Spôsobujú mobilné telefóny a notebooky neplodnosť?
Zachovajte paniku! Notebooky spôsobujú neplodnosť! Toto varovanie preletelo svetom rýchlejšie než oštep najlepšieho atléta. A treba podotknúť, že zasiahol cieľ. Veľa ľudí mu teraz verí a tisíce mužov sa nepokojne ošívajú, keď vidia niektorého zo svojich kolegov s notebookom na kolenách. Poďme sa na tento mýtus pozrieť zblízka.
Kde tento mýtus vznikol?
Populárne varovanie vzniklo v Argentíne. Tamojší vedci špekulovali o škodlivom vplyve Wi-Fi signálu na mužské spermie. Rovnako je to aj s mobilnými telefónmi. V ich prípade sa dané tvrdenie líši iba druhom signálu. Devastujúce následky vraj zostávajú rovnaké.
Hypotézy nestačia
Na potvrdenie tohto mýtu je nutné uskutočniť in vivo a in vitro testy - testy oplodnenia v tele aj v skúmavke. Skutočne neexistuje vedecký dôkaz o tom, že by Wi-Fi signál poškodzoval spermie. Ešte pochybnejšia je premisa, že ono žiarenie poškodzuje spermie len vtedy, ak máme notebook na kolenách alebo mobil vo vrecku. Čo má Wi-Fi signál dosah iba desať centimetrov?
O niečo reálnejšie sa tvári poplašný variant obviňujúci z mužskej neplodnosti naopak teplotu notebooku. Podobne ako tesná spodná bielizeň vraj notebook na lone príliš zahrieva semenníky. Ani z tohto varovania nemusíte dostávať panické záchvaty. Pri bežnom kúpeli predsa vystavujeme svoje telo oveľa vyššej teplote. Rovnako treba pripomenúť, že keď pracujeme s notebookom na lone, dotýka sa prístroj len stehenných svalov a brucha. Aby sa notebooky dotýkali mužských najopatrovanejších a najváženejších miest na tele, museli by páni sedieť vo veľmi krkolomnej polohe. Pri nej by si ničili skôr chrbát než spermie.
Konečný verdikt
Váš notebook môžete pokojne používať na lone. Wi-Fi signál (ani ten telefónny) vaše spermie ani vašu plodnosť určite neovplyvní. Veď je všade okolo nás a jeho negatívne vplyvy by sa prejavili na celej populácii. Obdobné je to aj s panikou ohľadom tepla sálajúceho z notebookov. Pokiaľ niečo spôsobí vymretie ľudstva, Wi-Fi signál alebo teplota z notebookov to určite nebude.
Podobné články
-
Dual SIM telefóny sa tešia čoraz väčšej obľube. V tomto článku vám poradíme, v ktorých prípadoch by ste mali uvažovať o ich kúpe.
-
Ako vybrať notebook
Niekto chce s notebookom relaxovať, niekto hrať hry, niekto pracovať, iný sa ním chce prezentovať. Ale ako vybrať ten naj? To si povieme teraz. -
Ako si vybrať myš k počítaču
Myš je pre niektorých z nás nevyhnutným doplnkom, či už pri práci, alebo hre. Ale podľa čoho si však vybrať tú správnu PC myš, aby presne vyhovovala vašim potrebám? Prečítajte si viac v našom článku. -
Je počet megapixelov naozaj dôležitý?
Čím má fotoaparát viac megapixelov, tým lepšie! Skutočne je to tak jednoduché alebo nás čísla len vodia za nos? -
Je úplné vybitie prospešné pre mobilné batérie?
Často sa tvrdí, že keď vybijete mobil či notebook až na doraz, šetríte tým batériu. Ale skutočne je to tak? -
Ako vybrať mobil pre babku a dedka
Vyberáte mobilný telefón pre starých rodičov, či rodičov, ale neviete aké by mal mať funkcie a parametre? Nasledujúci článok vám pomôže vybrať ten najlepší telefón pre seniorov. -
Ako vybrať mobilný telefón
Výber mobilného telefónu riešia denne tisícky Slovákov. Prinášame vám zábavný článok, ktorý vám rýchlo pomôže s výberom. -
Je dôležité USB kľúč bezpečne odobrať, predtým ako ho odpojíme od počítača?
Skutočne robíme chybu, keď pred odpojením USB kľúča nepoužijeme funkciu "Bezpečne odobrať hardvér"? -
Dokáže magnet zničiť alebo vymazať pevný disk?
Je prirodzené, že máme o svoje technické chuťovky obavy. Je ale potrebné obávať sa aj bežného magnetu? -
10 prekvapivých zaujímavostí o mobilných telefónoch
Vedeli ste, že mobilný telefón môžete nabiť močom? Prinášame vám fakty o mobiloch, o ktorých ste ešte nepočuli!