Triky pre chytré pranie

Poznáme to všetci. Stačí chvíľka nepozornosti a hneď je problém na svete. Posadili ste sa omylom na žuvačku? Poliali bielu košeľu červeným vínom? Zašpinili obľúbené tričko od smoly? Nezúfajte. Máme pre vás 10 chytrých tipov, ako sa všetkých týchto nepríjemností zbaviť.

Červené víno na obľúbenej košeli?

Postihnuté miesto čo najskôr posypte soľou. Nechajte pôsobiť asi 15 minút. Keď škvrna zosvetli, vyperte oblečenie v práčke.

Čo so škvrnami od čerešní?

Látku najprv preplákajte v mydlovej vode a potom namočte do mlieka. Keď škvrny zmiznú, vyperte oblečenie bežným spôsobom.

Na blato benzínom

Blato najprv nechajte usušiť a potom ho vykefujte smerom po vlákne tkaniny. Pokiaľ na látke zostanú škvrny, použite handru namočenú v benzíne či terpentíne.

Záclony biele ako sneh

Namočte záclony do roztoku vody s 5 lyžicami jedlej sódy a 5 lyžicami soli. Po pár hodinách záclony vyperte bežným spôsobom.

Keď máte smolu

Namočte oblečenie so škvrnou od smoly do petroleja a nechajte ju rozpustiť. Potom vytrite čistou handrou a dočistite benzínom.

Ponožky a prestieradlá bez žmolkov

Aby ste udržali prestieradlá a ponožky z froté materiálu jemné, stačí ich jednoducho pred praním namočiť na niekoľko minút do teplej vody s octom

Proti hrdzi citrónom

Pretrite škvrnu citrónovou šťavou a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom oblečenie bežne vyperte.

Žuvačka na nových nohaviciach?

Vložte oblečenie s nalepenou žuvačkou do mrazničky a nechajte i so žuvačkou zmrznúť. Po vytiahnutí zmrznutú žuvačku jednoducho zlúpnite.

Škriabe vás sveter?

Pokiaľ vás sveter alebo silónové pančucháče nepríjemne škriabu, zabaľte ich do igelitového vrecka a vložte na 24 hodín do mrazničky. Zbavíte sa tak nepríjemného pocitu pri nosení.

Na funkčnú bielizeň jemne

Bielizeň perte otočenú naruby, zabránite tak žmolkovaniu. Používajte jemné pracie prostriedky a vyhýbajte sa avivážam a zmäkčovadlám vody. Po vypraní nepoužívajte sušičku, ale nechajte bielizeň uschnúť voľne.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články