Sporák alebo vstavaná rúra s varnou doskou?

Voľne stojace sporáky sa čoraz zriedkavejšie objavujú ako prvky pri zariaďovaní novej kuchyne. Prečo toto riešenie ide do úzadia? 

Sporák - je vhodný do vašej kuchyne?

Ako každé riešenie, tak aj kúpa sporáka má svoje výhody a nevýhody. Neposkytuje v miestnosti takú estetickú hodnotu, ale má jednu vlastnosť, ktorá je veľkou výhodou - môžete ho ľubovoľne premiestňovať. Ak sa chcete presťahovať alebo rekonštruovať kuchyňu a zmeniť jej usporiadanie, tak toto riešenie bude určite oveľa praktickejšie ako vstavané spotrebiče.

Čo by ste mali vedieť o sporákoch

Sporák je lacnejším variantom ako vstavaná rúra. Najlacnejšia vstavaná rúra stojí spravidla asi toľko ako kombinovaný sporák s rúrou a k tomu je ešte potrebné dokúpiť a nastaviť varnú dosku.

Sporáky majú jednoduchú montáž a sú v podstate hneď pripravené na použitie - nemusíte ani čakať na ukončenie renovácie alebo opravy vašej kuchyne.

Na trhu existuje veľký výber sporákov a nie ste tak odkázaní len na elektrický alebo plynový spotrebič, pretože si môžete zvoliť rôzne kombinácie. K dispozícii sú aj modely so sklokeramickými alebo indukčnými platňami.

Avšak, nie každý samostatne stojaci sporák bude vhodný do novších bytov, v ktorých často nie sú zavedené plynové prípojky.

Sporák bude fungovať v každej kuchyni, dokonca aj v malej - je kompaktnou kombináciou najdôležitejších kuchynských spotrebičov, ale ak vám nezáleží na počte horákov alebo na objeme rúry na pečenie, lepšou voľbou môže byť vstavaná rúra a samostatný varný panel.

Najväčšou nevýhodou tohto typu domácich spotrebičov je určite ich vzhľad, ktorý však kompenzujú niektoré značky. Preto vyrábajú estetické moderné modely voľne stojacich sporákov.

Usporiadajte si kuchynské spotrebiče podľa seba

Vstavané domáce spotrebiče ponúkajú možnosť vlastného usporiadania kuchyne – vaša kuchyňa tak bude vyzerať presne podľa vašich predstáv. Boky a horná časť vstavanej rúry môžu byť úplne ukryté pod skrinkou kuchynskej linky, aby sa v kuchyni docielil maximálny moderný a estetický priestor. To však nie je jediná výhoda. Medzi ďalšie výhody vstavanej rúry na pečenie patria:

  • možnosť umiestniť varnú dosku a rúru na pečenie kdekoľvek v kuchyni a to nezávisle od seba - presne tak, ako vám to vyhovuje alebo ako to dovolí veľkosť vašej kuchyne,
  • voľnosť vo vertikálnom umiestnení vstavanej rúry, čo znamená, že ju môžete namontovať napríklad na úroveň hrudníka, čím získate oveľa ľahší prístup k pripravovaným pokrmom ako keď je umiestnená nízko,
  • optické zväčšenie priestoru vďaka jednotnému vzhľadu skriniek kuchynskej linky a domácich spotrebičov,
  • jednoduchšie čistenie.

Nevýhodou vstavaných rúr je, že sú drahšie, ťažšie sa montujú a rozoberajú a tiež je náročnejšie ich opravovať a premiestňovať, čo môže vyžadovať demontáž aj niekoľkých skriniek vašej kuchynskej linky.

Pri výbere toho správneho riešenia pre vašu kuchyňu, by ste mali najprv zvážiť vaše finančné možnosti a takisto to, ako máte usporiadanú samotnú kuchyňu. Ak bývate v novom byte a plánujete v ňom zostať dlhší čas, určite stojí za to investovať do toho najvhodnejšieho riešenia a to estetického usporiadania kuchynských spotrebičov. V prípade kuchyne so vstavanými spotrebičmi máte možnosť presne zladiť výšku, na ktorej je varná doska alebo rúra umiestnená presne podľa vašich potrieb. Týmto spôsobom si jedlo pripravíte oveľa pohodlnejšie.

Ak však hľadáte najrýchlejšie a najlacnejšie riešenie, stavte na voľne stojaci sporák, najmä ak máte spoločnú kuchyňu napríklad vo firme alebo v byte, ktorý plánujete prenajať alebo rekonštruovať.

Niektoré vstavané rúry sú vhodné ako pre amatérskych kuchárov, tak dokonca aj pre profesionálov. Ak chcete piecť niekoľko pokrmov naraz vo viacerých úrovniach, určite stojí za povšimnutie model ako Electrolux EOC5751FOZ, ktorý umožňuje pečenie až na 3 úrovniach naraz.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Kombinovaný sporák Mora K 868 AS

353,90 

bez DPH 294,90 

Sklokeramický sporák Beko FSM 67320 GXS

508,90 

bez DPH 424,07 

Kombinovaný sporák MORA K 362 AW

268,90 

bez DPH 224,07 

Kombinovaný sporák Mora K 668 AW

338,90 

bez DPH 282,41 

Sklokeramický sporák Gorenje EC5351WA, 70l

398,90 

bez DPH 332,40 

Plynový sporák MORA P 140 AW

168,90 

bez DPH 140,74 

Sklokeramický sporák BEKO FSM57300GX

379,00 

bez DPH 315,82 

Kombinovaný sporák Mora K 865 BW

258,90 

bez DPH 215,74 

Kombinovaný sporák Amica SHM 5106TA Xx

259,00 

bez DPH 215,82 

Kombinovaný sporák Mora K 662 BW

258,90 

bez DPH 215,74