Čo by mal mať najlepší tyčový mixér?

Tyčový mixér je skvelý pomocník pri príprave mnohých jedál. Tento malý spotrebič je nielen jednoduchý na obsluhu a čistenie, ale i nenáročný na uskladnenie. Ocení ho každá správna gazdiná, pretože sa veľmi často používa pri chystaní najrozličnejších polievok, pokrmov pre deti či nápojov. Pozrite sa, aké kritéria by mal spĺňať tyčový mixér, aby ste boli maximálne spokojní.

Príkon tyčového mixéra

Medzi najdôležitejšie parametre pri výbere tyčového mixéra, môžete sa stretnúť aj s označením ponorný mixér, je príkon. Jeho fyzikálnou jednotkou je watt. Príkon určuje samotný výkon prístroja a spotrebu elektrickej energie. Čím vyšší príkon, tým primerane rastie aj spotreba elektrickej energie, no zároveň je mixér rýchlejší a výkonnejší. Jeho hodnoty sa pohybujú od 150 W – slúži na rozmixovanie mäkkých potravín – až po 1 000 W. Tu vie ponorný mixér pracovať aj s naozaj tvrdými povrchmi a je vhodný pre náročných užívateľov.

Materiál tyčového mixéra

Ďalšou vecou, ktorú treba zohľadniť pri výbere, je materiál. Vyrába sa buď z plastu, alebo z nehrdzavejúcej ocele. Plastový ponorný mixér je dosť bežný typ, má nižšiu hmotnosť a ide o prirodzene lacnejší variant. Ponorný mixér z nehrdzavejúcej ocele je odolnejší, ťažší a poradí si hravo napríklad aj s horúcimi omáčkami. Nadstavce oboch variantov by sa mali dať jednoducho odpojiť a vložiť do umývačky riadu.

Tyčový mixér Bosch v nerezovom vyhotovení

Nerezový ponorný mixér je robustnejší a môžete s ním mixovať aj horúce ingrediencie

Počet otáčok tyčového mixéra

Iným meradlom je počet otáčok. Ide o to, koľkokrát sa nôž mixéra otočí okolo vlastnej osi za jednu minútu. Čísla sa pohybujú od 10 000 ot./min až po viac ako 15 000 ot./min. S týmto parametrom súvisia aj rýchlostné stupne. Každý model má rôzne množstvo, zvyčajne 1 či 2, ale sú aj mixéry s 3 rýchlostnými stupňami a viac. Po celú dobu mixovania je nevyhnutné držať tlačidlo rýchlostného stupňa. Neoceniteľnou funkciou je „Turbo“, kedy sa za veľmi krátku dobu zvýši výkonnosť mixéra a vy si viete rýchlo a hladko poradiť aj s tvrdými surovinami.

Iné dôležité parametre

Čo sa týka hlučnosti, tak maximálna hlučnosť býva okolo 60 dB. Doba nepretržitej prevádzky okolo 2 minút. Je to časové obdobie, kedy je mixér plne výkonný a neprehreje sa. Dĺžka kábla by mala byť pre praktické používanie aspoň 1,5 metra. Tyčový mixér sa vo väčšine prípadov skladá z 2 častí: rukoväte a odnímateľného dielu, tzv. nohy. Príslušenstvo sa líši a je variabilné. Môže ísť o metličku na šľahanie, sekáčik, nádoby rôznych materiálov a veľkostí, držiaky, nadstavce na zjednodušenie manipulácie atď.

Tyčový mixér Braun s bohatým príslušenstvom

Pri výbere tyčového mixéra nezabudnite tiež na príslušenstvo, ktoré ponúka

Tyčový, resp. ponorný mixér, je typom ručného mixéra, ktorý sa pohodlne uskladní v každej kuchynskej linke. Je cenovo dostupný, jednoduchý na používanie a s jeho pomocou viete vyčarovať chutné pokrmy pre celú rodinu.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články