Samočistiaca rúra? S katalytickým čistením či pyrolýzou žiaden problém!

Rúra na pečenie potrebuje aspoň raz za čas prejsť údržbou. Asi každý z nás sa tento spotrebič už aspoň raz pokúšal vyčistiť. Či už jednoduchými spôsobmi, overenými metódami, alebo klasickou chémiou.

Zázračná sila pary

Najjednoduchší spôsob ako sa dá vyčistiť rúra je jednoznačne pomocou obyčajnej vody. Slúži na to funkcia Aqua Clean. Voda sa naleje do plechu, vloží do rúry a za pomoci tejto funkcie, ktorú väčšinou rúry na pečenie ponúkajú, pri teplote do 90 °C nechá pôsobiť. Vznikne tak para, ktorá odstráni usadené nečistoty.

Tento spôsob však nie vždy funguje. Problém je pri väčších a intenzívnejších nečistotách. Túto techniku čistenia je potrebné takmer vždy doplniť klasickým manuálnym čistením. Našťastie existujú aj iné metódy, oveľa jednoduchšie, ktoré dokážu tieto spotrebiče vyčistiť.

Čistenie pomocou pyrolýzy

Jednou z nich je pyrolýza alebo inak samočistenie. Princípom tohto čistenia je vyhriatie rúry na veľmi vysoké teploty, približne okolo 500 °C. Pod vplyvom tejto teploty sa všetky nečistoty zmenia na popol a samé odpadnú. Po tomto procese špinu z rúry jednoducho zotriete. Veľkou výhodou je nenáročnosť tejto metódy. Tak isto ušetríte čas aj sily, ktoré sú pri manuálnom čistení potrebné. Nemusíte používať žiadnu chémiu ani rúru silou drhnúť. Pyrolýza je jednou z najúčinnejších metód čistenia rúr. Asi jedinou nevýhodou je možno fakt, že sa pri takomto čistení spotrebúva väčšie množstvo energie. Tak isto vznikajú výpary či dym v závislosti od množstva znečistenia. No ani toto nemusí byť problém, nakoľko niektoré rúry majú v ponuke aj úsporný režim tohto čistenia, pri ktorom sa spotrebuje o viac ako 20 % energie menej ako pri štandardnom cykle. No a ako často funkciu pyrolýzy využívať? Nie je to potrebné po každom pečení. Pokojne stačí čistenie spustiť po náročnejšom pečení ako napríklad pri príprave rýb, či grilovaného mäsa.

Čistenie rúry katalýzou

Ďalšou modernou možnosťou, ktorá slúži na čistenie rúry je katalýza. Je to tak isto istý druh samočistenia rúry. Ide však o mierne odlišný spôsob, ktorý je možné uskutočniť len v rúre na to určenej. Je to taká rúra na pečenie, ktorej steny sú zo smaltovaného materiálu a dokážu nečistoty absorbovať. Princípom tohto čistenia je, že pri pečení na viac ako 80 °C sa aktivujú katalyzátory rúry. Smaltové steny potom automaticky vstrebávajú neželané látky, tuk, špinu. Životnosť stien v týchto rúrach na pečenie však býva menšia, po čase sa musia nahradiť. Problémom katalytického čistenia býva tiež veľké množstvo nahromadeného tuku, vtedy treba metódu buď opakovať, alebo použiť iné metódy na čistenie, prípadne kombináciu metód. V žiadnom prípade však na odstraňovanie nečistôt nepoužívajte chemické látky. Mohli by poškodiť špeciálny smaltový náter a znížiť tak túto samočistiacu schopnosť rúry. Vo všeobecnosti sa proces katalytického čistenia považuje za menej účinný ako proces pyrolýzy.

Pyrolýza aj katalýza sú vhodné funkcie pre také domácnosti, ktoré nemajú dostatok voľného času, aby sa venovali pracnému a náročnému čisteniu rúry na pečenie. Rozhodne tieto spôsoby šetria čas. Dôležité je rúru na pečenie po určitom čase dôkladne vyčistiť, nakoľko nečistoty vidieť nielen vizuálne, ale aj v chuti upečených jedál.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Sklokeramický sporák Amica SSA 6110 OCW

388,90 

bez DPH 324,07 

Kombinovaný sporák MORA K 363 BS

299,00 

bez DPH 249,16 

Kombinovaný sporák Mora K 865 BW

238,90 

bez DPH 199,08 

Plynový sporák MORA P 140 AW

189,00 

bez DPH 157,49 

Kombinovaný sporák Amica SPFS 28TLDZP X

298,90 

bez DPH 249,07 

Kombinovaný sporák Mora K 662 BW

258,90 

bez DPH 215,74 

Kombinovaný sporák Candy CCGM9025PX-E, 90 cm

683,00 

bez DPH 569,14 

Indukčný sporák Mora I 878 AW

489,00 

bez DPH 407,48 

Sklokeramický sporák Mora C 501 AW na 230 V

348,90 

bez DPH 290,74 

Kombinovaný sporák Beko FSM 62330 DWT

429,00 

bez DPH 357,49