Smart home - ako funguje inteligentná domácnosť?

Inteligentná domácnosť alebo smart home je v súčasnosti čoraz viac skloňovanou témou. Je to domov, v ktorom sa zariadenia dajú automaticky ovládať na diaľku z ľubovoľného miesta na svete prostredníctvom mobilného alebo iného sieťového zariadenia. Ide predovšetkým o systémy ako sú osvetlenie a kúrenie. Stručne povedané, smart domácnosť je rezidencia vybavená množstvom zariadení, ktoré automatizujú úlohy bežne zvládané ľuďmi. Ak aj vás lákajú moderné technológie, chcete si zjednodušiť každodenné domáce povinnosti a vytvoriť smart home, máme niekoľko tipov.

Smart home
Smart home

Aké smart elektro prvky patria do inteligentnej domácnosti?

Niektoré inteligentné prvky sú zabudované do samotnej štruktúry a niektoré doplnené neskôr. Čo sa týka pomerne bežných vecí, môžete si zabezpečiť kombinovanú chladničku s mrazničkou alebo práčku so sušičkou. V čom je výhoda používania inteligentnej kombinovanej chladničky? Ak z domu na dlhší čas odídete, mraznička pobeží po celú dobu v normálnom režime, avšak teplota v chladničke sa bude udržiavať okolo 14 °C. Priestor tak bude bez nepríjemných zápachov a o jedlo sa nemusíte báť. Smart chladničkou je aj americká chladnička, môžete teda zvoliť aj takýto variant. Niektoré takéto inteligentné chladničky dokonca dokážu sledovať dátumy expirácie potravín.

Smart práčka ponúka možnosť napojenia na smartfón. Takto sa dajú sťahovať nové programy, funkcie, viesť štatistiky prania alebo si stiahnuť užívateľský návod.

Smarthome

Ak nemáte príliš veľa času na vysávanie alebo vás to jednoducho nebaví, zabezpečte si robotický vysávač. Táto veľmi dobrá pomôcka jednoducho uprace za vás či už ste v práci, alebo čítate knihu na terase. Môžete ho tiež napojiť na svoj telefón a jednoducho ovládať cez aplikáciu. Viete naplánovať čas, kedy bude vysávač upratovať a tiež monitorovať jeho činnosť, ak práve nie ste doma. Je natoľko prepracovaný, že dokáže sám rozoznať, či je podlaha už čistá a prispôsobiť tak svoju trasu. Je veľmi dobrý aj pre domácnosti s poschodiami, pretože dokáže zabrániť pádom zo schodov alebo rozoznať rôzne prekážky.

Z ďalších inteligentných prvkov, ktoré je možné vo svojej domácnosti využívať, je napríklad meteostanica, inteligentný termostat alebo domáca záznamová HD kamera, ktorá zaznamenáva napríklad príchod detí domov. Sníma tiež neznáme tváre a vie rozpoznať či do domu prišiel člen rodiny alebo niekto cudzí. Tieto smart elektro prvky monitorujúce domov sa podieľajú na tvorbe bezpečnejšieho miesta. Okrem kamery je možné nainštalovať napríklad systém na zistenie prípadného požiaru, úniku vody alebo plynu. Na trhu sú napríklad aj inteligentné kávovary, ktoré môžu uvariť kávu hneď po spustení budíka.

Inteligentná domácnosť

Výhody smart home

Jednou z veľmi podstatných výhod smart domácnosti je úspora. Pre mnohých ľudí je hnacou silou vytvorenia inteligentnej domácnosti práve potenciál na úsporu energie a peňazí. Výrobky ako napríklad inteligentné svetlá a spotrebiče môžu spotrebu energie vypnúť v čase, keď sa nepoužívajú. Ďalšou nepochybnou výhodou je uľahčenie prác v domácnosti.

Technológia smart domácnosti, často označovaná aj ako domáca automatizácia, poskytuje majiteľom domov bezpečnosť, pohodlie, ale tiež energetickú účinnosť. Pokiaľ sa rozhodujete, či svoju domácnosť premeníte na jednoduchší a bezpečnejší priestor, určite si vyberte smart elektro prvky. Všetky inteligentné prvky smart domácnosti, vrátane smart elektra, je možné nájsť na OKAY.sk.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články