Koťogo vám pripraví kávu ako z kaviarne

Koťogo, moka kávovar, či moka kanvica sú všetko názvy vynálezu talianskeho inžiniera Alfonsa Bialettiho. Bialetti si dal v roku 1933 patentovať trojkomorovú moka kanvičku. Postupom času, a najmä v 50. rokoch, sa stal moka kávovar v Taliansku ako aj v zahraničí veľmi populárnym nástrojom na prípravu kávy. Popularita moka kávovaru spočívala v tom, že umožnil komfortnú a rýchlu prípravu obľúbeného nápoja v každej domácnosti. Odborník Peter Giuliano opisuje moka kávovar ako revolučný vynález, keďže podľa neho si ľudia v domácnosti mohli pripraviť tak dobrú kávu, akú bolo možné dostať v kaviarňach v meste.

Moka kávovar Bilaetti bol vynájdený v Taliansku v roku 1933

Moka kávovar si dal v roku 1933 patentovať Alfonso Bialetti. Dnes nájdeme na trhu kávovary s rovnomenným názvom

Koťogo - ako funguje?

Koťogo funguje na pomerne jednoduchom princípe. Skladá sa z troch častí, respektíve komôr. Varič alebo najspodnejšia komora sa naplní vodou. Filter, stredná komora, je určená na mletú kávu. Posledná vrchná časť, obsahujúca ďalší filter, je následne pevne pripevnená o spodnú časť a moka kávovar je pripravený na použitie. Moka kávovar je potrebné položiť na zapnutý sporák a nechať zovrieť vodu v jeho spodnej časti. Para vznikajúca pri vare vody sa začne pretláčať filtrom, ktorý obsahuje mletú kávu. Čiastočky pary, ktoré sú pretlačené cez oba filtre, kvapkajú do vrchnej časti kávovaru vo forme kávy. 

V prípade, že nemáte elektrické koťogo, tak si musíte dať pozor kedy je vaša káva hotová. Kávovar koťogo na rozdiel od klasického čajníku nepíska, ak je už káva pripravená. Väčšina ľudí vie rozoznať, že ich nápoj je hotový na základe silnej kávovej vône vychádzajúcej z koťoga. Tí skúsenejší to rozpoznajú len vďaka zvuku, aký moka kávovar bude vydávať. Pre nových užívateľov však odporúčame sledovať moka kanvičku a skontrolovať obsah vo vnútri za použitia napr. kuchynskej rukavice alebo poskladanej utierky.

Príprava kávy v koťogu

Príprava kávy v koťogu krok za krokom. Je to jednoduché

Hliníkový vs. oceľový moka kávovar

Klasický moka kávovar je vyrábaný buď z nerezovej ocele, alebo hliníka. Rozdiel je však len vo fyzikálnych vlastnostiach kovov. Hliník je o čosi ľahší ako oceľ, lepšie vedie teplo a je to lacnejší variant. Moka kávovar z nerezovej ocele je však odolnejší.

Čo ponúka moka kanvica užívateľovi?

Radi cestujete a chcete si variť vlastné espresso alebo mokku? Koťogo bude potom pre vás to pravé. Na cestách sa zmestí do batohu. Zároveň sa nemusíte báť, že by vám zašpinil batoh. Je veľmi jednoduché ho vyčistiť na rozdiel od klasického kávovaru. Ak ste nedočkaví a chcete mať váš čierny nápoj pripravený čím skôr, tak moka express je správnou voľbou. Príprava kávy trvá od 2 až 15 minút a záleží to len od teploty na sporáku, zatiaľ čo klasický kávovar potrebuje určitú dobu na nahriatie. Nemáte poruke sporák? Nevadí. V tomto prípade odporúčame kúpu elektrického koťoga a jediné čo budete potrebovať, je prístup k elektrickej zásuvke. S moka espressom sa môžete spoľahnúť, že váš obľúbený kofeínový nápoj bude vždy presne podľa vášho želania.

Elektrické koťogo s časovačom na kuchynskej linke

Elektrické koťogo môže mať aj časovač, ktorý dokáže udržať optimálnu teplotu kávy až po 20 minút

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Kávovar Beko CFD6151W, biela

59,90 

bez DPH 49,91 

Bialetti Moka Induction 6

43,66 

bez DPH 36,38 

Moka kávovar Bialetti Brikka 2

42,90 

bez DPH 35,75 

Kávovar Nedis KACM310FB, čierny

29,99 

bez DPH 24,99 

Moka kávovar Bialetti Moka Express 4

24,30 

bez DPH 20,25 

Elektrická džezva Gorenje TCM330B

29,90 

bez DPH 24,92