Prečo je nákup na splátky bez navýšenia výhodnejší než nákup v hotovosti?

Nákup na splátky bez navýšenia má svoje obrovské čaro. Ak sa rozhodnete nulové navýšenie využiť, nielen že si celkovú sumu rozdrobíte na menšie čiastky, ale v súčasných podmienkach dokonca ušetríte. Ako je to možné? Peniaze v priebehu času strácajú svoju hodnotu. Ako čas beží, kúpite za rovnaký obnos peňazí menšie množstvo tovaru. To je vlastne aj definícia prirodzeného ekonomického javu známeho ako inflácia.

 

 

"Peniaze strácajú svoju hodnotu. Ku koncu obdobia tak budete vlastne splácať menej peňazí."

Profesor OKAY

 

 

Veľmi zjednodušene sa dá povedať, že inflácia udáva, o koľko percent sa za dané obdobie znížila hodnota peňazí. Ekonomicky vyspelé štáty cielia svoju infláciu do hladiny v rozmedzí 1 – 3 %. Pri splátkach to v praxi znamená, že vďaka strate hodnoty peňazí sa aj hodnota splácanej sumy v týchto ekonomikách každý rok zníži o jedno až tri percentá. Aj keď je nominálna hodnota splátky stále rovnaká, skutočná hodnota neustále klesá.

 

 

 

 

"Nákup bez akontácie znamená, že si pre nový spotrebič môžete prísť úplne bez peňazí!"

Profesor OKAY

 

 

Akontácia sa u väčšiny splátok udáva v percentách a znamená, akú časť z celkovej sumy uhradíte v deň nákupu. Ak kupujete televízor za 1 200,- € a akontácia je napr. 10 % z ceny kupovaného predmetu, musíte v deň kúpy predajcovi uhradiť 120,- €.

 

 

Nakupovanie na splátky je s nami OKAY!

Líbí se vám tento článek?

Podobné články