Ako zladiť farby nábytku?

Pri tvorení vášho domova je farba jedným z najdôležitejších prvkov, ktoré treba brať do úvahy. Vytvára určitú náladu a robí domácnosť pokojnou a príjemnou. Zvolenie konkrétnej farby je veľmi osobná záležitosť. V začiatkoch je dôležité rozhodnúť sa, ktorú izbu budete farebne ladiť. Obývačka napríklad znesie úplne iné farebné kombinácie než kuchyňa a naopak. Vo všeobecnosti sa odporúča na veľké kusy nábytku, a takisto na vymaľovanie stien, používať skôr jemnejšie, neutrálnejšie farby. Je to z toho dôvodu, že ich zmena je pomerne náročná a nákladná. Živšie a nezvyčajnejšie farby sú vhodné na vankúše, záclony alebo iné doplnky. Trendom je vymaľovanie jednej steny kontrastnou farbou. Aby bol splnený účel, vyberte stenu oproti vchodu do miestnosti. Konkrétne časti domácnosti zariaďujte vždy vo farbách, ktoré sú vám blízke.

Psychológia farieb

Farba je ako čarovný prútik. Miestnosť môže opticky zväčšovaťalebo zmenšovať, predlžovať, ubrať jej svetlo alebo ju rozjasniť. Veľké plochy je vhodné vymaľovať neutrálnou farbou, výrazné farby sa hodia pre menšie plochy alebo doplnky. Hlavným efektom tmavých farieb je optické zmenšenie a stmavenie miestnosti. Všetky prírodné farby a odtiene budú pôsobiť upokojujúcim dojmom a budú pozitívne pôsobiť na ľudskú psychiku. Pamätajte na to, že príliš sýte farby sú síce moderné, ale čoskoro sa opozerajú.

Farby vhodné do spálne

Ak hľadáte farby do mierového, upokojujúceho priestoru, akým je spálňa alebo kúpeľňa, uvažujte nad odtieňmi modreja zelenej. Ide o studené, no upokojujúce odtiene. Napriek tomu, že sa modrá považuje za chladnú farbu, v kombinácii s bledými tónmi pôsobí veľmi príjemne. Ak si vyberiete takúto kombináciu, nezabudnite do spálne zabudovať aj zemité odtiene, napríklad prostredníctvom dreveného nábytku. Pomôže vám to uzemniť vzdušný priestor vytvorený týmito farbami. Zelená vyznie pekne v menej tradičnej kombinácii s ružovoualebo hnedou.

Zladenie farieb v obývačke

Obývačka je nielen priestorom pre váš oddych, ale aj miestom, kde vítate návštevu. Správna kombinácia farieb môže zmeniť obyčajnú obývaciu izbu na niečo originálne. Do svojej obývačky vyberajte farby, vystihujúce vašu osobnosť. Svetlejšie tóny z vašej obývačky spravia opticky veľký priestor, levanduľová zase dodá pokoj, ktorý je v obývačke žiadaný. Ak chcete do tejto miestnosti vniesť kúsok prírody, vyberajte opäť zemité, neutrálne odtiene. Zábavnejšou časťou je výber doplnkov. Tie vyberajte podľa vašich obľúbených výrazných farieb. Obývačka je miestom, kde môžete popustiť uzdu svojej fantázii.

Farby vhodné do kuchyne

Kuchyňa je srdcom každého domu. Stretáva sa v nej celá rodina, preto je dôležité, aby bola príjemne farebne zladená. Považuje za skôr za energickejšiu miestnosť, preto sa v nej častejšie využívajú teplé farby ako žltá, oranžová či červená. Okrem týchto sú v kuchyni používané aj modrá, šedá, zelená či biela.

Osvaldov farebný kruh

Ak ste odvážnejší v porovnávaní, vytvorte si súlad pomocou kruhu farieb. Ukáže vám vzťahy medzi primárnou, sekundárnoua terciárnou farbou. Ako deti sme sa dozvedeli, že základné farby sú červená, žltá a modrá. Sekundárne sú dve z týchto základných, zmiešaných dohromady, čím sa vytvára zelená, oranžová alebo fialová. Jemnejšie variácie sú zjavné v terciárnych farbách, ako je napríklad červenooranžová alebo modrozelená. Vhodné je aj použitie tých analogických. Ide o také farby, ktoré sú v kruhu vedľa seba, napríklad žltá, zlatá a oranžová.

Čo sa týka kombinácií, variácie ako žltozelená alebo modrozelená spôsobujú, že miestnosť bude vyzerať príjemne letne. Tmavé tóny doplnené sýtymi farbami, ako žltá či oranžová, dodávajú miestnosti nádych moderna, až luxusu. Pre viac dobrodružných sú k dispozícii doplnkové farby, ktoré sú vo farebnom kruhu oproti sebe, napríklad modrá a oranžová. Použijete ich na vytvorenie živých, kontrastných vzorov.

Ako pracovať s farebným kruhom

Vo farebnom kruhu nájdete jednotlivé farby, ktoré sú v ňom poskladané podľa vzájomných vlastností. Kruh sa najčastejšie skladá z 12 farieb, ktoré vychádzajú z odtieňov červenej, žltej a modrej. Ak do kruhu narkeslíte tvary, ako sú štvorec, čiara, trojuholník, obdĺžnik, šesťuholník, získate na ich vrcholoch farby, ktoré k sebe budú ladiť. Kontrastné farby sú tie, ktoré sú bezprostredne oproti sebe. K červenej bude ladiť zelená a k oranžovej modrá. Tón v tóne je ladenie farieb, ktoré sa na kruhu nachádzajú v bezprostrednej blízkosti. Ako príklad môžeme uviesť odtiene žltej. Jeden z odtieňov by mal byť vždy dominantnejší. Biela a čierna farba na kruhu nie sú zastúpené, pretože sa hodia k akejkoľvek farbe z farebnej palety.

Štvorec

Čiara

Trojuholník

Pri zlaďovaní farieb v interiéri predovšetkým myslite na to, čo je pre vás prirodzené, čo je vám najbližšie. Jedine vtedy bude miestnosť vyzerať príjemne a nebude vás rušiť.

Nepodporovaný prehliadač

Ľutujeme, používate internetový prehliadač, v ktorom vám Okay nebude fungovať.

Skontrolujte prosím, či používate aktuálnu verziu niektorého z podporovaných prehľadávačov nižšie, alebo či máte v prehľadaní povolenú podporu JavaScriptu.

Podporované prehliadače sú:

Ospravedlňujeme sa, že naša aplikácia nefunguje na starších prehliadačoch.