OKAY radca: Ako zavesiť obraz na stenu bez problémov?

Správne zavesenie obrazu na stenu mu nielen dodá na estetickosti, ale zabráni aj nebezpečným situáciám, ako je pád obrazu. Chceš vedieť, ako ho zavesiť na stenu tak, aby zostal pevne a bezpečne na svojom mieste?

Poradíme ti, ako mu nájsť najvhodnejšie miesto, ako ho prichytiť bez vŕtania a aké sú špecifiká vešania obrazu v paneláku.

Vybrať z ponuky obrazov
Ako zavesiť obraz

Výber vhodného miesta

Obraz nielen zútulní prázdne múry izby, ale tiež dodá miestnosti osobitý ráz. Výber obrazu vypovedá o duši majiteľa a spolu s ďalšou výbavou bytu robí priestor osobitým a jedinečným.

Každý obraz nebude sedieť do akejkoľvek miestnosti. Pri varení budeš pravdepodobne vyžadovať iné zmyslové podnety ako pri ukladaní sa na spánok. Pokiaľ už teda máš ten pravý obraz doma, je pre začiatok dôležité zamyslieť sa nad správnym výberom jeho miesta.

Zameraj sa na

Jeho veľkosť:

Veľké obrazy je vhodné vešať na priestranné múry. Menšie obrazy sa potom hodia vešať do priestorov, ktoré sú obmedzené a kde by veľký obraz mohol miestnosť vizuálne prehltiť. Malo by navyše byť možné si od obrazu dostatočne poodstúpiť, aby jeho formát dokázal v človeku rezonovať.

Vhodné je potom vešať veľké obrazy nad kusmi nábytku, ktoré ich opticky lepšie uchytia v priestore, teda napr. nad čelo postele či nad podlhovastú skrinka a pod.

Ak sú obrazy naopak príliš malé, potom je na mieste zvážiť, či by nebolo lepšie vytvoriť na stene obrázkovú koláž, vďaka ktorej diela lepšie vyniknú. Pri koláži by rozostupy medzi obrazmi nemali byť väčšie ako samotné diela.

Jeho rám:

Rám okolo obrazu môže byť estetickým doplnením, ale prináša ti starosť navyše, pretože jeho vlastná farba a štýl musí tiež zapadnúť do vybraného interiéru. Na druhú stranu môžu byť príležitosťou urobiť izbu vďaka rámom farebnejšie alebo zjednotenejšie.

Jeho farebnosť:

Obraz by mal ladiť so zvyškom izby. V žiadnom prípade s ním nemusí doslova splývať, avšak určité prvky podobné iným predmetom v miestnosti, napr. ladiace s farbou deky na pohovke pod obrazom, dokážu miestnosť vkusne zjednotiť.

Vzhľad steny:

Obrazy je vhodné vešať na jednofarebnú stenu, s ktorou bude prípadný rám obrazu kontrastovať. Vďaka tomu má potom obraz možnosť lepšie vyniknúť.

Tematiku obrazu:

Diela s výraznými vzormi je vhodné vešať skôr do prázdnych priestorov, kde vyniknú. Do obývacej izby najskôr zvolíš niečo, čo ťa bude prezentovať pred návštevou, niečo elegantné, umelecké či abstraktné. Oproti tomu do detskej izby vyberieš napr. niečo upokojujúce, prípadne zvolíš vzor prebúdzajúci kreativitu.

Formát obrazu:

Vedel si, že umiestniť obraz vykonaný do šírky bude mať na miestnosť iný efekt ako pri obraze navrhnutom do výšky? Obrazy do šírky opticky zmenšujú príliš vysoké stropy, a naopak obrazy do výšky optickým trikom nadvihnú nízke stropy.

Umiestnenie v zornom poli:

V neposlednom rade mysli na to, že dielo je najviac vnímané, pokiaľ sa nachádza v tvojom zornom poli, teda vo výške očí. V priemere je preto najvhodnejšia výška, v ktorej by sa mal nachádzať stred obrazu, cca 145 cm nad zemou.

Vybral si miesto, kde sa bude tvoj obraz najlepšie vynímať a teraz sa chceš pustiť do samotného uchytenia obrazu na stenu? Poďme sa pozrieť, aké sú tvoje možnosti.

OKAY Tip: Vytváraš svojmu dieťaťu novú izbičku? Pozri sa na našu inšpiráciu, ako detskú izbu vybaviť!

Ako zavesiť obraz

Príprava pred zavesením obrazu

Možno sa chystáš zavesiť iba jeden jediný obraz a chceš to mať rýchlo hotovo. Venuj však pozornosť príprave, nech nezničíš múr, obraz či dokonca sám neprídeš k úrazu.

