Podľa čoho vybrať umývačku riadu?
Pre čoraz viac domácností sa stáva umývačka riadu ich neodmysliteľnou súčasťou. Pri výbere si často kladiete otázky, akú značku a aké rozmery umývačky riadu sú najvhodnejšie pre konkrétnu domácnosť. Tieto otázky sú nepochybne dôležité. Pri výbere je však nutné zohľadniť viacero parametrov a funkcií, ktorými jednotlivé umývačky riadu disponujú, aby tá, pre ktorú sa nakoniec rozhodnete, spĺňala všetky potreby domácnosti.
Rozmery umývačky riadu
V prípade rozmerov sú dve štandardné kategórie umývačiek riadu. Do prvej kategórie patria úzke umývačky riadu, ktoré sú menšie a ich šírka je 45 cm. Takýto typ umývačky je vhodný pre malé domácnosti skladajúce sa zvyčajne z dvoch členov. Štandardné umývačky riadu, ktorých šírka je 60 cm, sú potom určené pre väčšie domácnosti a zmestí sa do nich viac riadu. Taktiež sa predpokladá ich využívanie takmer na dennej báze.
Voľne stojaca alebo vstavaná umývačka riadu?
Ďalšou dôležitou vecou, ktorá si zaslúži pozornosť, je výber voľne stojacej alebo vstavanej umývačky riadu. Výhodou voľne stojacích umývačiek riadu je ich ľahká prenosnosť v prípade, že sa sťahujete. Ak prenosnosť nie je tá vlastnosť, ktorú hľadáte, tak vstavané umývačky riadu predstavujú estetickejšiu voľbu pre kuchyňu, keďže ich dizajn je navrhnutý tak, aby splýval s kuchynskou linkou.
Materiál
Vnútro umývačky riadu môže byť vyrobené z rôznych materiálov. K najčastejším materiálom patrí nerezová oceľ a plast. Plastové vnútro umývačky sa odzrkadľuje na jej nižšej cene. Ak je vnútro umývačky sivej farby, tak pomerne efektívne zakrýva škvrny, ktoré vznikajú vo vnútri umývačky po umytí riadu. Vnútro z nerezovej ocele sa premietne síce do vyššej ceny umývačky, avšak tento materiál je odolný voči škvrnám a pachom. Nerezová oceľ taktiež zaisťuje lepšiu cirkuláciu vzduchu v umývačke, vďaka čomu môžu riady rýchlejšie schnúť.
Funkcie umývačky riadu
Okrem parametrov je potrebné zvážiť, aké funkcie by mala nová umývačka riadu mať. K najbežnejším programom, ktorými by mala každá umývačka riadu disponovať, sú oneskorený štart, oplachovací program, rýchle umytie, sanitačný cyklus a program, ktorý umožňuje umývanie krehkého riadu ako je napríklad porcelán, či poháre na víno. Oneskorený štart je vhodný ak chcete, aby sa umývačka spustila v konkrétnu hodinu, kedy je napríklad lacnejšia elektrická energia, teda v noci. Oplachovací program okrem samotnej funkcie oplachovania zabezpečí, aby riady po určitú dobu boli namáčané vo vode kvôli jednoduchšiemu odstráneniu špiny pri samotnom oplachovaní. Voľba sanitačného programu má na starosti zabitie 99,9 % baktérií, ktoré sa nachádzajú vo vnútri umývačky.
Niektoré umývačky riadu majú aj extra funkcie ako ochrana proti vytopeniu, detská poistka, saponátový senzor a senzor kontrolujúci kvalitu vody v umývačke riadu. Ochrana proti vytopeniu funguje tak, že senzor nachádzajúci sa v umývačke kontroluje, či sa pod umývačkou nenachádza voda. Ak áno, umývačka pozastaví ďalší prísun vody. Ďalší senzor dokáže zistiť, či hadička, cez ktorú priteká voda, nepreteká. Ak áno, tak je zabránené napúšťaniu vody do umývačky. Saponátový senzor reguluje využívanie čistiaceho prostriedku a zabraňuje plytvaniu. Senzor kontrolujúci kvalitu vody vyhodnocuje špinavosť vody, ktorá sa využíva na umývanie riadu a na základe toho upravuje dĺžku a teplotu umývania riadu.
Nezabúdajte, že pri výbere vhodnej umývačky riadu sa okrem vyššie spomenutého nesmie zabúdať na jej hlučnosť a vnútornú flexibilitu. Umývačky s úrovňou hluku 45 dB a nižšie patria k typom, ktoré skoro nepočuť. Úroveň hluku 50 dB predstavuje rovnakú hlučnosť ako pri bežnej konverzácii. Umývačky s nastaviteľnými stojanmi na riad umožňujú väčšiu flexibilitu umiestňovania riadu.
Podobné články
-
Poradíme vám, podľa čoho si vybrať varnú dosku presne podľa vašich potrieb.
-
Ako vybrať sporák
Centrom každej kuchyne je sporák. Bez varnej dosky a rúry si len ťažko pripravíme dobré jedlo. Ktorý sporák je pre vás ten pravý? -
Ako vybrať pamäťovú kartu
Pamäťové karty sú najčastejším prostriedkom, ako určitým zariadeniam rozšíriť kapacitu. Tento článok vám pomôže s ich výberom. -
Ako vybrať tablet pre deti?
Premýšľate, aký tablet zaobstarať svojim deťom? Prejdite si s nami, na čo je dobré dať pri výbere pozor. -
Ako vybrať domáce kino
Kúpili ste si nový televízor a chcete posunúť divácky zážitok o úroveň vyššie? V tomto článku vám poradíme, ako si vybrať domáce kino. -
Ako vybrať jedálenský set
Jedáleň je často jediným miestom v dome či byte, kde sa pravidelne schádza celá rodina. Náš článok vám pomôže s výberom. -
Ako vybrať televízor do malého bytu?
Prečítajte si, aký televízor sa hodí do malého bytu. -
Ako vybrať rýchlovarnú kanvicu?
Prečítajte si, aká rýchlovarná kanvica je pre vás vhodná. -
Ako vybrať sušičku bielizne?
Sušička bielizne ušetrí čas aj prácu spojenú so sušením. Oblečenie nielen vysuší, ale vie odstrániť aj nepríjemný zápach, prach, srsť a žmolky, čím určite poteší aj alergikov. Aké ďalšie výhody ešte sušička bielizne ponúka? Prečítajte si viac v našom článku.