Retina display

Retina display (z angl. retina = sietnica) je označenie technológie displejov produktov spoločnosti Apple Inc., ktoré majú & nbsp; vyššiu hustotu pixelov i vyššie rozlíšenie, než displeje bežné. Používajú sa pre Apple zariadenia menších aj väčších rozmerov, ako sú iPody a iPhony, tablety iPad, MacBooky a stolné počítače iMac. Podstatou technológie je rozlíšenie displeja, pri ktorom ľudské oko nedokáže vnímať jednotlivé pixely, ale iba jednoliaty obraz, font (písmo). Uľahčuje to prezeranie akéhokoľvek obsahu, fotiek, čítanie emailov atď., pričom celistvý obraz je pre zrak pohodlnejšie sledovať.

Hustota pixelov sa u jednotlivých zariadení líši, závisí totiž na veľkosti obrazovky a vzdialenosti, z ktorej sa na ňu nahliada. Displej možno označovať ako Retina, keď pri určitej veľkosti a vzdialenosti od displeja nie je priemerný ľudský zrak schopný vidieť jednotlivé pixely. Pri iPhone bola táto hodnota napríklad určená okolo 330 ppi. PPI definuje počet pixelov v rade vo vertikálnom alebo horizontálnom smere na vzdialenosti jedného palca.

Pri tabletoch iPad 3, 4 postačí aj nižšia hustota pixelov (264 ppi), pretože na ne užívatelia nazerajú z väčšej vzdialenosti (ako na smartfóne) a pre ľudský zrak je prirodzené, že objekty vo väčšej vzdialenosti, v tomto prípade pixely, sa javia menšie, respektíve neviditeľné. S iPhonom 6 a 6 plus začala spoločnosť Apple používať označenie Retina HD display, je však nutné doplniť, že už väčšina predchádzajúcich zariadení disponuje rozlíšením displeja, ktoré je vyššie ako u HD televízoroch. Panely disponujú aj IPS technológiou, pre komfortné zobrazenie pod rôznymi uhlami. Vysoká hustota pixelov sa pred nástupom Retina displejov používala a stále používa v lekárstve u zobrazovacích zariadení, napríklad v rádiológii, kde dôležitú úlohu pri diagnostike hrajú jemné detaily snímok.

Výhody oproti bežným displejom

  • vyššia hustota pixelov než u bežných LCD
  • komfortnejšie čítanie na malých zariadeniach, lepšiu čitateľnosť textu
  • možnosť prezerania obsahu vo vysokom rozlíšení, fotiek, filmov
  • celistvý obraz je príjemnejší pre oči
  • kombinácia s IPS technológiou pre perfektné zobrazenie aj z rôznych uhlov
Uvítame vaše pripomienky k obsahu stránky