Už žiadny hluk v kuchyni. Vyberte si tichú chladničku

Pri výbere chladničky má každý z nás iné požiadavky. Niekto chce chladničku kombinovanú, iný medzi hlavné kritéria zaraďuje farbu, ďalší výkon alebo hlučnosť. Každý zákazník má svoje preferencie, no pravdou ostáva, že hlučná chladnička, teda taká, ktorej bzučanie a vibrácie sú nad prijateľnou mierou, je naozaj niečo, čo je v kuchyni nežiadúce. O to viac, ak je kuchyňa spojená s obývačkou.

Pozor na hlučnosť

Je dôležité si uvedomiť, že každá chladnička určitý zvuk vydáva. Ide len o to, v akej miere sme ochotní ho znášať. Na základe zvuku, ktorý tento kuchynský spotrebič vydáva, rozlišujeme 2 typy. Chladnička so zvukom do 35 dB, teda tichá chladnička, ktorá svojou činnosťou nijak neprekáža, a taká, ktorej zvuk presahuje 35 dB. Táto už môže svojou činnosťou rušiť domácnosť, a to najmä v noci. Pre predstavu je 35 dB približne zvuk, ktorý vydáva tikot hodín.

Aká môže byť príčina hlučnej chladničky?

Existuje však niekoľko dôvodov, prečo je chladnička hlučná a tiež niekoľko možností, ako môžeme tento hluk zmierniť. Dalo by sa povedať, že najbanálnejším dôvodom, prečo chladnička vydáva neúmerné zvuky, je predmet, ktorý môže byť zapadnutý za ňou alebo pod ňou. Tento problém je ľahko odstrániteľný a dá sa vyriešiť v priebehu pár minút.

Horšia možnosť nastáva v prípade, že dôvodom je motor chladničky, kompresor, ktorého úlohou je udržiavať chlad. Preto si treba vopred zistiť, akú chladničku kúpiť a aký kompresor je v nej zabudovaný. Na trhu v súčasnosti možno dostať aj chladničku s lineárnym kompresorom, ktorý eliminuje zvuky a je tak vhodný aj pre náročnejších zákazníkov. Jeho výhodou je aj ekologickosť, nakoľko produkuje ročne o viac ako 40 kilogramov oxidu uhličitého menej ako klasický kompresor. Vyznačuje sa tiež spoľahlivosťou a vysokou trvanlivosťou.

Lineárny invertorový motor

Invertorový lineárny kompresor je nielen tichý, ale aj šetrný k životnému prostrediu a ponúka záruku až 10 rokov

 

Druhou možnosťou, prečo je chladnička hlučná, môže byť jej nevyváženosť. Je dobré dôkladne si pozrieť, či je stabilne umiestnená na tvrdom podklade tak, ako je odporúčané. Nožičky chladničky sa musia dotýkať podkladu práve z dôvodu, aby sa zamedzilo vibráciám a tiež prípadnému hluku.

Tak isto by sa nemala nachádzať príliš blízko steny. V opačnom prípade to hluk umocňuje. Dobrým nápadom ako zvuky eliminovať, je umiestniť ju v správnom prostredí. Čo sa ale správnym prostredím myslí? Ide o blízkosť záclon, závesov či koberca. Pokiaľ máte pri chladničke tieto tlmiace prvky, bude sa vám zdať tichšia.

Koberec pri chladničke pôsobí ako prvok tlmiaci zvuky chladničky

Dôležitosť energetických štítkov

Ako ale ešte pred kúpou spotrebiteľ zistí, či bude chladnička dostatočne tichá? Slúžia na to energetické štítky uvedené na každom kuchynskom spotrebiči. Tieto štítky sa v závislosti od daného spotrebiča líšia. Nájsť na nich môžete ročnú spotrebu energie, triedu energetickej účinnosti a aj spomínanú hladinu akustického výkonu v decibeloch. Na základe tohto parametra sa tak vopred dozviete, či sú zvuky chladničky v pre vás prijateľnej miere.

Ak teda chcete, aby bola chladnička vo vašej domácnosti tichá, dbajte na všetky kritériá spomínané vyššie. Pre zopakovanie ide o kompresor, vyváženosť a správne umiestnenie. A to najdôležitejšie, informácie na energetickom štítku tohto spotrebiča.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články