Spôsobujú mobilné telefóny a notebooky neplodnosť?

Zachovajte paniku! Notebooky spôsobujú neplodnosť! Toto varovanie preletelo svetom rýchlejšie než oštep najlepšieho atléta. A treba podotknúť, že zasiahol cieľ. Veľa ľudí mu teraz verí a tisíce mužov sa nepokojne ošívajú, keď vidia niektorého zo svojich kolegov s notebookom na kolenách. Poďme sa na tento mýtus pozrieť zblízka.

Kde tento mýtus vznikol?

Populárne varovanie vzniklo v Argentíne. Tamojší vedci špekulovali o škodlivom vplyve Wi-Fi signálu na mužské spermie. Rovnako je to aj s mobilnými telefónmi. V ich prípade sa dané tvrdenie líši iba druhom signálu. Devastujúce následky vraj zostávajú rovnaké.

Hypotézy nestačia

Na potvrdenie tohto mýtu je nutné uskutočniť in vivo a in vitro testy - testy oplodnenia v tele aj v skúmavke. Skutočne neexistuje vedecký dôkaz o tom, že by Wi-Fi signál poškodzoval spermie. Ešte pochybnejšia je premisa, že ono žiarenie poškodzuje spermie len vtedy, ak máme notebook na kolenách alebo mobil vo vrecku. Čo má Wi-Fi signál dosah iba desať centimetrov?

O niečo reálnejšie sa tvári poplašný variant obviňujúci z mužskej neplodnosti naopak teplotu notebooku. Podobne ako tesná spodná bielizeň vraj notebook na lone príliš zahrieva semenníky. Ani z tohto varovania nemusíte dostávať panické záchvaty. Pri bežnom kúpeli predsa vystavujeme svoje telo oveľa vyššej teplote. Rovnako treba pripomenúť, že keď pracujeme s notebookom na lone, dotýka sa prístroj len stehenných svalov a brucha. Aby sa notebooky dotýkali mužských najopatrovanejších a najváženejších miest na tele, museli by páni sedieť vo veľmi krkolomnej polohe. Pri nej by si ničili skôr chrbát než spermie.

Konečný verdikt

Váš notebook môžete pokojne používať na lone. Wi-Fi signál (ani ten telefónny) vaše spermie ani vašu plodnosť určite neovplyvní. Veď je všade okolo nás a jeho negatívne vplyvy by sa prejavili na celej populácii. Obdobné je to aj s panikou ohľadom tepla sálajúceho z notebookov. Pokiaľ niečo spôsobí vymretie ľudstva, Wi-Fi signál alebo teplota z notebookov to určite nebude.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články