Prichádza leto - ako vybrať ten správny ventilátor?

Chcete mať príjemnú teplotu v miestnosti v čase najväčších horúčav? V tomto prípade sa oplatí investovať do stĺpového alebo stojanového ventilátora. 

Ako funguje stĺpový ventilátor?

Stĺpové ventilátory sú spotrebiče, ktoré majú modernejší a elegantnejší dizajn. Sú však drahšie. V skutočnosti neexistujú veľké rozdiely v kvalite stĺpových a stojanových ventilátorov v podobnej cenovej skupine. Typ napájania a funkcie niektorých mechanizmov sú podobné a rozdiely vyplývajú z odlišného usporiadania prvkov a typov funkcií. Stĺpový ventilátor má veľa malých krídel umiestnených nad sebou a pripojených k rotujúcemu valcu. Táto konštrukcia dáva zariadeniu úzky a vysoký vzhľad, nepôsobí širokým dojmom, ako napríklad klasický stojanový ventilátor alebo stolný ventilátor. Takéto vertikálne ventilátory majú výšku asi 1 meter a zaberajú oveľa menej miesta ako stojanové ventilátory.

Zvažujete kúpu stĺpového ventilátora? Veľa závisí aj od vašich potrieb. Stĺpový ventilátor sa hodí najmä tam, kde je obmedzený priestor, v malých miestnostiach a kanceláriách. Kvalitný stĺpcový ventilátor môže oscilovať až do 180 stupňov, čo nie je celkom bežné u klasických ventilátorov s vrtuľou. Stĺpové ventilátory sú účinné, majú viac funkcií a a takisto majú lepší dizajn. Mnohé modely stĺpových ventilátorov majú diaľkové ovládanie, čo je veľmi pohodlné riešenie v situácii, keď je potrebné prispôsobiť prevádzku zariadenia vašim potrebám bez toho, aby ste sa museli pohnúť z miesta.

Stojanový ventilátor - klasický ventilátor do izby za prijateľnú cenu

Stojanové ventilátory asi každý z nás pozná, zvyčajne majú jednoduchú konštrukciu z plastu alebo kovu. Väčšina týchto spotrebičov má tyč s nastaviteľnou výškou do 150 cm, ako aj jednu veľkú vrtuľu, ktorá sa zvyčajne skladá z troch alebo štyroch prvkov s priemerom 40 cm alebo viac. Stojanové ventilátory sú nielen vhodné do kancelárií, ale svoje uplatnenie nájdu aj v domácnosti.

Stojanové ventilátory zvyčajne nemajú príliš veľa funkcií oproti stĺpovým ventilátorom, čo sa môže prejaviť, že môžu byť lacnejšie, ale aj často menej elegantné. Ich dizajn spôsobuje, že sú hlučnejšie ako stĺpové tiché ventilátory. Stojanový ventilátor je ideálnym riešením, ak sú vaše požiadavky o niečo nižšie, nezáleží vám až tak na dizajne, spotrebič nekupujete pre reprezentatívnu miestnosť alebo len máte radi klasické, jednoduché riešenia. Pri výbere stojanového ventilátora by ste mali venovať pozornosť jeho základni, ktorá zaručí ventilátoru vysokú stabilitu.

Rozdiely medzi stojanovým a stĺpovým ventilátorom

Spracovanie, materiál, ergonómia

Najjednoduchšie ventilátory sú vyrobené prevažne z plastu a sú lacné, ale často na úkor vysokej kvality alebo stability. Takéto riešenie je vhodné, ak potrebujete ventilátor na príležitostné použitie alebo len na krátky čas. Lepšie modely ponúkajú vyššiu kvalitu a odolnosť, ako aj výkon chladenia.

Ak sa rozhodnete pre stojanový ventilátor, skontrolujte, či je kryt vrtule odnímateľný. Tým budú čistenie a údržba zariadenia pre vás jednoduchšie. V prípade stĺpových ventilátorov nie je zvyčajne možné kryt odstrániť, ale je vhodné sa informovať ako spotrebič vyčistiť.

Veľké stojanové ventilátory majú zvyčajne pevnú základňu, ktorá zaručuje ich stabilitu. Stĺpové ventilátory môžu byť o niečo menej stabilné kvôli ich úzkemu dizajnu. V takýchto situáciách je užitočná ich rukoväť na prenášanie. 

Rýchlosť ventilácie

Základnou vlastnosťou dobrého ventilátora je schopnosť regulovať rýchlosť prúdenia vzduchu. Najjednoduchšie stojanové ventilátory majú 1-2 rýchlosti, drahšie modely ponúkajú aspoň 3-4 stupne. Najlepšie ventilátory majú dokonca reguláciu ventilácie so širokým rozsahom. V tomto sú lídrom stĺpové ventilátory, ktoré často ponúkajú väčšie možnosti prispôsobenia výkonu a hlasitosti ventilátora.

V minulosti bývali ventilátory hlučné, ale v dnešnej dobe sa na trhu nachádzajú ventilátory stĺpové ako aj stojanové, ktorých hlučnosť nepresahuje hodnotu šepotu. Ak ste citliví na hluk, je lepšie sa pred zakúpením uistiť, aký hluk bude ventilátor vydávať. Väčšina výrobcov uvádza hlučnosť ventilátora v špecifikácii samotného produktu.

Hlučnosť ventilátora vo veľkej miere závisí od jeho výkonu. Musíte počítať s tým, že zariadenia s vyšším výkonom sú zvyčajne hlasnejšie. Výhodou stojanových ventilátorov s veľkým priemerom vrtule je, že môžu byť zapnuté pri nízkych otáčkach, vďaka čomu budú pracovať ticho a stále zabezpečia efektívne chladenie miestnosti.

Nastavenie výšky a otáčania

Výšku a smer prúdenia vzduchu je možné nastaviť v dvoch základných funkciách, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere stĺpového alebo stojanového ventilátora. Väčšina modelov ponúka nastavenie smeru prúdenia vzduchu, ale len niekoľko z nich má diaľkové ovládanie, ktoré umožňuje nielen riadenie smeru a rýchlosti otáčania, ale aj silu výkonu. V tejto súvislosti ponúkajú stĺpové ventilátory viac.

Ďalšie funkcie

Technicky najpokročilejšie ventilátory majú aj ďalšie funkcie. Kvalitný stĺpový ventilátor má nielen diaľkové ovládanie, ale môže tiež ponúkať osciláciu 180 stupňov, ionizačnú funkciu, ktorá čistí vzduch prúdiaci cez ventilátor a jasný LED displej zobrazujúci aktívne nastavenia ventilátora.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články