Pravá koža

Pravá, prírodná useň (aj spracovaná koža) sa vyrába najčastejšie z kože hovädzie. Vo všetkých oblastiach jej využitia ide vždy o cenený materiál, ktorý je zárukou kvality, exkluzivity, pôsobí elegantne a komfortne. V čalúnnictve je dôležitý jej nadčasový vzhľad a vlastnosti plynúce z prírodného pôvodu, ako je neopakovateľná dlhotrvajúca vizáž. Pre poťahy získavaná hovädzia koža sa poväčšinou reže na 2-3 vrstvy. Prvá najvrchnejšia vrstva je najkvalitnejšia a používa sa na sedáky, druhá na podperné a oporné diely a tretia napríklad na chrbát sedačiek. Podľa použitých vrstiev a ich rozvrhnutie sa stanovuje cena výrobku. Náklady prirodzene rastú s rozsiahlejším použitím najkvalitnejšej vrstvy. Na výrobu čalúnenia slúžia kože s hrúbkou v rozmedzí 0,9-1,2 mm.

Medzi nesporné kvality kože patrí dlhá životnosť oproti ostatným poťahovým materiálom, látkovým aj zo syntetickej či modifikovanej kože, priedušnosť a schopnosť prispôsobiť sa okolitej teplote, chladný povrch sa relatívne rýchlo zahreje. Ľahko sa čistí a je vhodná aj pre alergikov. Znalci cenenej charakteristiky usne oceňujú napríklad vôňu a individualitu každej kože, dané prírodným pôvodom a opotrebovaním výrobku. Počas užívania vzniká neopakovateľná patina tvorená miestami s vyšším leskom či hladkosťou vďaka častému využívaniu, záhybmi, vráskami a pod.

Pri údržbe kože, ktorá je nesmierne jednoduchá, ale nesmie sa podceniť, sa dodržiava niekoľko všeobecných pravidiel. Pravidelné čistenie a ošetrovanie značne predlžuje životnosť sedacieho nábytku. Prostriedky špecializované na kožu je vždy dobré vyskúšať na menej viditeľnom mieste, aby sa odhadla požadovaná reakcia a patričná dávka. Vlažnou vodou navlhčená bavlnená utierka nič pri veľmi jemnom čistení nepokazí, ale pozor, všetku vlhkosť aj kvapalinu je potrebné bezodkladne vysať papierovou alebo bavlnenou utierkou.

Pre kožu sú ideálne prirodzený vzhľad, prírodné farby a tóny. Tie sa aplikujú namáčaním alebo striekaním. Medzi technológie spracovania patrí pigmentácia pre zvýšenie odolnosti a zachovanie živočíšneho charakteru, anilinovanie pre najkvalitnejšie kože, brúsenie prinášajúce zamatový povrch so zvýšenou priepustnosťou vlhkosti a stláčanie pre zjednotenie štruktúry alebo vyrazenie vzorov na koži. Prírodný pôvod so sebou prináša aj jedinečnosti ako jazvy, cievky, pigmentové škvrny a pod. zachytené v koži. Tie najkvalitnejšie bez defektov sa spracovávajú minimálne iba farbením v kadi tzv. anilináciou. Získajú tak vynikajúcu priedušnosť, hebkosť a trvanlivosť. Ostatné kože prejdú mechanickou úpravou a chemickým farbením, dostanú aj impregnačnú vrstvu proti škvrnám a sú vhodné pre zaťažené miesta v domácnostiach aj inde.

Výhody oproti iným čalúneniam

  • najkvalitnejší poťahový materiál
  • najdlhšia životnosť
  • ľahko sa čistí
  • jedinečný charakter a vlastnosti dané prírodným pôvodom
  • neopakovateľnosť a jednečnosť každého kusu sedacieho nábytku