Minimalizmus je štýl, ktorý, ako už jeho názov napovedá, sa snaží zredukovať zbytočnosti na minimum a využiť priestor na maximum. Avšak nejde o to nevlastniť nič, ale vlastniť veci, ktoré skutočne potrebujeme. I keď sa môže zdať vďaka svojim základným rysom trocha strohý a chladný, každý menší priestor uvíta závan tohto smeru. Minimalistický domov vás dokáže zbaviť zbytočností a naučiť vás používať funkčné prvky, a tak dovolí priestoru dýchať, aj keď je malý.
Aké sú základné prvky minimalizmu?
Jemné a neutrálne farby
Ak váš byt disponuje malou rozlohou, neutrálna paleta farieb vám ho pomôže opticky zväčšiť a prinesie dovnútra jasnosť a svetlo. Biele steny zabezpečia pocit čistoty a zároveň na pohľad zmaximalizujú priestor. Pridajte odtiene sivej a prírodné farby dreva.
Voľná podlaha
Trik s voľnou, nezapratanou podlahou môžeme vidieť i v škandinávskom štýle, kde, rovnako ako pri minimalizme, zabezpečuje nielen jednoduchý prístup pri upratovaní, ale zároveň vytvára dojem vzdušnosti a priestrannosti. Preto voľte nábytok na vyšších nožičkách a váš minimalistický byt bude hneď vyzerať väčší a otvorenejší.Aby ste získali dokonalé prepojenie všetkých miestností, je vhodné použiť rovnaký druh drevenej podlahy v celom byte. Získate tak ľahkosť a izby budú pôsobiť priestrannejšie.
Sedačka na vysokých nožičkách je ako stvorená do minimalistického domova. Na obrázku sedacia súprava Bilto
Rastliny a decentné dekorácie
Rastliny prinesú do priestorov farebnosť a život. Minimalistická spálňa bude pôsobiť útulnejšie s použitím mäkkého koberčeka, či zaujímavých vonných sviečok.Minimalistické sedačky skompletizujte roztomilými malými stolíkmi, k nábytku nakombinujte sklené doplnky, zázračné kadidlo či čajovú súpravu. Avšak všetko s mierou! Dekorácie vyberajte veľmi premyslene a hlavne striedmo.
Stolíky, taburetky a mäkké koberce prinesú do minimalistickej spálne útulnosť. Na obrázku váľanda Roya
Funkčnosť a jednoliatosť
Minimalistické kuchyne by mali vyzerať jednoliato, preto je vhodné voliť farby skriniek, pracovnej dosky a zásteny v rovnakých odtieňoch. Spotrebiče zvoľte integrované, aby ste podporili dojem čistej línie. Spodné kuchynské skrinky vybavte zásuvkami, aby každá kuchynská pomôcka mala svoje miesto.Samozrejme v rámci minimalizmu je aj vybavenie kuchyne veľmi striedme, a teda najlepšie je vlastniť iba toľko kusov tanierov, koľko mávate hostí a iba toľko hrncov, v koľkých varíte.Kombinovanie vrchných skriniek s otvorenými policami vyzerá dobre nielen pre oko, ale police tiež lepšie poslúžia na skladovanie často používaných korenín či zásob čaju.
Minimalizmus v kuchyni docielite čistými líniami bez úchytiek a takisto vstavanými spotrebičmi. Na obrázku kuchynská linka z kolekcie Brick light
Drobnosti skryte do úložných priestorov či boxov
Minimalistická kúpeľňa nesmie byť preplnená málo používanými krémami či šampónmi. Aby bolo všetko v harmónii so štýlom, použite na skladovanie kozmetiky organizéry a skladovacie košíky. Aby ste dodali kúpeľni punc výnimočnosti, zmotajte uteráky do roliek ako v kúpeľoch.
Ak nemáte radi neporiadok, ale nedokážete denne upratovať, minimalizmus je štýl práve pre vás. Vďaka tomu, že sa zbavíte nadbytočností, nájdete každej veci stále miesto jednoduchšie – máte ju vždy kam vrátiť. Tak bude váš byt pôsobiť vždy pekne upratane a vzdušne. Nechajte svoje priestory dýchať, nech už sú akokoľvek veľké.