OKAY radca: Poznáte rozdiel medzi OLED TV a QLED TV?

Výber nového televízora nie je jednoduchá úloha. Jedným z dôležitých kritérií výberu je zobrazovacia technológia. Dve z najpopulárnejších a najmodernejších technológií v oblasti televízorov sú OLED a QLED.

Chceš vedieť, ktorá z nich bude lepšie vyhovovať tvojim potrebám? Pozri sa s nami na hlavné rozdiely medzi nimi a tiež na to, čo každá z nich svojim užívateľom ponúka.

Vybrať nový televízor
rozdiel medzi OLED TV a QLED TV

QLED vs OLED: vyber podľa seba

Obe tieto zobrazovacie technológie majú svoje výhody a nevýhody, ale nemožno jednoznačne povedať, ktorá z nich je lepšia. Pravdou však je, že fungujú úplne odlišne. Výber medzi OLED a QLED preto závisí na tvojich individuálnych potrebách a preferenciách.

Pokiaľ hľadáš televízor s najlepšou možnou kvalitou obrazu, perfektnú čiernu a nevadí ti vyššia cena, OLED je pre teba ideálnou voľbou. Naopak, pokiaľ potrebuješ vyšší jas, dlhšiu životnosť a cenovo dostupnejšie riešenie, QLED bude vhodnejšie.

OKAY Tip: Televízor je dobré vybrať aj s ohľadom na zdravie tvojich očí. Prečítaj si, aká je odporúčaná pozorovacia vzdialenosť TV!

Pre zjednodušenie sme pre teba vytvorili prehľadnú tabuľku:

FAKTOROLEDQLED
Technológia Organické materiály vyžarujúce svetlo LCD displej s kvantovými bodkami a LED podsvietením
Kontrast a čierna farba Vysoký kontrast, skutočná čierna farba (vypínanie pixelov) Nižší kontrast, čierna farba nie je úplne čierna (podsvietenie)
JasNižší maximálny jas Vyšší maximálny jas
Farebná škála Široká a presná farebná škála Veľmi široká a presná farebná škála vďaka kvantovým bodkám
Pozorovací uhol Veľmi široký, konzistentná kvalita z uhlovŠiroký, ale môže dôjsť k zmenám farieb a kontrastu z uhlov
Rýchlosť odozvy Veľmi rýchla Rýchla, ale obvykle nižšia ako OLED
Energetická účinnosť Vyššia pri zobrazovaní tmavých scén, nižšia pri svetlých Vyššia pri znížení jasu obrazovky, nižšia pri zvýšení jasu
Životnosť Kratšie, náchylnejšie na degradáciu Dlhšie, kvantové bodky sa neopotrebovávajú
Hrúbka displejaVeľmi tenký, nepotrebuje podsvietenie Hrubšie kvôli potrebe LED podsvietenia
CenaVyššia O niečo nižšie, ale stále drahšie ako štandardné LCD

Poď sa s nami detailnejšie pozrieť na to, ako obe zobrazovacie technológie fungujú:

OLED technológia displeja

OLED vychádza z anglického názvu Organic Light Emitting Diode. Diódy v týchto displejoch používajú organické materiály, vďaka ktorým sa môžu pri vystavení elektrickému prúdu rozsvietiť. Každý pixel v OLED televízore je osvetľovaný vlastnou diódou, čo znamená, že môže byť zapnutý alebo úplne vypnutý. Jednotlivé diódy na sebe nie sú závislé. Vďaka tomu, že OLED displej nepotrebuje podsvietenie, môže mať televízor tenší design. Túto technológia využívajú napr. LG televízory.

Vybrať OLED TV

Výhody OLED TV sú:

 • Vysoký kontrast:
  OLED displeje môžu dosiahnuť skutočnú čiernu farbu, pretože jednotlivé pixely môžu byť úplne vypnuté. Na to, že pri úplnom vypnutí diódy vznikne dokonalá čierna, má vplyv aj absencia podsvietenia obrazovky. To vedie k veľmi vysokému kontrastu.
 • Široký pozorovací uhol:
  OLED displeje poskytujú kvalitné predstavenie, a to aj pri pohľade na obrazovku z rôznych uhlov.
 • Rýchla odozva:
  OLED displeje majú veľmi rýchlu odozvu, čo je výhodné pre sledovanie rýchlych scén vo filmoch alebo pri hraní hier.
 • Hrúbka televízora:
  OLED televízor neobsahuje vrstvu LED diód, a teda môže byť veľmi tenká, čo môže pôsobiť elegantne obzvlášť pri závesných televízoroch.

