Čo je cyklónový filter?

Cyklónový filter je súčasťou niektorých moderných vysávačov, ako vreckových, tak bezvreckových. Pracuje na princípe rotácie vzduchu, ktorý vysávate, pričom zachytáva hrubú špinu a väčšie kúsky. Nie je tak potrebné sa báť, že by ste vysatú lego kocku či náušnicu museli hľadať vo vrecku do vysávača. Cyklónový filter takéto predmety nasmeruje do nádoby, z ktorej ich potom jednoducho vyberiete.

Ako to celé funguje?

Je to vcelku jednoduché. Vzduch je nasávaný hadicou a rúrkou smerom dovnútra vysávača. Cestou prechádza cez nádobu s filtrom, kde rotuje. Práve rotáciou vzduchu sa nečistota zachytí priamo vo filtri po obvode a väčšie kúsky nasiaknuté hubicou (kocka lega) prepadnú do pripojenej nádobky. Okrem toho, že takto zachránite omylom povysávané predmety, predovšetkým uľavíte vnútornému filtru vysávača. K nemu totiž vďaka cyklónovému filtru dorazí oveľa menej špiny.

Výsledok

Pomocou cyklónového filtra na vysávači sa zbavíte väčších častíc nečistôt a predmetov povysávaných omylom skôr, než vôbec dorazia dovnútra samotného vysávača. Tým nielen predĺžite životnosť vášho vysávača (a jeho vnútorného filtra), ale tiež zaistíte, aby bol vzduch vracajúci sa z vysávača späť do miestnosti ďaleko čistejší. U vreckových vysávačov samozrejme nedochádza tak skoro k ich naplneniu.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články