Pripravte si vitamínové bomby vďaka odšťavovaču

Chutný ovocný aj zeleninový nápoj podľa vlastnej chuti

Ak máte doma odšťavovač, ste na pol ceste. Už sa len pustiť do prípravy výborných štiav. Nemáte? Žiaden problém. Zaobstarať si jeden je naozaj jednoduché. Na trhu nájdete množstvo typov - ručné odšťavovače, ale aj elektrické. Pred kúpu by ste si mali odpovedať na otázky ako napríklad aké suroviny budete najčastejšie spracovávať, koľko priestoru máte v kuchyni a akú máte cenovú predstavu.

Odšťavovač Bosch a kusy zeleniny na stole

Niektoré odšťavovače majú v balení aj brožúrku s receptami na rôzne šťavy či smoothie

Odšťavovač s vysokým počtom otáčok je rýchly. Šťava má skôr podobu peny, je vodovejšia a najlepšie je okamžite ju spotrebovať. Závitovkový alebo aj šnekový odšťavovač je pomalší, väčší, ale džús je hustejší, nepení a je možné ho uskladniť v chladničke. Častokrát výrobcovia prikladajú malé brožúry s receptami. Ak neviete, kde začať, môže to byť prvý krok. Pokiaľ chcete dosiahnuť hustejšiu konzistenciu nápoja, skombinujte čerstvé a mrazené ovocie a zeleninu.

Lepší odšťavovač či lis na citrusy vie pracovať prakticky sám. Stačí vložiť umytý citrus do odšťavovača na citrusy, stlačiť páčku a o pár minút máte čerstvú šťavu. 

Lis na citrusy Gorenje na stole

Lis na citrusy využijete nielen na prípravu štiav k priamej konzumácii, ale aj do osviežujúcich koktejlov

Kedy je vhodné piť šťavy?

Ovocné šťavy sa odporúčajú piť v prvej polovici dňa. Sú zdrojom sacharidov, a ak patríte k ľuďom, ktorí si ráno doprajú fitko alebo iné fyzické cvičenie, sú vhodné na podporu regenerácie svalov. Blahodárne účinky majú aj na výkon, zvládanie stresu a všeobecne lepšiu psychiku.

Zeleninové šťavy sa môžu konzumovať kedykoľvek počas dňa. Majú zásaditú reakciu. Znamená to, že udržujú správne pH organizmu. Zelenina by mala byť zaradená do stravy každodenne a mala by tvoriť až 50 % jedálnička.

Mrkvová šťava v odšťavovači

Vedeli ste, že zeleninovú šťavu môžete piť v priebehu celého dňa?

Pomocou ovocných a zeleninových štiav je možné aj schudnúť. V tomto prípade to znamená, že nahrádzajú či dopĺňajú stravu. Ak práve nie ste najväčším milovníkom surového ovocia a zeleniny, pripravovanie štiav je vhodnou alternatívou. Popusťte uzdu fantázii, zoberte do rúk odšťavovač a namixujte si to „pravé orechové“.

Áčko i Céčko

Nehovoríme o známkach zo zápočtov, ale o vitamínoch. Keď máte problémy napríklad s očami, je dobré zapracovať do jedálnička viac mrkvy obsahujúcej vitamín A. Zlepšuje aj trávenie, zuby a kosti sú zdravšie. Jablková šťava zasa znižuje krvný tlak, hladinu cholesterolu, posilňuje imunitu. Paradajky a hrozno pomôžu na srdce. Máte nedostatok vitamínu C? Čo tak namiesto tabletiek siahnuť po prirodzených prostriedkoch? Obsahujú ho citrusové plody ako pomaranč, limetka, citrón, pomelo a grapefruit. Taktiež jahody, čučoriedky, ale nájdeme ho aj v zelenine: rajčiny, brokolica alebo paprika.

Malá rada na záver: ovocný či zeleninový koktejl nie je správne miešať kovovou lyžicou. Kovy totiž vitamín C ničia.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Odšťavovač Concept LO7065 Home Made Juice

219,00 

bez DPH 182,49 

Odšťavovač Bosch MES 25A0

75,90 

bez DPH 63,25 

Odšťavovač Tefal Juice N Clean Alu ZC420E38

129,00 

bez DPH 107,50 

Odšťavovač Black+Decker BXJE200E

125,50 

bez DPH 104,58 

Odšťavovač Concept Sinfonia LO7070

79,90 

bez DPH 66,58 

Odšťavovač Russell Hobbs 25170-56

164,00 

bez DPH 136,66 

Odšťavovač Tefal Futelia ZE420D38

46,90 

bez DPH 39,08 

Lis na citrusy Severin CP3537

71,87 

bez DPH 59,89 

Lis na citrusy Black+Decker BXCJ350E

64,99 

bez DPH 54,16 

Odšťavovač Concept LO7026 Fresh

48,90 

bez DPH 40,75