Sprievodca druhmi káblov a konektorov

V dnešnej dobe hrajú elektronické zariadenia kľúčovú úlohu vo väčšine aspektov nášho života. Či už ide o nabíjanie tvojho smartfónu alebo o pripojenie počítača k monitoru, sú nevyhnutné správne káble a konektory, ktoré zaistia, že všetko bude optimálne fungovať.

Poradíme ti, aký druh kábla a konektora ti na čo poslúži.

Vybrať z ponuky káblov a konektorov
Depositphotos_77494534_S.jpg__PID:fb4b7c8c-cd77-44ec-829a-c174990becd9

Aké sú typy káblov?

Káble sú nevyhnutné pre širokú škálu úkonov od jednoduchého napájania a nabíjania zariadenia cez zložité dátové a multimediálne prenosy, až po kritické priemyselné a infraštruktúrne aplikácie. Bez káblov by moderné technológie, komunikácia a mnoho aspektov každodenného života neboli možné.

Typy káblov:

Vďaka káblom môžeš prepojiť dohromady dve a viac zariadení. Rôzne druhy ti však pomôžu dosiahnuť rôzne ciele (napr. niektoré ti prepoja zvuk, iné obraz atď.)

 • audio káble,
 • audio kabely,
 • video káble,
 • napájacie káble,
 • anténne káble.

Dátové káble

Dátové káble sa používajú na prenos dát medzi rôznymi elektronickými zariadeniami. Slúži na rôzne účely od napájania zariadenia po výmenu informácií medzi počítačmi, mobilnými telefónmi atď.

USB káble a konektory umožňujú používateľom nielen nabíjanie zariadenia, ale aj prenos dát, preto sú tak obľúbené pre mobilné telefóny. Najuniverzálnejší je USB-C, ktorý podporuje napr. rýchle nabíjanie či vysokorýchlostné dátové prenosy.

Audio káble

Audio káble sú zásadné pre prenos zvukových signálov medzi rôznymi zariadeniami, ako sú mikrofóny, slúchadlá, reproduktory, zosilňovače, mixážne pulty a ďalšie audio komponenty. Existuje niekoľko typov audio káblov, každý s vlastnými špecifikáciami a použitím. Najčastejšie sú opatrény 3,5 mm jackom využívaným napr. pri klasických slúchadlách.

 Pokiaľ zvažuješ, aký kábel k reproduktorom, v našej ponuke kvalitných audio káblov si k nim vyberieš ten najlepší prepojovací kábel.

Optické káble

Čo je optický kábel? Optické káble prenášajú digitálne audio signály pomocou svetelných vĺn namiesto elektrických signálov, čo eliminuje riziko elektromagnetického rušenia. Sú ideálne na pripojenie audio zariadení, ako sú soundbary k domácim kinám.

Video káble

Čo je HDMI kábel? Podobne ako DisplayPort a Mini DisplayPort poskytuje digitálny prenos audio a video signálov medzi zariadeniami a podporuje vysoké rozlíšenie obrazu a kvalitný digitálny zvuk

HDMI káble sú ideálne na prenos audiovizuálnych signálov medzi zariadeniami, ako sú televízory, počítače, herné konzoly a projekčné systémy. HDMI káble podporujú 4K a dokonca aj 8K rozlíšenie.

DisplayPort a Mini Displayport sa používajú na pripojenie počítačov k monitorom alebo projektorom. Sú preferované pre ich schopnosť prenášať vysoké rozlíšenie.

VGA vs. HDMI: tabuľka porovnania

VlastnosťVGA (Video Graphics Array)HDMI (multimediálne rozhranie s vysokým rozlíšením)
Typ signálu Analógový Digitálne
VideoPodporované Podporované
AudioNie je podporované Podporované
RozlíšenieNižšie, obmedzené kvalitou Vyššia, až 4K a vyššia
Rušenie Viac náchylný Menej náchylný
Použitie Staršie zariadeniaModerné zariadenie, široká podpora

VGA vs. DVI: tabuľka porovnania

VlastnosťVGA (Video Graphics Array)DVI (digitálne vizuálne rozhranie)
Typ signálu Analógový Digitálny a analógový (závisí od typu)
VideoPodporované Podporované
AudioNie je podporované Nie je podporované
RozlíšenieNižšie, obmedzené kvalitou Vyššia, podporuje až 2560×1600 (DVI-D)
Rušenie Viac náchylný Menej náchylný (digitálny režim)
Použitie Staršie zariadeniaStolové počítače, monitory (do cca 2010)

HDMI ARC vs. OPTICKÝ KÁBEL: tabuľka porovnania

VlastnosťHDMI ARC Optický Kabel
Typ signálu DigitálneDigitálne
PrenosAudio a video Iba audio
Kvalita zvuku Až Dolby TrueHD, DTS HD Master Audio Dolby Digital, DTS
Kompatibilita Novšie televízie a AV receivery s podporou ARC Široká kompatibilita s audio zariadeniami
InštaláciaJednoduchá, jediný kábel pre audio a videoJednoduchá, ale vyžaduje ďalšie káble pre video

Napájacie káble

Napájacie káble sú elektrické káble určené na prenos elektrickej energie od zdroja napájania k elektronickým zariadeniam alebo komponentom. Tieto káble sú základnou súčasťou takmer všetkých elektrických systémov a zariadení od domácich spotrebičov po priemyselné stroje.

