Ako vybrať chladničku

 

 

Chladnička je spravidla jedným zo spotrebičov, ktorý si do domácnosti kupujeme najskôr a ktorý je neustále v prevádzke. Ako ale vybrať takú, s ktorou budeme najviac spokojní? Nasmerujeme vás k správnemu výberu.

Umiestnenie

Najprv je potrebné sa rozhodnúť, či chcete chladničku voľne stojacu alebo vstavanú. Vstavaná chladnička nebude rušiť vzhľad kuchyne a lepšie zapadne do celkového kontextu. Pokiaľ ale plánujete sťahovanie, výmenu kuchynskej linky alebo máte málo miesta, vyberte chladničku voľne stojacu. Jej umiestnenie môžete kedykoľvek a akokoľvek zmeniť.

Typ chladničky

Ak šetríte každý centimeter, vyberte chladničku bez externej mrazničky. U zákazníkov sú ale stále obľúbené kombinované chladničky so samostatnou mrazničkou. Takýto typ chladničky bohato stačí dvojčlennej domácnosti. Pri kombinovanej chladničke si dajte pozor na to, či má dva termostaty. Ak áno, môžete teplotu v chladiacej a mraziacej časti nastavovať zvlášť a prispôsobiť tak spotrebič svojim potrebám. Ak máte veľkú rodinu, často varíte a nakupujete do zásoby, využijete americký typ chladničky s veľkou chladiacou aj mraziacou časťou.

Samostatné chladničkyKombinované chladničky

Veľkosť a objem

Veľkosť s objemom spolu samozrejme súvisia. Pri inštalácii chladničky na miesto určenia majte na pamäti, že k rozmeru hĺbky je nutné pripočítať 5 cm a na každý bok 2 cm. Iba zachovaním týchto medzier zaistíte potrebnú cirkuláciu vzduchu. Čo sa týka objemu, všeobecne sa udáva norma 50 l vnútorného objemu chladničky a 25 l mrazničky na jedného člena domácnosti. Tento údaj sa samozrejme líši podľa životného štýlu užívateľov. Záleží, ako často a koľko potravín ste zvyknutí nakupovať. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že objem deklarovaný výrobcom je často obmedzený policami a rôznymi držiakmi. Je len na vás, aký typ usporiadania vám bude najviac vyhovovať a aký zvolíte. Na výber máte držiaky na fľaše alebo vajcia, polica na čerstvú zeleninu a ďalšie.

Malé chladničkyStredné chladničkyVeľké chladničky

Spotreba energie

Pred nákupom chladničky si uvedomte, že je to jeden zo spotrebičov, ktorý je zapnutý naozaj stále. Preto je viac ako inokedy dôležité, vybrať si úsporný model. Spotreba elektrickej energie sa označuje písmenami abecedy od A po E. Najúspornejšie typy majú označenie A +++. Každý výrobca uvádza energetickú spotrebu produktu. Táto hodnota sa ale väčšinou uvádza za ideálnych nemenných podmienok, keď je v okolitom prostredí 20 ° C a chladnička nie je úplne naplnená.

Najúspornejší chladničky 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Samsung RS 7778FHCSR

1 191,62 

s DPH 1 430,00 

GORENJE RB 30914 AW

140,83 

s DPH 169,00 

Guzzanti GZ 48

124,16 

s DPH 149,00 

Beko CSA 29022

265,82 

s DPH 319,00 

Nákupný košík

0 ks / 0,00