Nevýhody OLED TV jsou:

 • Životnosť:
  Organické materiály používané v OLED displejoch môžu degradovať rýchlejšie ako anorganické materiály v LCD displejoch, čo môže viesť k zníženiu jasu a zmene farieb v priebehu času.
 • Cena:
  OLED displeje sú všeobecne drahšie na výrobu ako LCD displeje, čo sa môže prejaviť vyššou cenou koncových produktov.

   OLED televízory boli predtým náchylné k vypaľovaniu obrazu pri statickom zobrazení po dlhú dobu (napr. pri zobrazení loga televíznej stanice stále v jednom mieste). Dnes sú už však pridané rôzne funkcie, ktoré zabraňujú pri televízoroch OLED vypaľovaní obrazu.

OKAY Tip: Nevieš, ako namontovať televízor na stenu? Poradíme ti!

QLED technológia displeja

QLED (Quantum Dot Light Emitting Diode) je technológia vyvinutá spoločnosťou Samsung, ale využíva ju napríklad aj spoločnosť Hisense. Na rozdiel od OLED, QLED televízory využívajú kvantové bodky (Quantum Dots) na vylepšenie podsvietenia tradičného LED panelu. QLED displeje stále využívajú LED podsvietenie, ale kvantové bodky zlepšujú kvalitu svetla emitovaného podsvietením, čo vedie k lepšiemu farebnému podaniu aj k vysokému jasu.

Vybrať QLED TV

Výhody QLED TV sú:

 • Vysoký jas:
  QLED displeje môžu dosiahnuť veľmi vysoký jas, čo je výhodné pre sledovanie v dobre osvetlených miestnostiach.
 • Široká farebná škála:
  Kvantové bodky umožňujú presnejšiu a širšiu farebnú škálu, čo vedie k živším a realistickejším farbám aj lepšej podpore HDR.
 • Dlhá životnosť:
  Na rozdiel od organických materiálov v OLED displejoch, kvantové bodky nie sú náchylné na degradáciu, čo zaisťuje dlhšiu životnosť displeja.

Nevýhody QLED TV sú:

 • Nižší kontrast:
  QLED displeje majú nižší kontrastný pomer ako OLED displeje, pretože používajú podsvietenie, ktoré nemožno úplne vypnúť. To znamená, že čierna farba nie je taká hlboká ako pri OLED displejoch.
 • Pozorovací uhol:
  Aj keď sa technológia zlepšuje, QLED displeje môžu mať obmedzený pozorovací uhol v porovnaní s OLED displejmi, čo môže viesť k zmenám vo farebnom podaní a kontraste pri pohľade z rôznych uhlov.
rozdiel medzi OLED TV a QLED TV

OLED, alebo QLED?

OLED je vynikajúca voľba pre tých, ktorí hľadajú najlepšiu kvalitu obrazu s vysokým kontrastom a skutočnou čiernou farbou, ale sú ochotní akceptovať kratšiu životnosť a vyššiu cenu. QLED je vhodná pre tých, ktorí potrebujú vyšší jas a širokú farebnú škálu a ktorí ocenia dlhšiu životnosť displeja, aj keď za cenu mierne nižšieho kontrastu a čiernej farby.

Najväčší výber televízorov v OKAY!

Chceš si zaobstarať nový televízor Samsung, LG alebo Hisense? Využi náš program Garancia 100% spokojnosti! Nechaj si tovar poslať domov, tam si ho v pohodlí vyskúšaj a my ti garantujeme 30 dní na bezplatné vrátenie nevyhovujúceho tovaru.

Prezrite si ďalšiu ponuku elektra

Chladničky

Práčky

Televízory

Sušičky

Mobilné telefóny

Notebooky

Kávovary

Umývačky riadu

Vstavané spotrebiče

Smart
elektro

Vysávače

Starostlivosť
o telo

Do kuchyne

Mikrovlnné rúry

Audio

Sporáky

Slúchadlá

Príslušenstvo