Prečo si vybrať sedačku vo výraznej farbe?

Sedacia súprava obvykle tvorí centrálny prvok celej obývacej izby. V súčasnosti si možno vyberať z mnohých typov a štýlov sedacích súprav a môžete si tak sedačku prispôsobiť úplne svojim potrebám a estetickému vkusu. Obývacia izba je priestor, kde trávite veľa času s rodinou sledovaním televízie alebo rozprávaním sa pri káve. Je to tiež časť domu, kam si pozývate priateľov a rôzne návštevy. Aj preto je dôležité, aby ste sa v obývačke cítili dobre a aby vhodne reprezentovala vašu osobnosť.

Sila farieb

S tým všetkým vám môžu pomôcť farby. Vhodne zvolená farebnosť interiéru zaručí, že si v obývačke oddýchnete a budete sa tam radi vracať. Pestré farby do interiéru vnesú čerstvý vietor a pomôžu vám načerpať novú energiu. Výrazných farieb sa nebojte a pokojne s nimi začnite hneď od základu. Sedacia súprava vo výraznej farbe, ktorá sa vám páči, je na začiatok ideálnou voľbou. Samozrejme nie je vhodné ladiť celý interiér do rôznych pestrých farieb alebo do niekoľkých odtieňov jednej výraznej farby. Pobyt v takom prostredí by na človeka mohol pôsobiť znepokojujúco až rušivo.

Prečo si vybrať sedačku vo výraznej farbe

Ako kombinovať výrazné farby

Optimálna metóda, ako kombinovať výrazné farby, je založená na spojení troch farieb. Hlavnú farbu, ktorú umiestnite na steny či podlahu, a ktorá tak bude zaberať najväčšiu časť priestoru, vyberajte z neutrálnych odtieňov. Použitím bielej, čiernej alebo sivej získate dosť manévrovacieho priestoru na výber a kombinovanie výraznejších farieb.

Neutrálnu farbu doplňte ideálne dvoma vedľajšími farbami. Jedna z nich by mala ladiť s hlavnou farbou. Môže teda ísť o menej či viac intenzívnu hlavnú farbu. Druhá doplnková farba by mala tvoriť kontrast k oboma zvyšnými. Ideálny stav je, keď harmonické upokojujúce farby doplníte kontrastmi. Vyhnete sa tak monotónnemu interiéru a vnesiete si domov dobrú náladu a dynamiku. Nebojte sa zariadiť si obývačku pohovkou vo výraznej farbe. Aby do interiéru dobre zapadla, stačí ju len podporiť ďalšími akcentami rovnakej farby.

Ako kombinovať výrazné farby

Reč farieb

Akými výraznými farbami sa doma obklopiť? Je dôležité mať na pamäti, že farby ovplyvňujú našu psychiku a nie je teda dobré ich silu podceňovať. Červená vám dodá novú energiu do života a povzbudí telo aj myseľ. Príliš veľa červenej ale môže vyvolať nepokoj a rozčúlenie. Oranžová priestor zútulní a rozžiari izby, kde je málo svetla.

Žltá má priaznivý vplyv na psychickú stránku, podporuje duševnú činnosť a je teda ideálna do pracovní. Modrá, modrozelená a tyrkysová môžu pôsobiť chladne, ale zároveň opticky zväčšujú priestor. Záleží na tom, aký odtieň si vyberiete. Zelená upokojuje a vyvoláva pocit bezpečia. Ako vidíte aj na ilustračných obrázkoch, keď sa výrazné farby skombinujú správne a s citom, osviežia vašu domácnosť a budú vám neustále navodzovať dobrú náladu. Farebnú sedačku jednoducho doplňte osvetlením, vázami, sviečkami alebo ďalšími drobnosťami v rovnakej farbe.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články