OKAY radca: Aký je rozdiel medzi epiláciou a depiláciou?

Pokiaľ sa chceš zbaviť chĺpkov, máš na to spravidla dva spôsoby. Jedným z nich je depilácia, ktorá odstraňuje chĺpky iba na povrchu kože. Druhou možnosťou je epilácia, ktorá vytrháva chĺpky aj s korienkami.

Aký je medzi nimi rozdiel a ktorá metóda je vhodnejšia? V tomto článku ti poradíme, ako si vybrať medzi depiláciou a epiláciou a predstavíme ti najlepšie epilátory a depilátory z našej ponuky.

Najlepšie epilátory a depilátory
IPL epilácia
IPL epilácia

Depilátor alebo epilátor? Aký je v nich rozdiel?

Základný rozdiel spočíva v tom, že pri depilácii odstraňuješ chĺpky iba na povrchu a korienky zostávajú nedotknuté.

Naproti tomu pri epilácii dochádza k vytrhávaniu chĺpkov spolu s korienkami.Výsledok depilácie vydrží len niekoľko dní, zatiaľ čo epilácia môže pokožku bez chĺpkov zachovať po dobu aj niekoľkých týždňov.

1. Čo je depilácia?

Depiláciaje rýchla a šetrná metóda, ako sa zbaviť viditeľnej časti chĺpkov z pokožky. Nevytrhuje korienok, iba odstraňuje chĺpok nad povrchom kože. Jej veľkou výhodou je predovšetkým to, že vôbec nebolí a tvoja pokožka bude okamžite po použití hladká a bez chĺpka.

Keďže korienok po depilácii v pokožke zostáva, vydrží efekt depilácie maximálne niekoľko dní, kým chĺpky opäť začnú dorastať, musia sa preto vykonávať častejšie ako epilácia. Samotná depilácia však veľa času nezaberie, takže časté opakovanie nie je veľký problém.

Veľkou nevýhodou oproti epilácii je však riziko zarastania chĺpkov a podráždenia pokožky, najmä pokiaľ používate strojčeky so žiletkami.

2. Čo je epilácia?

Epiláciaje metóda, ktorá odstraňuje chĺpky aj s korienkami. Tým dosahuje dlhodobejší a účinnejší efekt ako depilácia. Pokožka po epilácii zostáva hebká a chĺpky dorastajú pomalšie a sú slabšie a jemnejšie ako predtým. Je preto obľúbená najmä u žien s tvrdšími a tmavými chĺpkami.

Epilácia vyžaduje viac času, než sa začnú výsledky prejavovať. Navyše je obvykle bolestivejšia ako depilácia, pretože neholí, ale vytrháva z pokožky celý chĺpok aj s korienkom.

OKAY Tip: Kompletnú ponuku pomocníkov pre starostlivosť o telo a zdravie, nájdete v kategórii starostlivosť o telo a zdravie.

Čo je IPL epilátor a ako ho používať?  

IPL epilátor funguje na princípe intenzívneho pulzného svetla (IPL), ktoré preniká až k vlasovým folikulom a zastavuje ich rast. Chĺpky potom postupne vypadávajú a neobnovujú sa.

Kvalitné zariadenia s IPL technológiou sa vyrábajú v spolupráci s dermatológmi a sú klinicky overené pre bezpečné použitie pre každý typ pokožky.

Je IPL škodlivé? IPL a rakovina

Podľa dostupných štúdií a skúseností užívateľov neexistuje žiadny dôkaz, že by IPL epilácia zvyšovala riziko rakoviny alebo iných typov ochorení kože.

IPL epilácia používa svetlo s nízkou energiou, ktoré nie je ionizujúce a nevytvára škodlivé mutácie v DNA buniek. Vplyv nemá ani plodnosť a hormonálnu rovnováhu.

IPL epilácia

OKAY Tip: Prečítajte si aj náš ďalší článok venovaný starostlivosti o telo: Ako vybrať najlepší fén na vlasy?

IPL počas tehotenstva a dojčenia

Môže IPL pomôcť riešiť pigmentové škvrny?

Nie je doložený žiadny výskum, ktorý by riziká používania IPL na budúcich či dojčiacich mamičkách potvrdzoval či vyvracal. Výrobcovia jednoducho z etických dôvodov IPL depilátory na tehotných a dojčiacich ženách netestujú. Nedá sa teda úplne s istotou povedať, či by používanie nemalo vedľajšie účinky. Počas tehotenstva a pri dojčení buď teda s používaním IPL opatrná. Nič nedáš za to, ak sa poradíš so svojím zdravotníkom.