Koaxiálne (anténne) káble

Koaxiálne káble sú primárne používané pre televízne káble a internetové pripojenia. Sú navrhnuté tak, aby minimalizovali rušenie a podporovali prenos veľkého množstva dát. Jednoducho povedané ide o prepojenie tvojho zariadenia (napr. modemu, televízie) so zásuvkou s káblovými službami.

Ethernetové káble

Uvažuješ, aký kábel na pripojenie TV k internetu? Práve ethernetové (alebo LAN) káble sú používané na pripojenie zariadení k internetu alebo vnútorným sieťam. Sú dôležité pre stabilné a rýchle internetové pripojenie, ktoré je často spoľahlivejšie ako Wi-Fi.

OKAY Tip: Typu USB konektorov je hneď niekoľko. Pokiaľ sa o nich chceš dozvedieť viac, poradíme ti v našom článku Prehľad typov USB konektorov.

Aké sú typy konektorov?

Konektory jsou základní součástky umístěné na konci kabelů. Umožňující připojení a odpojení obvodů nebo zařízení. Konektory se liší ve tvaru a velikosti, aby vyhověly specifickým zařízením a minimalizovaly riziko nesprávného připojení. Často jsou zhotoveny se zámkovým mechanismem, jako jsou západky nebo šrouby, pro zabezpečení spojení.

Depositphotos_60259603_XL.jpg__PID:86cdc335-1acb-4246-93ee-441a6f3c6a2a

Typy konektorov sú napr.:

 • USB: Univerzálny konektor na prenos dát aj napájanie.
 • HDMI: Na prenos digitálneho audio a video signálu.
TYPY HDMI 
HDMI: klasická a najčastejšia veľkosť
Mini HDMI: prenosné zariadenia ako notebook
Micro HDMI: malé zariadenia ako tablety
 • RJ45: Používa sa pre sieťové pripojenie a Ethernet.
 • AC: Prepájajú napájacie káble so zariadeniami.
 • RCA (cinch): Používajú sa preprenos audio signálov, video signálov atď.

Ako zapojiť káble?

Pokiaľ si zvolil ten správny kábel pre úkon, ktorý chceš vykonať, potom je zapojenie väčšinou ľahké. Či už ide o zapojenie HDMI, o zapojenie sieťového kábla či zapojenie dátového kábla postup bude obdobný.

 • Na zariadeniach, ktoré chceš prepojiť, nájdi vstup na daný konektor.
 • Pripoj jeden koniec kábla do jedného zariadenia.
 • Pripoj druhý koniec kábla do druhého zariadenia.
 • Skontroluj zvolený vstup (napr. prepni na vstup HDMI, skontroluj pripojenie k internetu, nabíjanie atď.).

Ako zapojiť koaxiálny kábel

Zapojenie koaxiálneho kábla vyžaduje účastnícku zásuvku. Tá má väčšinou 2-3 vstupy pre koaxiálny kábel. Koncovka zapojenia na kábli musí typovo zodpovedať zásuvke u teba doma. Akonáhle máš kábel so správnym typom konektora, môžeš koaxiálny kábel zapojiť.

Cinch konektor: zapojenie

Cinch káble sú univerzálne a môžu plniť rôzne funkcie. Tieto RCA konektory sú navyše lacnejšie ako iné typy konektorov. Ďalej ak uvažuješ, ako spojiť káble dohromady dve zariadenia, ktoré majú rôzne vstupy, cinch existuje aj v prevedení redukcie, kedy prepojí zariadenia, ktoré majú rôzne typy vstupov a výstupov. Existujú adaptéry a prevodníky, ktoré umožňujú pripojenie cinch káblov k rôznym iným typom konektorov, ako sú 3,5 mm jack, HDMI, s-video a ďalšie.

Ako pripojiť optický kábel

Pri zapájaní optického kábla buď veľmi opatrný, pretože sa nesmie nijako zdeformovať. Ak dôjde neopatrnou manipuláciou k pretrhnutiu jadra, bude kábel bezcenný.

Zapojenie optického kábla:

 • Odstráň krytky chrániace zásuvky pre konektory proti nečistotám.
 • Využi zásuvku “Optical OUT” pre zariadenie, ktoré má signál vysielať.
 • Využi zásuvku “Optical IN” pre zariadenie, ktoré má signál prijímať.

Sme najväčší predajca veľkých spotrebičov, TV a sedačiek

S nami nakupuješ bez rizika vďaka programu Garancia 100% spokojnosti. Objednaný tovar si môžeš v pohodlí domova vyskúšať a prípadne ho bez udania dôvodu vrátiť zadarmo do 30 dní.

Prezrite si ďalšiu ponuku elektra

Chladničky

Práčky

Televízory

Sušičky

Mobilné telefóny

Notebooky

Kávovary

Umývačky riadu

Vstavané spotrebiče

Smart
elektro

Vysávače

Starostlivosť
o telo

Do kuchyne

Mikrovlnné rúry

Audio

Sporáky

Slúchadlá

Príslušenstvo

Článok pre vás pripravil:

Kateřina Musilová