OKAY radca: Je úplné vybitie mobilu prospešné batériám?

Veľa ľudí stále verí, že je dobré nechať batériu v mobile úplne vybiť. Údajne to predlžuje jej životnosť. Ale je to skutočne tak?

V tomto článku sa dozvieš, prečo je toto odporúčanie mýtus, a ako sa o batériu vo svojom mobile starať správne.

Vybrať z ponuky Mobilných telefónov
vybitie mobilu
vybitie mobilu

Úplne vybitá batéria mobilu neprospieva!

Presvedčenie, že je prospešné nechať notebooky, mobily a tablety úplne vybiť, pretože to predlžuje životnosť batérie, sa medzi používateľmi mobilných zariadení rozšírilo ako veľmi nákazlivý vírus. Lenže táto dobromyseľná rada spôsobila viac škody ako úžitku.

Takže nie, nevypláca sa nechať mobil úplne vybiť. Moderné lítiové batérie, ktoré sú bežne používané v mobilných telefónoch, nemajú pamäťový efekt, čo znamená, že nie je nutné ich úplne vybíjať pred nabitím.

OKAY Tip: Chceš sa na svoje zariadenie spoľahnúť úplne všade? Kúp si poriadnu powerbanku a nos ju so sebou! Ako si ju vybrať ti poradí náš článok.

Ako fungujú staré a nové batérie?

Predtým, než sa ponoríme do detailov o správe batérií, poďme sa pozrieť na to, aký vývoj prešli batérie v našich zariadeniach. V minulosti sa používali nikel-kadmiové akumulátory, ktoré mali tzv. pamäťový efekt. Tento efekt znamenal, že pokiaľ sa taký akumulátor nevybíjal a znovu úplne neplnil, strácal postupne svoju kapacitu. Takýto akumulátor bolo teda skutočne lepšie nechať úplne vybiť a až potom ho znova nabiť.

Dnes však používame modernejšie typy batérií, ktoré sú založené na lítiu. Tieto lítiové batérie nemajú pamäťový efekt. To znamená, že naozaj nemusíš čakať, kým sa batéria úplne vybije, než ju opäť nabiješ. Naopak, úplné vybitie takejto batérie ju môže škodiť, zvyšuje vnútorný odpor a znižuje jej celkovú kapacitu. Moderné batérie by sme teda mali udržovať medzi 20% a 80% nabitosti.

Ako šetriť batériu v mobile?

Teraz prejdime ku konkrétnym krokom, ktoré môžeš urobiť, aby sa životnosť batérie v tvojom mobile predĺžila:

Nabíjaj mobil pravidelne

Namiesto úplného vybitia batérie je dôležité mobil pravidelne nabíjať. Maj na pamäti, že moderné lítiové batérie majú rady stabilné a pravidelné nabíjanie.

Používaj kvalitnú nabíjačku:

Používanie originálnej nabíjačky, ktorá je kompatibilná s tvojím zariadením, môže zamedziť nadmernému zahrievaniu batérie a predĺžiť jej životnosť.

Nechaj mobil dýchať:

Silikónové obaly a puzdrá môžu byť štýlové, ale môžu tiež spôsobiť nadmerné zahriatie zariadenia. Nechaj svoj mobil „dýchať“ a udržuj ho v optimálnej teplote.

Vyhýbaj sa extrémnym teplotám:

Priame slnko alebo mráz môžu batériu poškodiť. Snaž sa držať svoje zariadenie v stabilnej teplote.

Obmedz spotrebu energie:

Vypni funkcie, ktoré nevyužívaš, ako je Wi-Fi, Bluetooth, GPS a automatické aktualizácie aplikácií na pozadí. To pomôže znížiť záťaž na batériu.

Nastav jas displeja:

Stlm jas displeja na úroveň, ktorá pre teba bude stále čitateľná, a nastav kratší čas uspania obrazovky.

Spravuj aplikácie:

Pravidelne odinštaluj a ukončuj aplikácie, ktoré bežia na pozadí a nepoužívaš ich a zbytočne tak spotrebúvajú energiu.

OKAY Tip: Dosť už lacných nabíjačiek, kúp si kvalitný produkt z nášho e-shopu. Ako si vybrať nabíjačku na mobil ti poradia náš článok.

Ako nájsť mobil keď je vybitý

Akonáhle máš raz mobil vybitý a omylom ho stratíš, nájsť ho môže byť naozaj ťažké. Existujú však spôsoby, ako to skúsiť:

  • Použi lokalizačné aplikácie: Niektoré aplikácie umožňujú sledovanie polohy zariadenia, aj keď je vypnuté. Môžeš vyskúšať aplikácie ako „Find My iPhone“ pre iOS alebo „Find My Device“ pre Android. Prinajmenšom by ti mali pomôcť nájsť, kde bolo tvoje zariadenie naposledy pripojené k internetu.
  • Kontaktuj svojho poskytovateľa služieb: Niektorí mobilní operátori majú služby pre hľadanie stratených telefónov. Pravdepodobne musíš túto funkciu u operátora aktivovať vopred, za zavolanie ale nič nedáš.
  • Existujú aj rôzne aplikácie, ktoré pomôžu nájsť vybitý telefón pomocou GPS alebo zvukového signálu. Nainštaluj si ju do mobilu a vopred, a keď sa ti náhodou niečo také prihodí, budeš mať väčšiu nádej telefón nájsť.
vybitie mobilu

Tipy na záver 

  • Ak sa ti zdá, že sa mobil vybíja rýchlejšie ako predtým, môže to byť znamenie, že batérie je opotrebovaná a potrebuje výmenu. Pokiaľ je to možné, odporúčame zaobstarať si novú originálnu batérie od výrobcu. Pokiaľ to nie je možné, môžeš skúsiť niektorú z kvalitných náhradných batérií, ktoré sú dostupné na trhu.
  • Ak máš pochybnosti o tom, kedy nabíjať mobil, môžeš si stiahnuť niektorú z aplikácií, ktoré ti pomôžu sledovať stav batériea dať tipy, ako ju šetriť. Tieto aplikácie ti tiež ukážu, koľko času zostáva do úplného vybitia alebo nabitia.
  • Ak nebudeš telefón dlhšiu dobu využívať (napr. pri skladovaní), je vhodné ho uložiť s cca 50% nabitím, aby sa minimalizovalo starnutie batérie.

Najväčší výber elektra v OKAY!

Pre najväčší výber kvalitného elektra navštív náš e-shop.

Vyber si z našich modelov vo všetkých cenových kategóriách a vďaka našim dlhodobo najlepším cenám ušetríš!

Pokiaľ sa rozhodneš pre nákup nového elektra a nábytku v OKAY, môžeme ti zaručiť 100% garanciu spokojnosti, alebo môžeš produkt vrátiť do 30 dní bez udania dôvodu zadarmo.

Máme skladom najväčší výber nábytku aj elektra za najvýhodnejšie ceny!

Prezrite si ďalšiu ponuku elektra

Chladničky

Práčky

Televízory

Sušičky

Mobilné telefóny

Notebooky

Kávovary

Umývačky riadu

Vstavané spotrebiče

Smart
elektro

Vysávače

Starostlivosť
o telo

Do kuchyne

Mikrovlnné rúry

Audio

Sporáky

Slúchadlá

Príslušenstvo

Článok pre vás pripravil:

Martin Sluka