Vyberáme chladničku do malej kuchyne

Úloha chladničky v domácnosti je jednoznačná: ide o najväčší spotrebič, ktorý je pre bežný život nevyhnutný. Krátkodobo či dlhodobo uchováva potraviny pre ich následné použitie. Pre krátkodobé uskladnenie používame chladničku, pre dlhodobé mrazničku. Ideálnou voľbou je kombinovaná chladnička, zahŕňajúca v sebe chladiaci aj mraziaci priestor. Vo veľkej kuchyni nie je problém s umiestnením chladničky. Čo však ale v prípade, ak je kuchyňa malá? Ako si v tejto situácii poradiť? Našťastie je v súčasnej dobe na trhu takmer neobmedzená ponuka týchto spotrebičov a tak má aj táto situácia niekoľko riešení.

Úzka chladnička

V malej, nepriestrannej kuchyni je dobré vyberať si úzku a vysokú chladničku. Práve taká sa totiž lepšie integruje do priestoru a predovšetkým ho opticky nezmenšuje ako napríklad menšia chladnička, ktorá je široká. V slim chladničke zväčša býva viac poličiek. Vzniká tu tak lepšia prehľadnosť potravín, ktoré sú v nej uskladnené, čo sa dá pokladať za výhodu.

vysoká a úzka nerezová chladnička s mrazničkou

Farba chladničky

V malej kuchyni je veľmi vhodné zvoliť správnu kombináciu farieb. Je všeobecne známe, že bledé tóny opticky priestor zväčšujú, tmavé naopak zmenšujú. Chladničky dnes možno nájsť takmer vo všetkých farebných prevedeniach. V prípade, že vaša kuchyňa je v jednom tóne, nebojte sa experimentovať. Chladničku môžete v tomto prípade brať ako istý spôsob dekorácie. Pri bielej kuchyni je zaujímavou možnosťou fialová, červená, žltá alebo napríklad modrá chladnička. Naopak pri tmavej kuchyni je lepšie zvoliť neutrálnejšie farby, z ktorých ide najčastejšie o bielu, krémovú, béžovú či striebornú.

Vstavaná chladnička

Tak isto ako umývačky riadu či práčky, moderný trh ponúka aj vstavané chladničky. Zabudovaná chladnička je ideálnym riešením, pokiaľ chcete ušetriť v kuchyni čo najviac miesta. Môže ísť o jednu, alebo dokonca dve menšie chladničky, ktoré dokonale zapadajú do celého kuchynského priestoru. Ideálne je kombinovať jednu chladničku a jednu mrazničku. V tomto prípade existuje tiež niekoľko možností. Buď je chladnička vstavaná alebo je naopak vsunutá do kuchynskej jednotky s dverami v rovnakom prevedení ako ostatné skrinky. Nakoľko tento spotrebič počas svojej prevádzky vydáva vibrácie, je vhodné dobre si rozmyslieť jeho umiestnenie. V prípade, že by bola chladnička úplne zabudovaná do kuchynského setu, bez toho, aby mala okolo seba čo i len malý priestor, môže to časom negatívne vplývať na celý tento kuchynský set.

vstavaná chladnička s mrazničkou

Využite priestor nad chladničkou

Aj v prípade, že ste sa rozhodli chladničku nezabudovať do kuchynskej linky, existuje možnosť ako ušetriť priestor. Vo väčšine prípadov býva nad chladničkou miesto. Využite ho vo svoj prospech. Namontujte si nad ňu poličky, kde môžete mať uložené napríklad kuchárske knihy alebo obľúbené poháre, ktoré až tak často nepoužívate.

Ako bolo načrtnuté, malá kuchyňa nie je žiaden problém. Existuje niekoľko možností ako do nej vhodne zvoliť chladničku. Je dôležité mať vopred stanovené parametre, ktoré má chladnička spĺňať a potom už len zo širokého sortimentu možností vybrať tú správnu.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články