Počúvate radi hudbu? Zistite, ako vybrať tie správne slúchadlá

Život v uponáhľanej dobe býva často stresujúci a pre veľa ľudí je hudba skvelým spôsobom, ako sa dostať z každodennej reality. Väčšina z nás nemá možnosť počúvať hudbu naozaj hlasno, preto si hudbu púšťame cez slúchadlá. Poďme sa pozrieť na to, ako si vybrať tie správne slúchadlá.

V prvom rade si musíme ujasniť, na čo ich chceme používať. Pre každodenné počúvanie cestou do školy či do práce nám pôjde predovšetkým o kvalitu prevedenia a komfort nosenia. Takéto slúchadlá sa hodia sa pri dlhých cestách lietadlom, autobusom, ale pokojne aj len na cestu do školy či do práce. Tieto slúchadlá by mali dokonale tlmiť najrôznejšie zvuky a šumy z okolia a mali by byť tiež dobre skladné, nech vám vo vašej kabelke, batohu, či vrecku neprekážajú.

Športové slúchadlá

Na šport sa najlepšie hodia slúchadlá do uší alebo štupľové slúchadlá. Veľmi dobre tlmia okolitý hluk a dobre izolujú, takže je potrebné, aby ste boli veľmi obozretní. Pri výbere slúchadiel na šport sa určite poriadne uistite, či vám naozaj sedia, pretože pri prudších pohyboch by mohli z ucha vypadnúť. Veľmi individuálnou skupinou sú plavci. Áno, aj vo vode sa môže hudba počúvať, avšak k tejto činnosti musíte mať správny typ. Vopred pred použitím radšej uistite, či slúchadlá do bazéna naozaj poriadne tesnia. Pri športe je hlavné, aby športové slúchadlá držali pevne cez hlavu. Napríklad také slúchadlá na beh majú často zátylkový most a spony, ktorými sa ešte dodatočne pripevnia na uši. 

Žena pri behu v kopci so športovými slúchadlami

Slúchadlá na beh sú prispôsobené tak, aby vám počas pohybu nevypadli z uší

Slúchadlá cez hlavu

Pri výbere slúchadiel cez hlavu sa určite zamerajte hlavne na pohodlie a ďalej na materiál, z ktorého sú vyrobené. Najčastejšie bývajú vyrobené z textilu, kože či z velúru. Najvhodnejšie slúchadlá tejto kategórie sú tie, ktoré nezvierajú priamo uši, ale hlavu okolo nich. Takéto náhlavné slúchadlá sú vhodné predovšetkým na dlhšie počúvanie hudby alebo tiež na filmy či na hranie hier

Ak doma radi počúvate hudbu alebo nechcete byť rušení pri pozeraní televízie, budú pre vás vhodné slúchadlá k TV. Tu odporúčame preštudovať si recenzie a fóra, aby ste o zvukovom podaní mali čo najlepšiu predstavu. 

Herné slúchadlá

Pri hraní hier nájdete široký výber špecializovaných herných slúchadiel. Pri výbere by ste sa mali zaberať hlavne na pohodlie pri nosení, keďže slúchadlá budete používať dlhé hodiny. Pri tomto type slúchadiel si môžete vybrať aj slúchadlá s mikrofónom, aby ste mohli s ostatnými hráčmi počas hrania komunikovať.

Káblové verzus bezdrôtové slúchadlá

Slúchadlá s káblom nevyžadujú žiadnu starostlivosť, netreba ich nabíjať. Na druhú stranu, ste obmedzení dĺžkou kábla a aj káblom samotným, ktorý vám môže zavadzať a dokáže sa často zamotať. Dĺžka by preto mala byť aspoň 1,2 metra.

Bezdrôtové slúchadlá využívajú na prenos hudby technológiu Bluetooth, ktorá dokáže prenášať hudbu na vzdialenosť niekoľkých metrov od zdroja zvuku. Plnohodnotné počúvanie je zaručené vďaka Bluetooth profilu A2DP, ktorý umožní púšťať do slúchadiel zvuk dvoma kanálmi (stereo). Ak chcete používať slúchadlá ako bezdrôtové handsfree, musíte si dať pozor na podporu AVRCP (prijímanie hovorov). Samostatnú kategóriu bezdrôtových slúchadiel predstavujú tzv. True Wireless slúchadlá, ktoré nepotrebujú kábel ani na nabíjanie. Pohodlne ich totiž nabijete v špeciálnom puzdre na slúchadlá.

True Wireless slúchadlá v puzdre

Slúchadlá True Wireless sa nabíjajú bezdrôtovo v špeciálnom puzdre

Existujú aj slúchadlá s rádiovým FM prenosom zvuku, vďaka čomu ste schopní počúvať hudbu až do vzdialenosti 100 metrov od zdroja zvuku. Rádiové vlny sa prenášajú aj cez steny či stropy. Táto verzia je ale finančne náročnejšia ako Bluetooth slúchadlá. Nevýhodou bezdrôtových slúchadiel oproti káblovým slúchadlám je nutnosť nabíjania baterky, výhodou voľnosť a flexibilita. 

Konektory

3,5 mm jack – klasický konektor, ktorý pozná každý z nás. Využíva sa hlavne pri bežných modeloch, ale aj niektoré štúdiové slúchadlá využívajú tento typ konektora.

6,3 mm jack – obsahujú profesionálnejšie modely, ktoré sa používajú pri práci v štúdiu.

Kvalita materiálov

Pri káblových slúchadlách je dôležité sa zamerať na materiál, z ktorého je vyrobený kábel, niektoré majú len tenkú gumovú ochrannú vrstvu, iné silnejšiu a ešte omotanú napríklad textilnou látkou. Na miestach, kde kábel vyúsťuje do jednotlivých slúchadiel, býva náchylnejší na poškodenie. Preto by tu slúchadlá mali mať patrične zosilnenú ochranu.

Frekvenčný rozsah, odpor a tolerancia

Frekvenčný rozsah hovorí o tom, v akej škále dokážu slúchadlá prehrať zvuk. Naše ucho dokáže zachytiť rozsah asi od 15 Hz po 20 kHz, čo je približne hodnota, ktorú by mali spĺňať aj slúchadlá.

Odpor a impedancia sa udáva v ohmoch. Čím je táto hodnota menšia, tým menej výkonný zdroj dokáže slúchadlá dostatočne rozozvučiť.

Tolerancia je udávaná v decibeloch (dB). Pri modeloch pre bežných poslucháčov stačí hodnota okolo 10dB, pri kvalitných modeloch na profesionálne použitie by tento parameter nemal prekračovať 3dB.

Slúchadlá podľa značky

Najpopulárnejšie značky slúchadiel, ktoré nájdete v našej ponuke sú Airpods, JBL slúchadlá, Marshall slúchadlá a ďalšie.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Niceboy HIVE podsie

29,90 

bez DPH 24,92 

Apple AirPods MV7N2ZM/A

159,00 

bez DPH 132,49 

Niceboy HIVEPODS 2

55,00 

bez DPH 45,83 

Niceboy HIVE sport 2

34,90 

bez DPH 29,08 

Marshall Major III BT Brown

99,00 

bez DPH 82,50 

Slúchadlá JBL T110 čierna

10,99 

bez DPH 9,16 

True Wireless slúchadlá Niceboy HIVE Pins

36,90 

bez DPH 30,75 

Anker Soundcore Liberty 2 Pro

149,90 

bez DPH 124,91