Recenzia: Honor 9

Honor 9

Čím viac obľúbenejšie divízie značky Huawei sa nám so svojím najnovším modelom snažia opäť dokázať, že špičkové smartfóny nemusia nutne stáť stovky eur či pretekať funkciami, ktoré užívateľ nikdy nevyužije. V kompaktnej krabičke sa okrem telefónu ukrýva už len základné vybavenie, a to adaptér s podporou rýchleho nabíjania, dátový kábel USB-C, TPU puzdro a kovová ihla slúžiaca na vysunutie slotu na SIM karty. Žiadne prekvapenie v podobe transformácie krabice do VR okuliarov ako u Honor 8 Pro sme sa teda nedočkali, čo sa však dá chápať vzhľadom na rozlíšenie displeja.

Dizajn

Zmien v konštrukcii oproti predchodcovi nie je veľa, na druhú stranu je však väčšina z nich pozitívnych. Predná strana dostala hardvérové tlačidlo so vstavanou čítačkou po vzore smarfónu Huawei P10 a k tomu dvojicu senzorových tlačidiel pod displejom. To je veľký rozdiel oproti predchádzajúcim generáciám, ktoré stavili na tlačidlá ako súčasť displeja a čítačku zasadenú do zadného krytu. Zároveň čítačka prišla o softvérové vychytávky v podobe možnosti stiahnuť cez ňu oznamovaciu lištu, apod.

O efektívnom využití miesta na prednej strane sa naozaj hovoriť nedá. Nájdeme tu pomerne široké rámčeky pod a nad displejom. Brada telefónu je aspoň vybavená tlačidlami, priestoru nad displejom je ale na dnešnú tradíciu stenčovania rámčekov všeobecne skôr príliš. Okraje skla sú zaoblené, vďaka čomu telefón dobre padne do ruky. V reproduktore opäť nechýba farebná notifikačná LED dióda. Spoločnosť Honor si pripravila hneď 4 farebné varianty - čiernu, šedú, zlatú a nami testovanú modrú, ktorá je naozaj veľmi elegantná (modrá je proste OKAY).

Telefón ďalej obopína kovový rám, ktorý je na zadnej strane postupne zúžený a po všetkých stranách zaoblený. Do jeho pravej strany sú zasadené tradičné ovládacie tlačidlá (kolíska hlasitosti aj tlačidlo napájania), na protiľahlej strane zásuvka hybridného slotu. Smartfón naraz zvládne dve SIM karty alebo kombináciu jednej SIM a jednej pamäťovej karty microSD. Moderný USB-C konektor na spodnej strane neprekvapí, za 3,5 mm jack sme tiež radi. Sídli tu tradične aj reproduktor. Honor nezabudol ani na infraport, ktorý je ukrytý v hornej časti telefónu.

Hardware

Rovnako ako Honor 8 bol hardvérovo takmer totožný s modelom Huawei P9, rovnaký osud stretáva aj dve tohtoročné novinky. Honor 9 teda dostáva do vienka to čo jeho drahší kolega. A to je samozrejme pre zákazníkov dobre. O pohon sa stará osemjadrový Kirin 960, ktorý je doplnený grafickým akcelerátorom Mali-G71 MP8. Rovnakú kombináciu sme mimochodom zbadali aj u Honor 8 Pro.

RAM pamäť ponúkne dostatočné 4 GB a 64 GB vnútorné úložisko (užívateľ má k dispozícii niečo málo pod 50 GB). Vnútornú pamäť je možné rozšíriť pamäťovou kartou až o 256 GB. Samozrejmosťou je LTE, NFC, USB-OTG aj infraport. Batéria ponúkne kapacitu 3200 mAh a bohato stačí na plný deň prevádzky s miernou rezervou.

Spoločnosť Honor dlhodobo razí názor, že Full HD rozlíšenie je pre smartfóny s displejom okolo 5" stále dostatočné. Ani Honor 9 teda neprichádza s vyšším rozlíšením, čo nie je vôbec na škodu. Konkurencia ponúkne síce jemnejšie panely, v praxi sa však rozdiely pre bežné oko stierajú. Výrobca použil osvedčený IPS panel, ktorý ponúkne výborné farebné podanie aj čitateľnosť na slnku. Skôr než saturované "farbičky" ponúkne Honor 9 vernejšie podanie. Oceňujeme tiež možnosť meniť farebnú teplotu displeja.

Software

Rovnako ako predchádzajúca generácia, tak tiež Honor 9 ponúka užívateľovi svoje grafické prostredie EMUI, a to vo svojej aktuálnej verzii 5.1. sa dočkala radikálneho zlepšenia práca s notifikáciami, ktorá je rovnaká ako v natívnom prostredí Androidu Nougat. Po novom si užívateľ môže tiež zvoliť zažitú formu prostredia operačného systému s vysúvacím zásobníkom všetkých nainštalovaných aplikácií a ponechať pracovné plochy len pre často využívané ikony a widgety.

Systém v Honoré 9 nám robil radosť aj po stránke z hľadiska rýchlosti a plynulosti. Reakcie telefónu sú naozaj bleskové a bez preháňania sa jedná o jeden z najsvižnejších telefónov na trhu. Niet divu - Honor dokáže prostredie odladiť naozaj skvele, pridáva sa navyše aj veľmi výkonný hardvér.

Fotoaparát

Veľkým lákadlom je duálny fotoaparát, ktorý je v podstate totožný s tým z drahšieho modelu Huawei P10, hoci nálepka Leica chýba. Dvojica snímačov (20 Mpix monochromatický a 12 Mpix RGB) sú navyše výborne ukryté a nijako nevyčnievajú z konštrukcie telefónu. Snímky sú dostatočne ostré, s dobrým farebným podaním a skvelá je aj rýchlosť ostrenia.

V 12 Mpix režime je možné využiť 2x optický zoom a nechýba ani režim, v ktorom sa možno hrať s clonou. Režimov je v aplikácii veľa, vrátane manuálnych alebo vychytávky v podobe 3D skenu. Pochváliť musíme aj kvalitu videa. Honor 9 ponúkne najvyššie rozlíšenie 4K, čo už je dnes štandardom u vybavenejších modelov. Nájdeme tu ale aj režim Full HD so 60 snímkami za sekundu.

Hodnotenie

Honor 9 patrí rovnako ako jeho predchodcovia medzi najlepšie fungujúce a najpríjemnejšie telefóny na našom trhu, ktoré si môžete zadovážiť. Výbavou mieri opäť presne do čierneho. V porovnaní s vlaňajšími modelmi si za to však tentoraz necháva o niečo viac zaplatiť. Stále však nebudete ľutovať.

Plusy

  • Prémiový dizajn s použitím skla a kovu
  • Výkonný hardware
  • Kvalitný zvukový výstup
  • Veľmi rýchla čítačka odtlačkov prstov
  • Android 7.0 Nougat

Mínusy

  • Absencia vodoodolnosti
  • Hybridný slot na karty
  • Chýbajú niektoré funkcie známe z predchádzajúcich modelov
  • Zanechávanie odtlačkov na zadnom skle
Líbí se vám tento článek?

Podobné články