Dokáže magnet zničiť alebo vymazať pevný disk?

Na internete sa môžeme dočítať o všelijakých varovaniach. Poplašné správy, že nás cez webkameru sleduje tajná služba, alebo že chytíme devastujúci počítačový vírus už nikoho neprekvapia. Ale pozor! Tajných sabotérov údajne nájdeme aj v našej domácnosti. Tentoraz sa pozrieme na tvrdenie, že domáci magnet dokáže zničiť pevný disk počítača.

Magnet nie je kamarát?

Ako mnoho mýtov, aj tento má celkom reálne základy. Pre staré diskety predstavoval magnet skutočne veľké nebezpečenstvo. Staré dátové nosiče pracovali na magnetickom princípe a boli veľmi citlivé voči cudziemu magnetickému poľu. Obyčajný magnet tak skutočne mohol zničiť disketu. Ale aj vtedy disketa často vydržala. Dnešné dátové nosiče síce tiež využívajú magnetické platničky, ale doba predsa len trochu pokročila. Pamäťové karty a USB kľúče často nerozhádže ani práčka alebo morská voda. Takisto SSD disky vďaka absencii pohyblivých častí vydržia hocičo. Ale ako je to vlastne s pevnými diskami (HDD), ktoré doteraz pracujú s pohyblivými časťami?

Čísla hovoria za všetko

V prvom rade je nutné zdôrazniť, že vo vnútri pevného disku tiež pracujú magnety. Prečo by sa teda mali zľaknúť obyčajného magnetu, ktorý pôsobí zvonka? Sám disk zapisuje dáta pomocou magnetických platničiek a zapisovacích hlavičiek. Tie sú od platničiek vzdialené len 10 nanometrov - na predstavu je to asi 40 000 x menej ako hrúbka ľudského vlasu. Skrátka neskutočne málo. Napriek tomu platničky nijako nenarúšajú zápis.

Predstava, že obyčajný magnet dokáže narušiť tak dokonale uzavretý systém je teda prinajmenšom fantastická. Na zničenie pevného disku by sme museli vziať trochu silnejší kaliber. Dáta na pevnom disku by sme dokázali poškodiť až magnetom, ktorý by zvládol vo vzduchu udržať 200 kilogramov. A takéto hračky teda vo vreckách nenosíme.

Konečný verdikt 

Bežné magnety nepredstavujú pre pevné disky žiadnu hrozbu. Rozhodne sa nemôže stať, že by sme disk poškodili náhodou. Je treba dávať si pozor na silné otrasy či pády, ale ak zanecháte externý disk v blízkosti magnetu, môžete úplne pokojne spať. Toto magnetické pole nebude mať na váš disk o nič horší vplyv než sendvič so slaninou.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

HDD 2.5" WD Elements Portable 2TB USB

72,47 

bez DPH 60,39 

HDD 2.5" WD Elements Portable 1TB USB

55,90 

bez DPH 46,58 

Verbatim HDD 2TB USB 3.0 strieborný

73,90 

bez DPH 61,58 

Verbatim Secure HDD 1TB USB 3.1

72,90 

bez DPH 60,75