 • Zisti si, či v stene na vybranom mieste nie sú žiadne rozvody.
  Navŕtať elektroinštaláciu či iné rozvody ťa môže vážne ohroziť. V miernejšom prípade ťa takáto chyba môže stáť extra peniaze za opravu. Zisti si radšej vopred, či je bezpečné vŕtať práve sem.
 • Akého typu je tvoj múr?
  Murovaná, betónová alebo zo sadrokartónu? Na zložení múru záleží. Nakúp si hmoždinky, ktoré zodpovedajú materiálu múrov.
 • Vyčisti povrch steny od prachu a nečistôt.
 • Pred vŕtaním to namer.
  Použi meter aj vodováhu a než začneš vŕtať, zmeraj si ideálne miesto, kam obraz zavesiť.
 • Vyvŕtaj požadované diery.
 • Do diery zatlč hmoždinku a do nej zaskrutkujte skrutku.
 • Zaves obraz.

OKAY Tip: Ak klasické obrazy nie sú pre teba to pravé orechové, spoznaj radu smart televízorov Samsung The Frame, ktoré sa v režime Art Mode premenia na umelecké dielo.

Ako zavesiť viacdielny obraz

Chystáš sa zavesiť viacdielny obraz či vlastnoručná koláž niekoľkých vybraných diel?

Postupuj nasledovne:

 • Rozlož si obrazy pred seba na kartón alebo papier.
 • Pohybuj s obrázky, kým nie si s výsledným zoskupením spokojný.
 • Obkresli každý obrázok.
 • Do obkreslených tvarov vyznač, kde budú hmoždinky.
 • Prilož papier k stene ako šablónu a vyvŕtaj diery.
 • Zaves obrazy.

Tento postup sa ti môže hodiť, aj keď premýšľaš, ako zavesiť fotky na stenu. Koláž si najskôr rozlož na kartón do požadovaného zoskupenia a využi ho ako šablónu, podľa ktorej potom prichystáš priestor na stene.

Ako zavesiť obraz

Ako zavesiť obraz bez vŕtania

Ak chceš zavesiť na stenu len menší či ľahší obraz, môže ti stačiť jednoduché zatlčenie klinca. Vopred je opäť vhodné skontrolovať si v požadovanom mieste, či ním nevedie elektroinštalácia. Potom nameraj presný bod, poznač si ho a zatlč klinec.

Obraz môžeš aj prilepiť. K tomu ti poslúži napr.:

 • lepiaci háčik,
 • lepidlo,
 • lepiaca páska.

V prípade prilepených obrazov ale musíš myslieť na to, že ak ho budeš z nejakého dôvodu dávať dole, pravdepodobne sa ti pri tom poškodí omietka na stene.

Pri lepení obrazov na stenu je ďalej vhodné, aby nosnosť bola ideálne do 2 kg, maximálne cca do 3 kg. Konkrétnejšie však záleží na tom, čo uvádza výrobca lepidla.

Obojstranná lepiaca páska sa ti však môže vyplatiť aj v prípade, keď chceš umiestniť fotky na stenu bez vŕtania.

Ako zavesiť obraz v paneláku

Nevieš, ako zatĺcť klinec do panelu? Pravidlá sú rovnaké ako inde.

 • Nevedú v požadovanom mieste rozvody?
 • Vyhovuje ti miesto z estetického hľadiska? Panelák je špecifický svojim menším priestorom.
 • Koľko je hodín? Pre dobré susedské vzťahy je táto otázka pri plánovanom vŕtaní nutná.
 • Chceš vŕtať? Namer si to, zvoľ vhodný vrták, daj do diery hmoždinku a skrutku a zaves obraz.
 • Nechceš vŕtať? Špeciálne lepidlá aj lepiace pásky ti aj v panelákovom byte tiež poslúžia dostatočne.

Najväčší výber veľkých spotrebičov, TV a sedačiek na OKAY.sk

Objednaj si obraz z našej ponuky a vyskúšaj, ako sa bude vynímať v tvojej domácnosti.

Vďaka programu Garancia 100% spokojnosti môžeš nevyhovujúci tovar do 30 dní zadarmo vrátiť.

Prezrite si ďalšiu ponuku elektra

Chladničky

Práčky

Televízory

Sušičky

Mobilné telefóny

Notebooky

Kávovary

Umývačky riadu

Vstavané spotrebiče

Smart
elektro

Vysávače

Starostlivosť
o telo

Do kuchyne

Mikrovlnné rúry

Audio

Sporáky

Slúchadlá

Príslušenstvo

Článok pre vás pripravil:

Kateřina Musilová