HD ready

HD (z angl. High-definition, tzn. vysoké rozlíšenie) či HD ready a označované takisto 720p, je rozšírené štandardizované rozlíšenie obrazu minimálne 1280x720 px s pomerom strán 16:9. Využíva sa pri displejoch a obrazovkách televízorov, monitorov, smartphonov, notebookov či tabletov. Pri posledných dvoch sa používa hodnota 1366x768 px, a to aj v prípade projekcie dátaprojektorov. Zároveň reprezentuje vysielací štandard HDTV a všeobecne obsah (video, počítačové hry) v HD rozlíšení. Televízny signál HDTV v štandarde HD ready ponúka vyššiu kvalitu obrazu než klasické obrazové štandardy (napr. PAL).

HD ready rozlíšenie ponúka

Výhody HD ready v bodoch

  • stačí na prehrávanie HD filmov (napríklad z Blu-ray diskov)
  • je praktickejší pre televízie s programami DVB-T ponuky
  • na príjem HDTV v HD ready rozlíšenia stačí podpora signálu MPEG-2
  • HD televízory sú lacnejšie ako Full HD a Ultra HD televízory

Na sledovanie programov vo vysokom rozlíšení potrebujete zariadenia schopné prijímať, odosielať, prípadne nahrávať a prehrávať HD obsah. Na príjem HD ready vám stačí TV tuner či set-top box podporujúci signál MPEG-2. Na sledovanie Full HD televízie už potrebujete prijímač MPEG-4 signálu. Pokiaľ ladíte stanice aj cez pozemný DVB-T signál, je lepšou voľbou televízor s HD ready rozlíšením. Nekvalitný obraz sa totiž natoľko nerozťahuje a je možné ho aj naďalej sledovať. Vyššie rozlíšenie než HD ready a Full HD predstavuje Ultra HD.

HD ready televízory >>  HD ready monitory >>  Tablety s HD ready >>  Phablety s HD ready >> Mobilné telefóny s HD ready >>

Uvítame vaše pripomienky k obsahu stránky