Dokáže magnet zničiť alebo vymazať pevný disk?

Na internete sa môžeme dočítať o všelijakých varovaniach. Poplašné správy, že nás cez webkameru sleduje tajná služba, alebo že chytíme devastujúci počítačový vírus už nikoho neprekvapí. Ale pozor! Tajných sabotérov údajne nájdeme i v našej domácnosti. Tentoraz sa pozrieme na tvrdenie, že domáci magnet dokáže zničiť pevný disk počítača.

Profesor OKAY sa pýta, dokáže magnet zničiť alebo vymazať pevný disk?

Magnet nie je kamarát?

Ako mnoho mýtov, aj tento má celkom reálne základy. Pre staré diskety predstavoval magnet skutočne veľké nebezpečenstvo. Staré dátové nosiče pracovali na magnetickom princípe a boli veľmi citlivé voči cudziemu magnetickému poľu. Obyčajný magnet tak skutočne mohol zničiť disketu. Ale aj vtedy disketa často vydržala. Dnešné dátové nosiče síce tiež využívajú magnetické platničky, ale doba predsa len trochu pokročila. Pamäťové karty a flash disky často nerozhádže ani práčka alebo morská voda. Takisto SSD disky vďaka absencii pohyblivých častí vydržia hocičo. Ale ako je to vlastne s pevnými diskami (HDD), ktoré doteraz pracujú s pohyblivými časťami?

Čísla hovoria za všetko

V prvom rade je nutné zdôrazniť, že vo vnútri pevného disku tiež pracujú magnety a rozhodne nejde o žiadne orezávatka. Prečo by sa teda mali zľaknúť obyčajného magnetu, ktorý pôsobí zvonka? Sám disk zapisuje dáta pomocou magnetických platničiek a zapisovacích hlavičiek. Tie sú od platničiek vzdialené len 10 nanometrov - na predstavu je to asi 40 000 x menej ako hrúbka ľudského vlasu. Skrátka neskutočne málo. Napriek tomu platničky nijako nenarúšajú zápis.

Predstava, že obyčajný magnet dokáže narušiť tak dokonale uzavretý systém je teda prinajmenšom fantastická. Na zničenie pevného disku by sme museli vziať trochu silnejší kaliber. Dáta na pevnom disku by sme dokázali poškodiť až magnetom, ktorý by zvládol vo vzduchu udržať 200 kilogramov. A takéto hračky teda vo vreckách nenosíme.

Konečný verdikt profesora OKAY

Bežné magnety nepredstavujú pre pevné disky žiadnu hrozbu. Rozhodne sa nemôže stať, že by sme disk poškodili náhodou. Je treba dávať si pozor na silné otrasy či pády, ale ak zanecháte disk v blízkosti magnetu, môžete úplne pokojne spať. Toto magnetické pole nebude mať na váš disk o nič horší vplyv než sendvič so slaninou.

Chcete preveriť nejaký mýtus? Pošlite ho profesorovi OKAY!

Líbí se vám tento článek?

Podobné články