IPL môže pomôcť s pigmentovými škvrnami, ktoré narúšajú tón pleti. Vďaka IPL môžete dosiahnuť dvojaký efekt: odstrániť chĺpkya zlepšiť farbu pokožky. Ak máte s pigmentáciou problémy, poraďte sa so svojou kozmetičkou, ako vám môže IPL pomôcť.

Najlepšie epilátory z ponuky OKAY

Concept Perfect Skin Pro IL5020

1. Concept Perfect Skin Pro IL5020

IPL epilátor Concept Perfect Skin Pro IL5020 pomocou intenzívneho pulzného svetla ničí chĺpky aj s korienkami. Pomáha riešiť problémy s akné, vráskami alebo pigmentáciou a zároveň docieliť hladkú, jemnú pokožku bez chĺpkov už za pár mesiacov. 

IPL epilátor Concept Perfect Skin Pro IL5020 je vhodný na použitie na celé telo. Má päť úrovní intenzity a ochranu proti svieteniu do očí a vydrží 1 500 000 zábleskov.

 • Celotelový epilátor
 • Tri presné nástavce pre menšie oblasti, ako je línia bikín a tvár
 • Päť stupňov intenzity pre rôzne typy pleti
 • Dva prevádzkové režimy pre malé aj väčšie oblasti
 • Nástavce na ošetrenie akné, omladenie a upokojenie pleti, ktoré ponúkajú maximálnu starostlivosť v každom veku
 • Spolupracuje s aplikáciou, ktorá naplánuje ďalšie ošetrenie a odporučí nastavenie
 • Funkcia ochrany očí, ktorá zabraňuje vystaveniu svetlu
 • Nezávisle testované, že vydrží 1 500 000 zábleskov, teda v podstate celý život
 • Bezdrôtové prevedenie s výdržou batérie až 1350 zábleskov
Chcem najlepší epilátor
Concept Perfect Skin Pro IL5000

2. Concept Perfect Skin Pro IL5000

IPL epilátor Concept Perfect Skin Pro IL5000 ničí chĺpky aj s korienkami, vďaka čomu postupne vypadávajú a ty si môžeš užívať hladké pokožky po niekoľko mesiacov. Epilátor je vhodný na ošetrenie celého tela. Má dva nástavce na bikiny a tvár, päť úrovní intenzity a ochranu proti svieteniu do očí.

 • Vhodné na ošetrenie celého tela
 • Dva presné nástavce pre menšie oblasti, ako je línia bikín a tvár
 • Päť stupňov intenzity pre rôzne typy pokožky
 • Dva prevádzkové režimy pre malé aj väčšie plochy
 • Vybavený čistiacou stanicou s UV žiarením na hygienické použitie
 • Spolupracuje s aplikáciou, ktorá naplánuje ďalšie ošetrenie a odporučí nastavenie
 • Funkcia ochrany očí, ktorá zabraňuje vystaveniu svetlu
 • Nezávisle testované na životnosť 500 000 zábleskov
 • Bezdrôtové prevedenie s výdržou batérie až 1350 zábleskov
Chcem nový epilátor
Philips Series 8000

3. Philips Series 8000

S epilátorom Philips séria 800 budeš mať dokonale hladké nohy iba za 10 minút. Účinne odstraňuje nežiaduce chĺpky z nôh, tela, tváre alebo aj chodidiel.

Má ergonomický design, vďaka ktorému pohodlne padne do ruky. Ovládanie je jednoduché, stačí stlačiť jediné tlačidlo a epilátor začne pracovať. Používať ho môžeš aj na mokrej pokožke, napríklad počas sprchovania. Vďaka svojmu ergonomickému dizajnu a protišmykovému telu sa ľahko drží a nepadá z ruky. Navyše je bezdrôtový na batériu, takže odpadajú problémy s káblami.

Kúpim si epilátor

Najlepší výber elektra v OKAY

Pre najväčší výber kvalitného elektra navštívte náš web.

Vyberte si z veľkého množstva modelov vo všetkých cenových kategóriách a vďaka našim dlhodobo najlepším cenám ušetríte!

 Ak sa rozhodnete pre nákup nového elektra v OKAY, môžeme vám zaručiť 100% garanciu spokojnosti. Ak s ním nebudete spokojní, môžete ich vrátiť do 30 dní bez udania dôvodu zadarmo.

Máme skladom najväčší výber nábytku aj elektra za najvýhodnejšie ceny!

Prezrite si ďalšiu ponuku nábytku

Sedačky

Postele

Kuchyne

Spálňa

Matrace

Obývacia
izby

Drevený n