Čo je OLED?

OLED je technológia zobrazenia, ktorá využíva elektrické napätie medzi dvoma vrstvami. Svetlo sa generuje priamo pre jednotlivé body obrazovky. Hlavnými výhodami sú rýchlosť zobrazenia, kvalita farieb a široký zorný uhol.

Televízory s LED technológiou majú len minimálnu časovú odozvu. Oproti LCD obrazovkám reagujú až 1000x rýchlejšie. Aj preto je výsledný obraz ďaleko presnejší a plynulejší, než u starších technológií (LCD, LED).

OLED TV dokážu zobraziť skutočnú čiernu, nie len tmavosivé odtiene. Tie sa za čiernu vydávali u predchádzajúcich technológií. OLED obrazovky totiž nepracujú s plošným podsvietením, ale s každým bodom samostatne. Môžu tak potrebné body zhasnúť, čím je čierna naozaj čiernou.

Okrem naozaj čiernej sa obrazovky vybavené OLED technológiou môžu pochváliť verným zobrazením všetkých ostatných farieb. Tiež kontrast je v porovnaní s LCD fenomenálny.

OLED technológia umožňuje sledovanie obrazovky v uhle až 170°. Obraz sa ani pri tak veľkom uhle neskreslí a jeho kvalita zostáva aj naďalej perfektná.

OLED obrazovky sa delia do dvoch základných typov. Prvým sú displeje s pasívnou matricou (PMOLED), zatiaľ čo druhý typ pracuje s aktívnou matricou (AMOLED). Rozdiel je hlavne v zobrazovacích frekvenciách, spotrebe a cene. V prvých dvoch kategóriách víťazí AMOLED používané na zobrazovanie videa, v tretej lacnejší PMOLED.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články