Smart TV - čo to je a ako vybrať ten správny?

Ultravysoké rozlíšenie obrazu alebo kvalitný zvuk nie sú jedinými výhodami inteligentných televízorov. Vďaka vstavanému modulu Wi-Fi a operačnému systému sa tieto zariadenia môžu pripojiť aj na internet, čo umožňuje inštaláciu aplikácií a hier alebo používanie populárnych streamingových služieb ako sú Netflix či HBO GO. 

Smart TV - čo to je?

Smart TV je definovaný ako inteligentné zariadenie, ktorého funkcie ďaleko presahujú len reprodukciu obrazu a zvuku. Smart TV sa na prvý pohľad nelíši od tradičných televízorov - počet detailov na obrazovke závisí od jeho rozlíšenia alebo technológie výroby a rozmery zariadenia sú určené predovšetkým uhlopriečkou obrazovky. Čím sa však líši, sú funkcie, ktoré sú ukryté vo vnútri zariadenia.  Inteligentné televízory majú rýchly procesor, internú pamäť, bezdrôtové komunikačné moduly ako napríklad Wi-Fi alebo Bluetooth a operačný systém. Vďaka nim môžete surfovať na webe bez prekážok, tráviť čas na sociálnych sieťach, prezerať fotografie alebo pozerať filmy na veľkej obrazovke priamo zo smartfónu, počítača alebo tabletu.

Výhodou Smart TV je aj integrácia s poskytovateľmi predplatených služieb, ako sú Netflix alebo HBO GO, ktoré ponúkajú tisíce filmov a seriálov. V prípade niektorých modelov zobrazíte ponuku streamingových služieb stlačením jediného tlačidla, pretože výrobca vybavil diaľkový ovládač zariadenia takýmto špeciálnym tlačidlom.

Aby si filmy, seriály alebo športové vysielanie v kvalite 4K UHD zachovali vysokú plynulosť prehrávania na Smart TV, je potrebné zabezpečiť vysokorýchlostný prístup k internetu a rýchly Wi-Fi router. Ak vám záleží na nahrávaní alebo sťahovaní tohto typu obsahu, uistite sa, že prenos dát zo siete presahuje 25 Mb/s a router podporuje pásmo 5 GHz v štandarde 802.11ac.

Ktorý smart televízor poskytuje najlepšiu kvalitu obrazu?

Aby ste si mohli vychutnať multimediálne možnosti Smart televízorov, je potrebné zvoliť zariadenie, ktoré ponúka optimálnu kvalitu zobrazeného obrazu. Veľkosť displeja nie je jediným parametrom, ktorý ovplyvňuje pohodlie pri sledovaní. Rovnako dôležité je najvyššie možné rozlíšenie, ktoré vám umožní vidieť najmenšie detaily vo filmoch, hrách, televíznych seriáloch alebo digitálnych televíznych programoch.

Aký operačný systém Smart TV si vybrať?

Multimediálny operačný systém Smart TV je zodpovedný za operačný systém, ktorý je špeciálnym softvérom pre inštaláciu aplikácií alebo hier. Výrobcovia zariadení ponúkajú svoje vlastné riešenia so zoznamom optimalizovaných programov. Väčšina operačných systémov umožňuje prístup k aplikáciám, ako sú HBO GO, Netflix, Amazon Video, YouTube alebo Skype, čo okrem iného umožňuje riadenie funkcií inteligentného domu. Pri výbere Smart TV sa uistite, že má operačný systém prispôsobený potrebám domácnosti.

Typy operačných systémov:

  • Tizen (Smart Hub) - intuitívny operačný systém určený pre Samsung Smart TV. Jeho výhodou je jednoduché spárovanie televízora s mobilnými zariadeniami od tohto výrobcu, rýchle a pohodlné odosielanie videa a zvuku zo smartfónu alebo tabletu. Medzi ďalšími aplikáciami nájdete, okrem iného aj Spotify s rozsiahlou hudobnou knižnicou alebo SmartThings na ovládanie domácich spotrebičov z TV. 
  • WeboS - systém zabudovaný do televízorov Smart LG TV s čitateľnou obrazovkou s výberom funkcií a programov. Vďaka diaľkovému ovládaniu Magic Remote so špeciálnym joystickom je navigácia funkciami zariadenia veľmi pohodlná a vylepšený panel spustenia umožňuje rýchly prístup k vašim obľúbeným aplikáciám. 
  • Android TV - Smart TV od spoločností Philips, Sony, Sharp a Manta pracuje na systéme modelovaného na platforme pre mobilné zariadenia. Vďaka tomu môžu majitelia Android TV sťahovať obsah z obchodu Google Play, kde okrem iného nájdete rozsiahlu knižnicu hier a aplikácií.
  • My Home Screen – toto rozhranie sa nachádza na TV prijímači Panasonic Smart TV. Okrem usporiadania najdôležitejších aplikácií vo forme rolovacieho karuselu môže byť úvodná obrazovka prispôsobená vašim potrebám. Používatelia môžu napríklad vytvoriť svoje vlastné priečinky s obľúbeným obsahom.

Je možné z tradičného televízora urobiť Smart TV?

Máte staršie zariadenie, ktoré sa nemôže pripojiť k internetu? Pomocou špeciálneho adaptéra môžete ľahko rozšíriť možnosti vášho televízora na prístup k videozáznamom a fotografiám na webe a obsahu služieb streamovania v kvalite 4K Ultra HD HDR.

Hľadáte ten správny Smart TV? Moderné zariadenia Smart TV nájdete v našom obchode.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články