Samočistiaca rúra? S katalytickým čistením či pyrolýzou žiaden problém!

Rúra na pečenie potrebuje aspoň raz za čas prejsť údržbou. Asi každý z nás sa tento spotrebič už aspoň raz pokúšal vyčistiť. Či už jednoduchými spôsobmi, overenými metódami, alebo klasickou chémiou.

Zázračná sila pary

Najjednoduchší spôsob ako sa dá vyčistiť rúra je jednoznačne pomocou obyčajnej vody. Slúži na to funkcia Aqua Clean. Voda sa naleje do plechu, vloží do rúry a za pomoci tejto funkcie, ktorú väčšinou rúry na pečenie ponúkajú, pri teplote do 90 °C nechá pôsobiť. Vznikne tak para, ktorá odstráni usadené nečistoty.

Tento spôsob však nie vždy funguje. Problém je pri väčších a intenzívnejších nečistotách. Túto techniku čistenia je potrebné takmer vždy doplniť klasickým manuálnym čistením. Našťastie existujú aj iné metódy, oveľa jednoduchšie, ktoré dokážu tieto spotrebiče vyčistiť.

Čistenie pomocou pyrolýzy

Jednou z nich je pyrolýza alebo inak samočistenie. Princípom tohto čistenia je vyhriatie rúry na veľmi vysoké teploty, približne okolo 500 °C. Pod vplyvom tejto teploty sa všetky nečistoty zmenia na popol a samé odpadnú. Po tomto procese špinu z rúry jednoducho zotriete. Veľkou výhodou je nenáročnosť tejto metódy. Tak isto ušetríte čas aj sily, ktoré sú pri manuálnom čistení potrebné. Nemusíte používať žiadnu chémiu ani rúru silou drhnúť. Pyrolýza je jednou z najúčinnejších metód čistenia rúr. Asi jedinou nevýhodou je možno fakt, že sa pri takomto čistení spotrebúva väčšie množstvo energie. Tak isto vznikajú výpary či dym v závislosti od množstva znečistenia. No ani toto nemusí byť problém, nakoľko niektoré rúry majú v ponuke aj úsporný režim tohto čistenia, pri ktorom sa spotrebuje o viac ako 20 % energie menej ako pri štandardnom cykle. No a ako často funkciu pyrolýzy využívať? Nie je to potrebné po každom pečení. Pokojne stačí čistenie spustiť po náročnejšom pečení ako napríklad pri príprave rýb, či grilovaného mäsa.

Čistenie rúry katalýzou

Ďalšou modernou možnosťou, ktorá slúži na čistenie rúry je katalýza. Je to tak isto istý druh samočistenia rúry. Ide však o mierne odlišný spôsob, ktorý je možné uskutočniť len v rúre na to určenej. Je to taká rúra na pečenie, ktorej steny sú zo smaltovaného materiálu a dokážu nečistoty absorbovať. Princípom tohto čistenia je, že pri pečení na viac ako 80 °C sa aktivujú katalyzátory rúry. Smaltové steny potom automaticky vstrebávajú neželané látky, tuk, špinu. Životnosť stien v týchto rúrach na pečenie však býva menšia, po čase sa musia nahradiť. Problémom katalytického čistenia býva tiež veľké množstvo nahromadeného tuku, vtedy treba metódu buď opakovať, alebo použiť iné metódy na čistenie, prípadne kombináciu metód. V žiadnom prípade však na odstraňovanie nečistôt nepoužívajte chemické látky. Mohli by poškodiť špeciálny smaltový náter a znížiť tak túto samočistiacu schopnosť rúry. Vo všeobecnosti sa proces katalytického čistenia považuje za menej účinný ako proces pyrolýzy.

Pyrolýza aj katalýza sú vhodné funkcie pre také domácnosti, ktoré nemajú dostatok voľného času, aby sa venovali pracnému a náročnému čisteniu rúry na pečenie. Rozhodne tieto spôsoby šetria čas. Dôležité je rúru na pečenie po určitom čase dôkladne vyčistiť, nakoľko nečistoty vidieť nielen vizuálne, ale aj v chuti upečených jedál.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Kombinovaný sporák Mora K 868 AS

353,90 

bez DPH 294,90 

Sklokeramický sporák Beko FSM 67320 GXS

508,90 

bez DPH 424,07 

Kombinovaný sporák MORA K 362 AW

268,90 

bez DPH 224,07 

Kombinovaný sporák Mora K 668 AW

338,90 

bez DPH 282,41 

Sklokeramický sporák Gorenje EC5351WA, 70l

398,90 

bez DPH 332,40 

Plynový sporák MORA P 140 AW

160,90 

bez DPH 134,08 

Kombinovaný sporák Amica SHM 5106TA Xx

259,00 

bez DPH 215,82 

Kombinovaný sporák Mora K 560 AW

208,90 

bez DPH 174,08 

Sklokeramický sporák BEKO FSM57300GX

379,00 

bez DPH 315,82 

Sklokeramický sporák Mora C 848 AW

399,00 

bez DPH 332,49