Porovnanie typov USB konektorov

USB (Univeral Serial Bus) alebo slovensky Univerzálna sériová zbernica je bežným nástrojom na pripájanie všetkých druhov elektronických zariadení k počítaču, ale aj k ďalším zariadeniam disponujúcich portom. Napriek názvu indikujúcemu univerzálne využitie, existuje veľa rôznych typov USB konektorov a niekoľko rôznych štandardov.

Tradičné a najnovšie káble a konektory

USB A a USB B

USB A konektor je ten, s ktorým sa stretnete najčastejšie. Kúpili ste si novú externú klávesnicu alebo využívate myš, keď pracujete s notebookom? Potom odporúčame kúpu USB typu A kábla, ten totiž dokáže prepojiť tieto externé zariadenia s vaším počítačom. Vlastníte staršiu tlačiareň, či externý harddisk? Potom sa vám hodia konektory typu USB B. USB B konektor má takmer štvorcový tvar a dnes už je pomerne nahrádzaný A verziou. 

USB C

Univerzálna sériová zbernica typu C predstavuje najnovší štandard, ktorý sa chystá nahradiť momentálne dominantné micro USB. Na rozdiel od predošlých verzií, USB C kábel je reverzibilný kábel s vyššou prenosovou rýchlosťou. S týmto káblom sa nedostanete do situácie, kedy ho musíte obrátiť, pretože nezapadá z jednej strany do daného portu. Ak vlastníte MacBook, smartfón, Pixel, Nintendo Switch Pro Controller, tak sa bez USB type C nezaobídete. 

Kábel do telefónu USB C momentálne nájdete u všetkých novších Android smartfónov a iných drobných zariadení

Vláda micro USB

Micro USB je súčasným štandardom v prípade mobilných a prenosných zariadení a je dokonca menší ako mini USB. Micro USB stále môžete nájsť na najrôznejších smartfónoch, tabletoch, batériových zdrojoch a herných ovládačoch. 

Mini USB

Mini USB je menší variant, ktorý bol štandardom pre mobilné telefóny pred micro USB káblom. Aj keď tento typ je dnes menej bežný, stále sa hodí pri pripájaní fotoaparátov, ovládačov k PlayStation 3 či MP3 prehrávačov. Chcete počúvať hudbu cez MP3 počas cestovania alebo nahrať fotky z ciest z fotoaparátu do vášho počítača? Na to sa vám hodí jednoznačne mini USB konektor.

Hoci je micro USB stále najrozšírenejším konektorom, pomaly ho vytláča USB C

Prenosová rýchlosť USB

Pri výbere sa zamerajte aj na rýchlosť prenosu. Existujú totiž tri verzie USB a to USB 1.x, 2.0 a 3.x.

USB 1.x na zariadeniach už nájdete len veľmi zriedka. USB 2.0 má v porovnaní s 3.x nižšiu rýchlosť. Nachádza sa väčšinou v lacných USB kľúčoch, PC myšiach a klávesniciach. Väčšina počítačov má niekoľko USB 2.0 portov. USB 3.x je označované ako super rýchle a vo väčšine prípadov je označené modrou farbou. USB 3.0 osloví najmä hráčov vyžadujúcich rýchle reakcie myši s minimálnym oneskorením prenosu počas hrania hier.

Veríme, že tento prehľad bude nápomocný a uľahčí výber najideálnejšieho USB konektora.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články