Pripojte vaše zariadenia k televízoru alebo monitoru jednoducho a rýchlo!

Video a audio káble sú tak pomenované preto, lebo prenášajú obrazové a zvukové signály zo zdrojového zariadenia, ako je napríklad DVD prehrávač alebo fotoaparát. Signál sa následne prenáša na miesto určenia, ako sú reproduktory, televízor alebo monitor. Vo väčšine prípadov medzi káblami skutočne nie je rozdiel. Jediným veľkým rozdielom je signál, ktorý vlastne prenášajú.

HDMI kábel

HDMI - High-Definition Multimedia Interface

Tento globálny štandard konektivity bol zavedený s jasným cieľom prenosu videa a zvuku vo vysokom rozlíšení. HDMI existuje na zvýšenie kvality obrazu a zvuku. Stačí vám iba jeden HDMI kábel a môžete vyriešiť všetky digitálne problémy, ktoré možno máte pri používaní iných komponentov na prepojenie vo vašej domácnosti, či kancelárii. Táto vylepšená technológia zaisťuje, že vaše zariadenia môžu navzájom komunikovať pri výmene dôležitých informácií. Vytvára to priestor na automatické a jednoduché nastavenie a optimalizáciu.

Jednoduché pripojenie

Ak by ste chceli, mohli by ste používať aj staré cinch káble. Tie majú na každom konci tri konektory na prenos videa alebo päť konektorov, ak obsahujú aj audio. HDMI kombinuje audio aj video do jedného pripojenia. Namiesto troch až piatich káblov máte iba jeden. Tento kábel prenáša všetko, čo potrebujete na to, aby ste si mohli vychutnať svoje obľúbené filmy a programy.

SCART kábel

SCART kábel

Pripojenie SCART je v Európe stále dosť používané, ako spôsob pripojenia AV komponentov. Aj keď sa používa už menej, občas sa môže stať, že vaše AV zariadenie má stále SCART výstup. Zavedením digitálnej technológie a typov pripojení, ako sú HDMI a DVI, sa však využíva čoraz menej.

Na čo slúži SCART rozhranie?

V podstate vysiela obrazové a zvukové signály medzi zariadeniami. Nie je kompatibilné s modernými digitálnymi signálmi. Používa sa hlavne pre video so štandardným rozlíšením, ako sú napríklad RGB, stereo alebo mono audio signály. SCART dokáže podporovať video signály aj vo vysokom rozlíšení, avšak so zavedením digitálneho pripojenia HDMI sa zariadenia s týmto konektorom takmer úplne prestali vyrábať.

VGA kábel

VGA - Visual Graphics Array

Konektor VGA na vašom zariadení je obvykle na pripojenie počítača alebo notebooku. Tento typ pripojenia je navrhnutý na príjem analógového signálu RGB z pripojeného zariadenia. Je to typ signálu, ktorý je odosielaný z počítača. Podporuje rozlíšenia v štandardnom a vysokom rozlíšení. Neprenáša zvukové signály, a preto je potrebné mať aj samostatné zvukové pripojenie, aby ste počuli akýkoľvek zvuk.

Kedy použiť VGA kábel?

Keď chcete pripojiť počítač k televízoru alebo projektoru. Ak však má váš počítač výstup DVI alebo HDMI, bude určite lepšie pripojiť sa pomocou tohto typu, keďže prenáša aj zvuk. Pokiaľ má vaše výstupné zariadenie iba port VGA, potom by vám tento typ konektora mal poskytnúť dostatočne dobrý obraz.

Cinch kábel

Cinch kábel

Na oboch koncoch 3x cinch kábla sa nachádza biely, žltý a červený konektor RCA. Farebné značenie sa tam nachádza práve preto, aby vám uľahčilo správne pripojenie káblov. V skutočnosti nezáleží na tom, či pripojíte červenú farbu k žltej alebo bielu k červenej.

Bolo by to však veľmi mätúce, takže je najlepšie držať sa farieb.

Cinch konektor prenáša vysokokvalitný analógový video signál medzi zariadeniami. Môže prenášať štandardné alebo vysoké rozlíšenie. Obraz s vysokým rozlíšením však môže byť obmedzený.

Je to veľmi bežné rozhranie pre všetky typy spotrebiteľských audiovizuálnych zariadení. Neprenáša však žiadne zvukové signály. Ak ho používate na odosielanie obrázkov, budete potrebovať samostatné zvukové pripojenie. V takom prípade by ste na odosielanie digitálneho zvuku mohli použiť samostatné optické alebo koaxiálne zvukové pripojenie.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články