Najlepšie klávesové skratky pre Windows

Veľmi dobrým uľahčením práce je používanie skratiek na klávesnici. Väčšina ľudí pozná základné klávesové skratky CTRL + C, CTRL + V a možno pár ďalších. Potenciál zrýchliť prácu na počítači vďaka ostatným skratkám je však omnoho väčší.

CTRL + F

Raz za čas sa stretnete s viacstranovými dokumentami, z ktorých potrebujete zistiť len určitú vec. Skratka CTRL + F je ideálna pre rýchle vyhľadanie kľúčového slova v texte. Hľadaním kľúčových slov v texte sa dokážete nielen rýchlejšie zorientovať, ale aj nájsť pre vás najrelevantnejšiu časť textu. 

CTRL + A

Táto klávesová skratka slúži na možnosť vybrať si všetky položky v súbore, bez toho, aby ste museli používať Shift a šípku.

CTRL + W

Ďalším šetričom času pre obľúbený multitasking je klávesová skratka CTRL + W. Pomôže vám zatvoriť akýkoľvek program, kartu alebo okno, ktoré máte práve otvorené bez toho, aby ste museli zložiť ruky z klávesnice a zatvárali ho manuálne myšou

CTRL + Z

Ako alternatíva ku skratke CTRL + Z sa používa aj skratka ALT + šípka doľava. Obe tieto skratky vás vrátia o krok späť

Ostatné skratky na klávesnici

Nie každý vie, že aj prepínanie sa medzi oknami je možné pomocou klávesnice. Slúži na to skratka CTRL + ALT + TAB. Ak chcete natrvalo odstrániť položku, ku klávesu Delete pripojte klávesu Shift. Položka potom nebude presunutá do koša, ale natrvalo odstránená. 

Minimalizovanie a maximalizovanie okien

Klávesovou skratkou Windows + M minimalizujete všetky otvorené okná. Naopak, pomocou skratky Windows + SHIFT + M ich znova obnovíte. Pokiaľ chcete minimalizovať všetky otvorené okná okrem toho, ktoré práve aktívne používate, využiť môžete skratku Windows + Domov. Na maximalizovanie vybraného okna slúži skratka Windows + šípka nahor. Naopak na minimalizáciu vybraného okna sa používa Windows + šípka nadol. 

Funkčné klávesy

Funkčné klávesy, označené F1 až F12 majú špeciálnu funkciu definovanú v operačnom systéme alebo v aktuálne spustenom programe. Môžu byť kombinované s klávesmi ALT alebo CTRL. Stlačenie F1 spustí pomocníka, F5 obnoví alebo načíta okno stránky alebo dokumentu, F7 je zase bežne používaný na kontrolu pravopisu a gramatickú kontrolu dokumentu v programoch ako Microsoft Word alebo Outlook. Skratka CTRL + F12 otvorí dokument v programe Word. Shift + F12 uloží dokument Microsoft Word, rovnako ako CTRL + S. CTRL + SHIFT + F12 vytlačí dokument v programe Microsoft Word, takisto ako CTRL + P.

Znaky na klávesnici

Ak chcete do textu zadať špeciálny znak, využite kláves ALT. V spojení s rôznou kombináciou čísel viete napísať čokoľvek. Ak ku klávesu ALT pridáte 64, prípadne použijete pravý ALT + V, dostanete @. Pravý ALT v kombinácii s E vám dá €, viete ho však napísať aj pomocou ALT + 0128. Kombináciou ALT + 38 dostanete &. Veľké Ô napíšete skratkou ALT + 0212.

Či už je pre vás práca na počítači párminútovou záležitosťou, alebo celodennou náplňou práce, existuje mnoho skratiek, ktoré vám dokážu správnym používaním veľmi efektívne šetriť čas. 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články