Väčšia obrazovka neznamená kvalitnejší obraz

Ako obrazovka funguje?

Princíp vykreslenia je v podstate rovnaký, či už ide o televízory, mobily, tablety či monitory. Najdôležitejším prvkom každého obrazu je zobrazovací bod (pixel). Celý obraz je zložený z mnohých a mnohých týchto bodov (spravidla zo stoviek tisícov až miliónov).

Počet bodov sa udáva pri tzv. rozlíšení, teda množstve zobrazovacích bodov v celej šírke a výške obrazovky (napríklad 1366x768). Zobrazovaný predmet je vykreslený bodmi. Čím viac je zobrazovacích bodov, tým menšiu časť zobrazovaného predmetu zaberajú.

„Čím viac zobrazovacích bodov, tým ostrejší obraz.“ Profesor OKAY

Obrázok zložený z mnohých zobrazovacích bodov

Rovnaký obrázok zložený z malého počtu bodov

„Pri rovnakom rozlíšení dvoch obrazoviek má väčšia obrazovka nižšiu kvalitu obrazu, než tá menšia.“ ​Profesor OKAY

Vráťme sa späť k mýtu o veľkosti obrazoviek. Teraz už poznáme princíp zobrazenia. Je jasné, že pri zhodnom rozlíšení platí nasledujúce: čím väčšia je obrazovka, tým redšia je sieť zobrazovacích bodov.

Ak má obrazovka šírku 40 cm a výšku 20 cm a rovnaké rozlíšenie ako obrazovka s rozmermi obrazovky 80x40 cm, je sieť bodov na druhej uvedenej obrazovke štyrikrát redšia, teda obraz je štyrikrát menej ostrý.

Okrem počtu bodov, ktorý je hlavným meradlom ostrosti, ide aj o pomer strán obrazovky. Staré monitory a televízory pracovali s pomerom strán 4:3, teda s rozlíšeniami 768 x 576, 1024 x 768 bodov a tak ďalej. Dnešná moderná elektronika využíva pomer strán 16:9, menej často potom 16:10.

Ideálne je, keď sa pomer strán zobrazovaného zhoduje s pomerom strán obrazovky.

 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články