Bojler - teplá voda v kúpeľni za okamih

Rovnako ako veľa iných domácich vymožeností aj dodávku teplej vody skutočne oceníte len vtedy, keď zrazu prestane tiecť. A ak sa zastaví vtedy, keď si práve dávate teplú sprchu, uvedomíte si to veľmi rýchlo. Našťastie sa to nestáva tak často. Systémy, ktoré poskytujú teplú vodu, sú všeobecne spoľahlivé a vedia pracovať roky bez chyby.

Úlohou bojlera je nielen ohrievať vodu, ale aj ju skladovať. A to do momentu, kým nie je pripravenána použitie. Preto je okrem nádrže vykurovacieho systému každá nádrž bojlera vybavená izoláciou, ktorá pomáha udržiavať teplú vodu medzi vyhrievacími cyklami.

Typy bojlerov

Štandardný bojler je vyrábaný v dvoch rôznych prevedeniach: elektrický a palivový alebo môže byť aj v kombinovanom variante.

V druhom prípade je najčastejšie používaný palivový plyn, či už prírodný alebo propánový, ale v mnohých oblastiach sú populárne olejové vykurovacie telesá. Jednotky spaľujúce palivo majú navrchu odvzdušňovacie potrubie, ktoré odvádza odpadové plyny.

Na druhej strane elektrické modely majú jednoducho napájací kábel.

Ako fungujú bojlery?

Pri elektrických bojleroch je termostat namontovaný v jednej rovine so stranou vnútornej nádrže. Keď termostat zistí, že vnútorná teplota klesla pod prednastavenú prahovú hodnotu, spúšťa spínač (alebo dva, v prípade systému s dvoma prvkami), ktorý umožňuje prúdenie elektriny do vykurovacieho telesa.

Vykurovacie teleso sa zasa ponorí do vody v nádrži a zohrieva sa rovnakým spôsobom, ako napríklad aj elektrický sporák, a to prechodom elektriny cez odolný materiál a premenou energie na teplo.

Keď termostat zistí, že voda dosiahla správnu teplotu, vypne napájanie do vykurovacieho telesa.

Na vrchu každej nádrže nájdete dodávku vody a prívodné potrubie. Prívodným potrubím sa dostáva studená voda cez ponornú rúrku na dno nádrže. Potrubie na dodávku teplej vody odvádza vodu zhora. Z bezpečnostných dôvodov sú všetky ohrievače vody vybavené T&P ventilom (odľahčovacím ventilom teploty a tlaku). Tento ventil sa otvorí, ak teplota alebo tlak vody prekročí bezpečnú hranicu. Ventil je napojený na potrubie, ktoré je zospodu a vedie von z nádrže, končiace asi 15 centimetrov od podlahy. Je dobré mať položenévedro na konci potrubia na zachytávanie vody, v prípade, že sa ventil otvorí. Ventil T&P by nemal byť pripojený ku žiadnemu odtoku. Ak sa aj ventil otvorí, väčšinou ani nezistíte, že sa to stalo.

Výhody elektrického bojlera

Pohodlie a jednoduchosť použitia

Elektrický bojler sa vo všeobecnosti ľahšie používa v porovnaní s plynovým bojlerom. A to z toho dôvodu, že elektrický bojler na vodu pracuje výlučne na elektrickú energiu, takže nemusíte zapínať plyn zakaždým, keď chcete ohriať vodu.

Nižšie náklady na inštaláciu

Vzhľadom k tomu, že elektrické bojlery s výmenníkom nevyžadujú odvetrávanie, inštalácia je oveľa jednoduchšia v porovnaní s inštaláciou plynového bojlera. Inštalácia plynových bojlerov zvyčajne vyžaduje nainštalovanie nového ventilačného systému, pretože už existujúci systém nemusí byť dostatočný vzhľadom na vysokú mieru spotreby plynu. Elektrické bojlery majú teda výhodu aj v prípade nákladov na ich inštaláciu.

Rôzny objem zásobníka bojlera

Na trhu môžete nájsť bojlery s rôznym objemom zásobníkov na vodu, môžete si preto vybrať presne takú veľkosť, ktorá sa hodí do vašej kúpeľne alebo kotolne. Medzi najpopulárnejšie patria bojlery s objemom zásobníka 80 l alebo 120 l.

oprava bojleru

Moja predajňa

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefón: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

obľúbená predajňa (zmeniť)

tovar na predajni zobraziť na mape

Nepodporovaný prehliadač

Ľutujeme, používate internetový prehliadač, v ktorom vám Okay nebude fungovať.

Skontrolujte prosím, či používate aktuálnu verziu niektorého z podporovaných prehľadávačov nižšie, alebo či máte v prehľadaní povolenú podporu JavaScriptu.

Podporované prehliadače sú:

Ospravedlňujeme sa, že naša aplikácia nefunguje na starších prehliadačoch.