Riešenie problémov s mrazničkou

Máš doma mrazničku a chceš sa dozvedieť viac o problémoch, ktoré môžu nastať? Máme pre teba pár tipov, vďaka ktorým zistíš, ako riešiť najčastejšie problémy s mrazničkou. Rozhodne sa ale nemusíš báť, že by sa ti mraznička pokazila úplne, pretože poruchovosť bieleho elektra patrí medzi najnižšie. Poďme si prejsť najčastejšie problémy, ktoré možno budeš riešiť. 

Čo keď mraznička chladí skoro stále?

Zdá sa ti, že mraznička chladí skoro neustále a jej neprestávajúce vrčanie ťa začína znervózňovať? Príčin môže byť niekoľko. Pokiaľ máš mrazničku doma správne umiestnenou a je okolo nej dostatok miesta, aby mohol ohriaty vzduch od chladiaceho systému prúdiť preč, zameraj sa predovšetkým na tesnenie dvierok a teplotu v miestnosti. Dvierka mrazničky majú gumové tesnenie, ktoré musí dokonale doliehať na prednú stenu mrazničky.

Jedine tak sa dostatočne odizoluje vnútrajšok mrazničky od teploty v miestnosti. Ak máš pocit, že dvierka netesnia dokonale, skontroluj tesnenie, poprípade ho zbav nečistôt a mastnoty. Keď ani potom nedolieha, môžeš ho vymeniť za nové. Poslednou príčinou môže byť nesprávna teplota v miestnosti. Ideálne je, keď sa teplota príliš nemení. Potom mraznička funguje optimálne a nespotrebováva toľko energie. Snaž sa v miestnosti s mrazničkou udržiavať teplotu medzi 16 a 32 ° C.

 

V mrazničke sa tvorí vrstva ľadu. Čím to je?

Aj v tomto prípade môže byť dôvodov niekoľko. Námraza môže vznikať napríklad preto, že do mrazničky dávaš príliš teplé potraviny. Rozdiel teploty vo vnútri mrazničky a potravín, ktoré dávaš dovnútra, by mal byť čo najmenší. Vzduch totiž s rastúcou teplotou dokáže pojať viac vlhkosti. Keď dáš do mrazničky teplé jedlo, ochladením vzduchu v tesnom okolí sa vyzráža voda, ktorá sa rýchlo zmení na ľad. V podstate rovnaký problém nastáva aj v prípade, keď dáš potraviny do mrazničky bez obalu. Opäť sa na nich vyzráža voda, ktorá potom zamŕza.

Dá sa tomu našťastie ľahko predísť. Ideálne je dať potraviny do dobre tesniaceho obalu, ktorý zabráni vyzrážané vlhkosti prejsť von do priestoru mrazničky. Poslednou príčinou rýchleho pribúdanie ľadu v mrazničke môže byť časté otváranie. Keď často otváraš mrazničku, neudrží sa vo vnútri konštantná teplota. Termostat sa zapína častejšie a mraznička chladí ďaleko viac, než by bolo nutné. To je v kombinácii s teplým vzduchom, ktorý sa pri častom otváraní dostane dovnútra, nešťastné. Opäť platí, že sa zo vzduchu vyzráža vlhkosť a tá následne zamŕza na ľad. Riešenie je jasné. Minimalizuj otváranie mrazničky.

Môžem mrazničku na dlhšiu dobu vypnúť?

Máš v pláne odísť na mesiac na chalupu a doma nebudeš nechávať v mrazničke žiadne jedlo? V tom prípade je samozrejme nezmysel, aby mraznička bežela mesiac naprázdno. Vypnúť mrazničku určite môžeš, ale mal by si dodržať pár základných zásad, ktoré zabezpečí jej použiteľnosť, až sa vrátiš domov. Prvým dôležitým krokom je celkové odmrazenie mrazničky. Následne by si mal celú mrazničku vytrieť namokro aj na sucho. Nezabudni, že vypnutú mrazničku nie je dobré zatvárať! Bude stačiť, keď necháš dvierka pootvorené na niekoľko centimetrov, aby vzduch mohol von aj dovnútra. Až budeš chcieť mrazničku znova zapnúť, jednoducho ju vyčisti vlhkou a suchou handrou a môžeš ju zase používať.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články