Je úplné vybitie prospešné pre mobilné batérie?

Už vám niekedy niekto povedal, že je dobré vybíjať notebooky, mobily a tablety až úplne na doraz, pretože to šetrí batériu? Medzi užívateľmi mobilných zariadení sa toto odporúčanie rozšírilo ako mimoriadne nákazlivá choroba. Pôvodne dobre mienená rada však zničila viac batérií než všetky skraty dohromady. Áno, dnešné mobilné telefóny si vedia postrážiť, aby sa ich batérie nikdy nevybili úplne. Ale pri notebookoch je situácia iná a tu sa musíme mať obzvlášť na pozore! Pokiaľ sa zariadenie musí vypnúť, pretože nemá elektrinu pre správny chod, rozhodne mu to neprospieva.

Kde sa vzala táto rada?

Predpoklad, že vybíjanie batérie až do nulovej kapacity jej prospieva, je starý už cez desať rokov. Takéto odporúčanie sa týkalo najmä nikelkadmiových akumulátorov. Ich plné vybíjanie skutočne pomáhalo. Nemá však zmysel držať sa neaktuálnych zásad. Dnes naše mobily a notebooky používajú moderné akumulátory na báze lítia. Sú to úplne iné batérie a musíme sa k nim teda aj inak správať.

Aj batéria sa môže vyhladovať

Batérie v moderných zariadeniach spadajú do kategórie Li-Ion a Li-pol. Sú to výkonné batérie využívajúce tekutý aj pevný elektrolyt. Ten však funguje úplne inak ako staré galvanické články. Životnosť týchto batérií sa pohybuje v rade stoviek nabíjacích cyklov. Rozhodne im však nesmieme šetriť cykly tým, že ich budeme vybíjať úplne. Práve naopak! Úplné vybíjanie dostáva každú modernú batériu do stavu, v ktorom sa ocitnúť nemala. Vzniká obrovská záťaž na batériový článok, čím sa skracuje jeho životnosť. A čo je horšie, mizne aj jeho kapacita. Mnoho užívateľov si týmto spôsobom "odpáli" batériu už po niekoľkých mesiacoch a mobil potom nevydrží bez nabíjačky ani deň. Oveľa lepšie je nabíjať dnešné batérie, už keď ich kapacita spadne pod 30 %. Predstavte si modernú batériu ako živý organizmus. Keď budete pravidelne celé dni hladovať a potom sa napcháte do prasknutia, zomriete skôr, než keby ste sa stravovali normálne.

Konečný verdikt

Žmýkanie posledných kvapiek energie z dnešných batérií naozaj nezaistí nekonečný počet nabíjacích cyklov. Naopak tým ľahko skrátime ich životnosť až na desatinu. Rozhodne teda batériu v mobile, tablete ani notebooku zbytočne nemučte. Inak o ňu jednoducho prídete.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články