Čo je NFC?

Near Field Communication, známa pod skratkou NFC, je krátkodosahová, vysokofrekvenčná a hlavne bezdotyková technológia, ktorá vysiela a prijíma údaje prostredníctvom rádiových vĺn. Je to zavedený štandard bezdrôtovej komunikácie, takže zariadenia s týmto protokolom budú môcť medzi sebou navzájom komunikovať. Od technológie Bluetooth sa funkcia NFC líši tým, že funguje prostredníctvom elektromagnetickej indukcie. To znamená, že prenos signálu môže prebehnúť medzi pasívnym zariadením, napríklad štítkom, ktorý nevyžaduje vlastný zdroj energie a zároveň dokáže prenášať dáta, keď s pasívnym štítkom príde do kontaktu aktívne zariadenie, napríklad váš mobil.

NFC využitie – všestrannosť

Ako aktívne zariadenie – NFC v mobile, vám funkcia NFC umožní čítať NFC tagy z pasívnych NFC tagov. Máte komplikované heslo na Wi-Fi a váš priateľ sa chce u vás doma pripojiť na váše Wi-Fi? Odporúčame kúpu štítku, vďaka ktorému cez funkciu NFC budete môcť načítať názov a heslo od Wi-Fi len priblížením vášho smartfónu ku značke. Funkcia NFC poskytuje výhodu oproti QR technológii, pretože na rozdiel od QR, Near Field Communication nepotrebuje, aby ste mali nainštalovanú skenovaciu aplikáciu. Skoncujte s diktovaním komplikovaných hesiel navždy, a to kúpou jedného malého štítku. Tu to ale nekončí. Táto funkcia umožňuje taktiež posielanie telefónnych čísel, obrázkov a ďalších dát.

Potrebujete zaplatiť nákup alebo jedlo v reštaurácii a zabudli ste platobnú kartu doma? S funkciou NFC platby môžete zaplatiť nákup či účet cez mobil. NFC v mobile funkciou NFC platby prináša pohodlný spôsob platenia bez nutnosti vyťahovania peňaženky. Preto ak patríte k ľuďom, ktorí často zabúdajú peňaženku, odporúčame zálohovanie platobnej karty priamo do mobilu a taktiež do smart hodiniek. Všetko, čo k aktivácii NFC platieb budete potrebovať, je stiahnutie aplikácie Google Pay, Apple Pay, do ktorej jednoducho pridáte údaje nachádzajúce sa na vašej platobnej karte. NFC využitie je tak naozaj praktické.

Platba pomocou NFC v reštaurácii

Vďaka NFC v mobile vám stačí na zaplatenie účtu v reštaurácii iba váš mobilný telefón

Tap-and-pair funkcia a ďalšie NFC využitie

Pripojte sa funkciou tap-and-pair k bezdrôtovým slúchadlám, či bezdrôtovému reproduktoru. V tomto prípade stačí mať funkciu NFC v mobile zapnutú a priložiť ho k NFC tagu nachádzajúcom sa na vašich slúchadlách či reproduktore. Navyše, funkcia NFC umožňuje zamestnávateľovi ľahko kontrolovať dochádzku svojich zamestnancov. Namiesto zaobstarávania plastových kariet umožnite vašim zamestnancom spraviť si check-in pomocou telefónu. Zároveň tým eliminujete využitie plastov vo firme.

Bezdrôtový párty reproduktor s NFC technológiou

Technológiu NFC využívajú aj niektoré bezdrôtové reproduktory

Ako zistím, či mám NFC v mobile?

Najrýchlejšou metódou v prípade systému Android je ísť do nastavení a hore do poľa určeného na písanie naťukať NFC. Ak Android disponuje funkciou NFC, tak vam pravdepodobne vyskočí v okne sieť a internet, tam ju je možné potom rovno aj zapnúť a vypnúť. Trochu náročnejšou metódou je priame vyhľadávanie v nastaveniach. Dá sa to aj pomocou aplikácie dostupnej napr. na Google Play, ktorá to zistí za vás. Pri manuálnom hľadaní ju nájdete buď v okne sieť a internet, alebo po kliknutí na nastavenia musíte kliknúť na ukázať viac a tam už nájdete, či telefón disponuje funkciou NFC. Táto technológia vám môže, vďaka šikovným NFC tagom a mobilnému telefónu, zjednodušiť každodenné úkony. Túto investíciu teda určite neoľutujete.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články