obrazovkou je zväčša ocenený za jeho špeciálny dizajn a funkcie nahrávania. Väčšina z nich je však krehká a pri ich používaní by ste mali byť skutočne opatrní. Nie sú odolné voči vode, preto si ich neberte do bazéna alebo počas sprchovania do kúpeľne.

Mali by ste pamätať na to, že MP3 aj MP4 prehrávače majú USB káble, ktoré sa používajú na prenos údajov. Preto sa uistite, že máte prehrávač, ktorý má USB port kompatibilný s počítačom.

MP3 vs MP4: funkcie a vlastnosti

MP3 sa používa na ukladanie, prenos a prehrávanie zvukových súborov iba v digitálnych audio prehrávačoch. Súbory MP3 môžu poskytovať kvalitu takmer ako CD. V súčasnosti sa MP3 stalo najobľúbenejším zvukovým formátom, pretože dokáže komprimovať údaje bez toho, aby poškodilo kvalitu. MP4 je vynikajúci formát a môže sa používať na spracovanie digitálneho zvuku, digitálneho videa, textu a aj obrázkov. Umožňuje dokonca aj streamovanie cez internet.

Základný rozdiel medzi prehrávačom MP3 a prehrávačom MP4 je v tom, že MP3 prehrávače sa používajú iba na audio, zatiaľ čo MP4 dokážu spracovať zvuk, video, text a obrázky.

Mp3 prehrávač

Výber piesne

Pri používaní MP3 prehrávača a pri prepínaní z aktuálnej skladby na inú skladbu musíte stlačiť tlačidlo viackrát, aby ste sa dostali k požadovanej skladbe, pretože sa môžete posunúť iba na skladbu uvedenú pred alebo po aktuálnej skladbe. Pri MP4 prehrávačoch máte väčší LCD displej s ponukou, ktorá vám umožní priamo vybrať skladbu, ktorú chcete počúvať.

Displej

MP3 prehrávač má väčšinou malý monochromatický LCD displej, ktorý umožňuje prehrávať iba skladby. Na druhej strane v prehrávačoch MP4 môžete sledovať aj videá, pretože majú farebný displej.

Funkcie

Prehrávač hudby MP3 vám umožní prehrávať skladby, počúvať rádio, nahrávať alebo prehrávať nahrávky. Prehrávače MP4 vám zasa umožňujú nielen prehrávať zvuk, ale aj video a obrázky, či prehliadať web vďaka WiFi pripojeniu a posielať správy.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

ENERGY MP3 Clip Coral

44,90 

bez DPH 37,42 

Sony NW-WS413 4 GB, čierna

109,00 

bez DPH 90,83 

ENERGY MP3 Clip Bluetooth Coral

49,90 

bez DPH 41,58