Prečo potrebujete nový matrac?

Dôležitosť kvalitného matraca máme tendenciu podceňovať, hoci spánkom trávime približne tretinu nášho života. Často si neuvedomujeme, že tak intenzívne používaný výrobok, akým matrac je, nevydrží všetko a že časom stráca svoje vlastnosti, ktoré sú pre zdravý spánok dôležité. Za aký čas ale táto situácia nastane? Ako dlho vlastne matrac vydrží a kedy je čas kúpiť nový?

Päť rokov je maximum

Odborníci najčastejšie uvádzajú, že životnosť matracov je približne 3-5 rokov. Starnutie matraca je pozvoľné a je preto nutné postrážiť okamih, kedy už neposkytuje dostatočný spánkový komfort. 3-5 rokov je teda predovšetkým dobre mienené až naliehavé odporúčanie na výmenu matraca, ktoré zohľadňuje jeho každodenné intenzívne používanie, životnosť použitých materiálov, pôsobenie okolitých vplyvov, množstvo roztočov a ďalšie hľadiská.

Čo sa časom deje s každým matracom?

Výplň stráca svoje vlastnosti

Penové výplne dnešných matracov sú veľmi kvalitné a ponúkajú dlhú životnosť. Aj ich deklarované vlastnosti sa ale časom strácajú, nehovoriac o 10 rokov starých matracoch, ktorých výplň je pre zdravý spánok už väčšinou nevyhovujúca.

Nevyhovujúci hygienický stav

Hlavným rizikom pre matrac je znečistenie. Hlavným nepriateľom je pot, prach, roztoče, alergény a plesne. Poťah matracov je možné hygienicky ošetriť, jadro však nie a jeho znečistenie je nenávratné. Preto je nutné matrac po 3-5 rokoch vymeniť za nový.

Vznikajú preležaniny

Opakovaným používaním matraca a jeho zaťažovaním v rovnakých miestach dochádza počas rokov k tomu, že sa namáhaná výplň už nevracia do neutrálnej polohy a v matraci zostávajú preležané jamky. Telo do nich síce vždy správne zapadne, chrbtica ale nie je v ideálnej polohe a často dochádza k bolestiam chrbta.

Poťah nezvláda odvádzať pot

Látkový poťah vyžaduje podobnú starostlivosť ako oblečenie, ktoré nosíte. Praktickejšie sú v tomto ohľade snímateľné prateľné poťahy, avšak ani údržbu tých pevných nie je dobré zanedbávať. Časom je ale aj nefunkčný poťah dôvodom na výmenu matraca.

Pružiny sú opotrebované

Pružinové matrace sa vyznačujú perfektnými vlastnosťami, aj ony ale samozrejme nemôžu slúžiť večne. Každodenným používaním matraca sú pružiny enormne namáhané a môže sa stať, že po rokoch nebudú mať všetky zhodné mechanické vlastnosti.

Ako zistíte, že je potrebné matrac vymeniť?

Aby ste zistili, že váš matrac už dosluhuje a je potrebné ho vymeniť, nemusíte ho podrobiť zložitým odborným testom. Najodbornejším testerom ste totiž vy! Akonáhle sa bude kvalita vášho spánku zhoršovať, nebudete môcť zaspať a nájsť vhodnú polohu, sú to prvé náznaky toho, že by ste možno mali vymeniť matrac. Ak už ale cítite preležaniny a váš matrac začal čudne vŕzgať, či vás dokonca začínajú tlačiť pružiny, je kúpa nového matraca skutočne nutná.

Kvalita matraca je totiž priamo úmerná kvalite spánku. Telo si má počas noci oddýchnuť a zregenerovať, aby bolo na ďalší deň pripravené opäť spoľahlivo fungovať. Dobrý matrac má teda priamy vplyv na

  • zdravý spánok,
  • dostatočný odpočinok,
  • príjemné vstávanie,
  • dobrú psychickú pohodu,
  • úspešný deň

a tak ďalej.

Nepodceňujte tiež matrace v posteliach vašich detí. Často ich stačí skontrolovať prejdením rukou, aby ste zistili, že svoj účel nespĺňajú dostatočne. Hmotnosť detí síce nezaťažuje matrace toľko ako telo dospelého, napriek tomu je ale treba myslieť na prirodzené starnutie materiálu výplne.

Ako predchádzať opotrebovaniu matraca?

Čas nezastavíte, ale svoj matrac môžete udržať vo forme predsa len o niečo dlhšie. Ako na to?

Dobre odvetrávejte

Prístup vzduchu k matracu je veľmi dôležitý. Zamedzuje jeho navlhnutiu a tvorbe plesní. Preto dbajte na rošt, na ktorom matrac leží a vyberte vždy takú konštrukciu postele, ktorá nezabraňuje prúdeniu vzduchu.

Perte a čistite poťah

Textilný poťah je najdôležitejšou ochranou jadra matraca. Ak je snímateľný a je možné ho prať, robte to pravidelne. Nesnímateľné poťahy v prípade potreby vyčistite a viac sa zamerajte na dobré odvetrávanie.

Otáčajte strany matraca

Väčšina matracov je vrstvená tak, že fungujú rovnako z oboch strán. Pravidelným a častým obracaním matrac významne odľahčíte a predídete tvorbe nežiaducich preležanín.

Používajte vrchný matrac

Vrchný alebo doplnkový matrac je efektným riešením ochrany celého matraca. Vie rozložiť celkovú hmotnosť spáča tak, že zaťažuje matrac rovnomernejšie, čím zabraňuje preležaninám. Súčasne slúži ako ochrana povrchu a jadra matraca a zvlášť u stacionárnych poťahov tak plní veľmi podstatnú funkciu.

Pýtate sa ešte, prečo kúpiť nový matrac?
Pretože jednoduchšie to nikdy nebolo!

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Matrac Hypnos - komprimovaný - 90x200x20

149,00 

bez DPH 124,16 

Matrac Hypnos - komprimovaný - 160x200x20

262,00 

bez DPH 218,32 

Matrac Galatea - komprimovaný - 90x200x16

116,00 

bez DPH 96,66 

Matrac Hypnos - komprimovaný - 180x200x20

292,00 

bez DPH 243,32 

Matrac Hefaistos - komprimovaný - 180x200x25

605,00 

bez DPH 504,15 

Matrac Hypnos - komprimovaný - 100x200x20

189,00 

bez DPH 157,49 

Matrac Galatea - komprimovaný - 160x200x16

213,00 

bez DPH 177,49 

Matrac Eos - komprimovaný - 90x200x17

105,00 

bez DPH 87,50 

Matrac Nomia - komprimovaný - 80x200x20

132,00 

bez DPH 110,00