Zmena času 2020

Nenechajte sa zaskočiť zmenou času späť na zimný! Kedy sa vlastne čas mení? Tento rok vychádza zmena času z letného na "zimný" 25. 10. 2020. V tento deň si už tradične pospíme o hodinu dlhšie. Nebude to tak ale nastálo. Zmena času, ktorá nás čaká 25. októbra bude jedna z posledných. Od roku 2021 bude totiž podľa nariadenia Európskej únie platiť len jeden čas. Otázkou zostáva, či to bude letný alebo tzv. "zimný" čas.​

Čas sa bude meniť už len:

  • 25. 10. 2020 zmena času z letného času na štandardný "zimný" čas
  • 28. 3. 2021 zmena času zo štandardného zimného späť na letný čas
  • 31. 10. 2021 zmena času z letného času na štandardný "zimný" čas
     

Zmena času 2020  

Zmena času po celom svete

Zmena letného času späť na "zimný" každoročne ovplyvní milióny ľudí. Čas sa mení tak v Európe, ako aj Severnej Amerike. V Európe sa čas mení jednotne a harmonizovane vo všetkých krajinách zároveň a v rovnaký deň, tento rok teda 25. októbra 2020. Ide o noc medzi sobotou a nedeľou, kedy sa ručičky hodiniek presunú z 3:00 na 2:00.

Čas sa bude meniť už len do roku 2021. Od roku 2022 bude v EÚ platný len jeden čas.


Striedanie zimného a letného času skončí po rozhodnutí Európskeho parlamentu v roku 2021. S ukončením nastavovania hodiniek každého pol roka musia súhlasiť aj členské krajiny. Jednotlivé štáty si samy určia, či zachovajú nastálo štandardný či letný čas.

Zmena času

Podľa vedcov je pre nás štandardný „zimný čas“ zdravší

Vedci odporúčajú zavedenie ustáleného štandardného času, tiež označovaného ako "zimný", za prospešnejšie zdraviu celej spoločnosti. Svoje odporúčania formulovali v nadväznosti na iniciatívu Európskej komisie, aby bola v Európskej únii opustená prax každoročných zmien času na jar a na jeseň.

Alena Sumová, ktorá je vedúcou oddelenia zaoberajúcim sa chronobiológiou vo fyziologickom ústave Akadémie vied ČR a je tiež vedeckou sekretárkou Európskej spoločnosti biologických rytmov (EBRS), zdôrazňuje: „Vedecké dôkazy, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, naznačujú, že zavedenie trvalého štandardného teda ,zimného' času je najlepšou voľbou pre verejné zdravie. Jeho ponechanie celoročne zaistí ľuďom v zime viac expozície ranného svetla a v lete budú ľudia menej vystavení večernému svetlu. Tým sa lepšie synchronizujú ich biologické hodiny a spánok bude nastavený na skorší čas vo vzťahu k pracovnej dobe a školskému času. Ľudia budú celkovo psychicky zdravší a pracovné aj školské výkony sa zlepšia.

 

 


Veríme, že bol tento článok pre vás zaujímavý. Prečítajte si aj iné novinky a články z našej rubriky.


Potrebujete poradiť?

Zákaznícka infolinka
+421 918 726 222
po-pia: 7:00-19:00
Kontaktný formulár

Sieť predajní OKAY

Uvítame vaše pripomienky k obsahu stránky