Parná rúra – ako funguje?

Zoznámte sa s parnou rúrou, ktorá má funkciu pečenia - je to multifunkčné zariadenie, ktoré môžete použiť na prípravu rôznych jedál. 

Ako funguje parná rúra?

Parná rúra je typ vstavanej rúry, ktorá slúži na prípravu dusených jedál. Jej základnou funkciou je varenie mäsa a zeleniny. Vo vnútri rúry je nádoba na vodu, ktorá sa ohrieva vďaka elektrickej energii. Vriaca voda sa zmení na horúcu paru, ktorá cirkuluje v zariadení, čo ovplyvňuje zloženie pokrmu. Výsledkom sú jedlá s jemnou chuťou pripravené bez pridania tuku.

Hoci varenie jedál v parnej rúre je podobné ako varenie v pare v iných spotrebičoch, napr. v parných hrncoch, parná rúra ponúka oveľa viac funkcií. Mnohé modely sú napríklad vybavené špeciálnymi programami na prípravu rôznych druhov jedál. Vďaka tomu je varenie parou ešte jednoduchšie.

Typické parné rúry sú veľmi užitočné, ale horúca para vám umožní iba variť a ohrievať pokrmy a chýba v nich funkcia pečenia. Našťastie, výrobcovia sa tomuto problému vyhli a vytvorili spotrebiče, ktoré umožňujú použitie oboch kulinárskych techník. V súčasnosti prevažná väčšina komerčne dostupných rúr s parnou funkciou slúži ako na pečenie, tak na varenie v pare.

Parné rúry s funkciou pečenia sú kombináciou klasickej rúry na pečenie s parným varným zariadením. Vďaka tejto funkcii môžete:

  • piecť pečivo a chlieb,
  • rozmrazovať potraviny,
  • piecť mäso, zemiaky a zeleninu,
  • variť mäso, ryby a zeleninu,
  • ohrievať hotové jedlá.

Modely s cirkuláciou vzduchu vám tiež umožňujú piecť a variť na viacerých úrovniach naraz, čo urýchľuje varenie pre celú rodinu.

Funkcia pridania pary počas pečenia zabraňuje vysušeniu mäsa a iných jedál pripravovaných v rúre. Pokrmy si tak zachovávajú prirodzenú vlhkosť vo vnútri, zatiaľ čo na vonkajšej strane sú dokonale chrumkavé.

Oplatí sa vám kúpiť parnú rúru?

Zaujíma vás, či je parná rúra lepšia ako elektrická rúra na pečenie? Predtým, ako sa rozhodnete, zamyslite sa nad tým, na čo budete tento spotrebič používať. Elektrické parné rúry sú zvyčajne o niečo drahšie, a takisto zaberajú viac priestoru, keďže sú to vstavané spotrebiče.

Parné rúry majú oveľa viac funkcií a umožňujú varenie s viacerými technikami, zatiaľ čo klasické elektrické rúry umožňujú iba pečenie. Z tohto dôvodu určite stojí za to investovať do parnej rúry.

Uvažujete nad tým, že si kúpite parnú rúru? Pozrite sa na našu ponuku parných rúr.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články