Ako si vybrať myš k počítaču

Myš na PC je ikonický doplnok každého počítača alebo notebooku. Ak pracujete často na počítači, mali by ste venovať pozornosť správnemu výberu myši. Na čo budete myš najviac použivať? Na hranie hier, prácu v kancelárii alebo grafické práce?

Teraz si poďme vysvetliť jednotlivé parametre myší.

Drôtová alebo bezdrôtová myš

Drôtová myš - myš k PC alebo notebooku pripájame pomocou USB kábla. Sú lacnejšie ako bezdrôtové myši. Jediná nevýhoda drôtovej myši je v podobe kábla, ktorý vás môže mierne obťažovať pri pohybe a takisto je dôležité vybrať správnu dĺžku kábla.

Bezdrôtová myš - pri bezdrôtových myšiach sa nemusíte obávať, že by vám zavadzali káble alebo naopak nedočiahli, ich dosah je totiž až 10 metrov. Nevýhodou oproti drôtovým myšiam je nutnosť dokupovať batérie alebo nabíjať akumulátor. Čím kvalitnejšiu a citlivejšiu myšku chcete, tým bude náročnejšia na spotrebu energie.

 

Bezdrôtová myš Connect IT CI-260

Koniec otravným káblom! Bezdrôtová myš Connect IT CI-260

Technológia snímača myši

Optická myš - tento typ väčšina z nás pozná, vyznačujú sa typickým červeným LED svetlom, ktoré sníma pohyb. Optická myš pracuje horšie na lesklých a hladkých povrchoch alebo na stoloch s rôznou textúrou. Je vhodné ich používať s podložkou pod myš, vtedy fungujú spoľahlivo.

Laserová myš - na snímanie pohybu sa využíva kvalitnejší snímač, laser, ktorý má vyššie DPI. Lepšie modely laserových myší ponúkajú aj možnosť nastaviť si hodnotu DPI. Bez problémov fungujú aj na lesklých povrchoch, ako sklo.

Ergonómia myši

Mnoho ľudí, ktorí denne pracujú dlhé hodiny s počítačom, pociťujú bolesť v oblasti zápästia. Preto je vhodné vybrať vhodnú ergonomickú myš presne pre vašu ruku. Na trhu existuje veľké množstvo rôznych ergonomických myší rôznych veľkostí. Ergonomická vertikálna myš má priestor na uloženie palca, takže dlaň obopne celú myš. Preto by ste si mali myš pred kúpou riadne vyskúšať a zistiť, či vám padne presne do ruky. Okrem veľkosti myši si môžete vybrať aj typ myši pre pravákov alebo ľavákov.

Ergonomická myš Connect IT Doodle CMO-2705-DD

Už žiadna bolesť zápästia, či problém s karpálnym tunelom. Ergonomická myš Connect IT Doodle CMO-2705-DD

DPI

DPI (dots per inch) je hodnota vypovedajúca o citlivosti myši. Hovorí nám o tom, koľko dokáže myš zaznamenať bodov na palec. Čím vyššia hodnota DPI, tým je myš citlivejšia a stačí vám menší pohyb myšou pre väčší pohyb na obrazovke.

Doba odozvy

Tento pojem je dôležitý najmä pre počítačových hráčov. Hovorí o tom, ako rýchlo sa dostanú údaje z myši do počítača. Bežná odozva je 8 ms. Tie lepšie myši umožňujú hodnotu len 0,2 ms. S dobou odozvy súvisí aj tzv. Polling rate, čo je frekvencia komunikácie medzi počítačom a myšou, udáva sa v Hz. Ak je frekvencia vyššia, bude doba odozvy nižšia.

Úprava hmotnosti myši

Túto funkciu využijú hlavne hráči, kedy si vďaka malým závažiam môžu upraviť hmotnosť hernej myši tak, aby sa s ňou čo najlepšie hralo.

Herná myš so závažím Niceboy ORYX M400

Nastaviteľné závažie má napríklad herná myš Niceboy ORYX M400

 

Počet tlačidiel myši

  • 3-tlačidlové myši - najviac rozšírené myši, bez problémov 3-tlačidlová myš vystačí na bežnú kancelársku prácu či pre bežných hráčov.
  • 5-tlačidlové myši - tieto myši využívajú napríklad počítačoví dizajnéri či náročnejší hráči. Tlačidlá na takejto hernej myši si môžete naprogramovať, existujú aj myši s podsvietením, ktoré si takisto môžete naprogramovať.
  • myši s viac ako 5 tlačidlami - tento typ PC myši využijú len profesionálni hráči alebo ľudia, ktorí profesionálne pracujú s grafikou. Takisto platí, že vlastnosti myši ako tlačidlá alebo podsvietenie si môžete naprogramovať.

Na výber máte z veľkého množstva typov myší, odporúčame si myš pred kúpou riadne vyskúšať, hlavne ako padne do ruky, a takisto brať do úvahy aj samotný dizajn myši.

 

Dizajnová bezdrôtová myš Microsoft Arc v rôznych farbách

Pochváľte sa dizajnovou myšou! Microsoft Arc Mouse Bluetooth 4.0 je tou správnou voľbou

Páči sa vám tento článok?

Podobné články