Podľa čoho vybrať umývačku riadu?

Pre čoraz viac domácností sa stáva umývačka riadu ich neodmysliteľnou súčasťou. Pri výbere si často kladiete otázky, akú značku a aké rozmery umývačky riadu sú najvhodnejšie pre konkrétnu domácnosť. Tieto otázky sú nepochybne dôležité. Pri výbere je však nutné zohľadniť viacero parametrov a funkcií, ktorými jednotlivé umývačky riadu disponujú, aby tá, pre ktorú sa nakoniec rozhodnete, spĺňala všetky potreby domácnosti.

výhody umývačky riadu

Rozmery umývačky riadu

V prípade rozmerov sú dve štandardné kategórie umývačiek riadu. Do prvej kategórie patria úzke umývačky riadu, ktoré sú menšie a ich šírka je 45 cm. Takýto typ umývačky je vhodný pre malé domácnosti skladajúce sa zvyčajne z dvoch členov. Štandardné umývačky riadu, ktorých šírka je 60 cm, sú potom určené pre väčšie domácnosti a zmestí sa do nich viac riadu. Taktiež sa predpokladá ich využívanie takmer na dennej báze.

Voľne stojaca alebo vstavaná umývačka riadu?

Ďalšou dôležitou vecou, ktorá si zaslúži pozornosť, je výber voľne stojacej alebo vstavanej umývačky riadu. Výhodou voľne stojacích umývačiek riadu je ich ľahká prenosnosť v prípade, že sa sťahujete. Ak prenosnosť nie je tá vlastnosť, ktorú hľadáte, tak vstavané umývačky riadu predstavujú estetickejšiu voľbu pre kuchyňu, keďže ich dizajn je navrhnutý tak, aby splýval s kuchynskou linkou.

Materiál

Vnútro umývačky riadu môže byť vyrobené z rôznych materiálov. K najčastejším materiálom patrí nerezová oceľ a plast. Plastové vnútro umývačky sa odzrkadľuje na jej nižšej cene. Ak je vnútro umývačky sivej farby, tak pomerne efektívne zakrýva škvrny, ktoré vznikajú vo vnútri umývačky po umytí riadu. Vnútro z nerezovej ocele sa premietne síce do vyššej ceny umývačky, avšak tento materiál je odolný voči škvrnám a pachom. Nerezová oceľ taktiež zaisťuje lepšiu cirkuláciu vzduchu v umývačke, vďaka čomu môžu riady rýchlejšie schnúť.

Funkcie umývačky riadu

Okrem parametrov je potrebné zvážiť, aké funkcie by mala nová umývačka riadu mať. K najbežnejším programom, ktorými by mala každá umývačka riadu disponovať, sú oneskorený štart, oplachovací program, rýchle umytie, sanitačný cyklus a program, ktorý umožňuje umývanie krehkého riadu ako je napríklad porcelán, či poháre na víno. Oneskorený štart je vhodný ak chcete, aby sa umývačka spustila v konkrétnu hodinu, kedy je napríklad lacnejšia elektrická energia, teda v noci. Oplachovací program okrem samotnej funkcie oplachovania zabezpečí, aby riady po určitú dobu boli namáčané vo vode kvôli jednoduchšiemu odstráneniu špiny pri samotnom oplachovaní. Voľba sanitačného programu má na starosti zabitie 99,9 % baktérií, ktoré sa nachádzajú vo vnútri umývačky.

Niektoré umývačky riadu majú aj extra funkcie ako ochrana proti vytopeniu, detská poistka, saponátový senzor a senzor kontrolujúci kvalitu vody v umývačke riadu. Ochrana proti vytopeniu funguje tak, že senzor nachádzajúci sa v umývačke kontroluje, či sa pod umývačkou nenachádza voda. Ak áno, umývačka pozastaví ďalší prísun vody. Ďalší senzor dokáže zistiť, či hadička, cez ktorú priteká voda, nepreteká. Ak áno, tak je zabránené napúšťaniu vody do umývačky. Saponátový senzor reguluje využívanie čistiaceho prostriedku a zabraňuje plytvaniu. Senzor kontrolujúci kvalitu vody vyhodnocuje špinavosť vody, ktorá sa využíva na umývanie riadu a na základe toho upravuje dĺžku a teplotu umývania riadu.

funkcie umývačky riadu

Nezabúdajte, že pri výbere vhodnej umývačky riadu sa okrem vyššie spomenutého nesmie zabúdať na jej hlučnosť a vnútornú flexibilitu. Umývačky s úrovňou hluku 45 dB a nižšie patria k typom, ktoré skoro nepočuť. Úroveň hluku 50 dB predstavuje rovnakú hlučnosť ako pri bežnej konverzácii. Umývačky s nastaviteľnými stojanmi na riad umožňujú väčšiu flexibilitu umiestňovania riadu.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články